Журналистът и писател Георги Караманев, автор на "Дигитални истории", представи автобиографичната книга на Биил Гейтс – "Изходен код. Моето начало" пред слушателите на Радио София.
Кой е Бил Гейтс?
Специалист в областта на технологиите, бизнес лидер и филантроп. През 1975 година става съосновател на „Microsoft“, заедно с приятеля си от детинство Пол Алън. Днес е председател на Фондация “Гейтс“. Основател е на "Брейктру енерджи“, чиято цел за момента е да комерсиализира чистата енергия и другите технологии свързани с климата, а също на Terra Power – компания, инвестираща в разработването на новаторски ядрени технологии.
Според Караманев от гледна точка на това, че Бил Гейтс е “костелив орех“ в даването на интервюта и е доста трудно да бъде накаран да каже нещо интересно, да излезе от шаблона, да подходи по-разчупено, прави книгата доста интересна. Необичайна е снимката на корицата – Бил Гейтс като малко момче с паднали предни зъби.
"Едно абсолютно усмихнато момченце, което бихме могли да видим във всяка детска градина.
В книгата той разказва много истории от своето детство, например отношенията с баба му, как едно от най-големите предизвикателства пред него като хлапе е да я победи на карти, как в продължение на години се опитва и накрая успява да я победи", коментира Караманев.
По думите му, дали бабата е вдъхновила своя внук да започне да пише кодове, за да я победи на карти, е част от голямата картина, обрисувана в неговия разказ.
"Затова и голямата картина е по-интересна, а моята лична кауза е да разказвам дигитални истории за такива хора, защото те промениха живота на всички ни, по един или друг начин", посочи той.
По думите му, неслучайно Бил Гейтс е обрисуван с толкова легенди и не толкова симпатични стереотипи, като например с желанието си да ни чипира, но ние знаем твърде малко за този интересен човек, който промени живота на всеки, създавайки първата операционна система на първия по-масов компютър и редица други иновации. Но онези драматични години , когато се наливат основите на всичко това, са много интересни, защото днес се е развила технология, която може да е достъпна и са нужни късмет, упоритост и още много други неща, за да се озовеш на точното място.
В книгата "Изходен код. Моето начало" той избира да ни се представи в образа на симпатично малко момченце и тази гледна точка наистина е много интересна и много неочаквана, защото е пропита с истории. Още нещо, с което той сравнява работата си по първата информационна система е катеренето на планини, към което има слабост от детските си години. Като съвсем млад, Гейтс губи на-добрия си приятел, който загива по време на алпинизъм.
До момента Бил Гейтс има издадени няколко книги, но "Изходен код" е първата му автобиография – вече 70-годишен, той сяда за да ни разкаже какво се е случвало в живота му. В книгата се спира само на първите 23 години, обещава, че ще продължи своя разказ в следващи две, в които пък ще ни разкаже за истинската експанзия на „Microsoft“ и за днешните си виждания за живота, отбеляза Георги Караманев.
Чуйте разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Движението на част от градския транспорт в София ще бъде променено заради строителните дейности в участъка от локалното платно на бул. “Цариградско шосе“ в ж.к. “Младост“, съобщават от Столична община. Затваря се за движение, включително и за превозните средства на градския транспорт, цялото локално платно на бул.”Цариградско шосе“ от ул. “Владимир..
Вятърът ще отслабне, в много райони и ще стихне. В сутрешните часове на отделни места в низините ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между 1° и 6° и на места в Източна България и в Подбалканските котловини ще се образуват слани, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще бъде предимно..
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..