Реалността звучи като виц, а абсурдът е просто ежедневие. Какво става, когато границите между двете се размиват?
Отговор на този сложен въпрос, засягащ нашата действителност всеки от нас може да открие – не лутайки се в неизвестността, а в нещо много близко и зримо - в творческото пространство “Досами“, където ни очаква изложбата, която става вестник! Ама…“Бива ли такова нещо“?
"Бива ли такова нещо" е най-новият проект на художничката Нона Куманова, който задълбава в ритуалите и знаците на ежедневието, фокусирайки се върху тяхното размиване, изкривяване и преосмисляне в съвременния контекст. В свят, изобилстващ от свобода и избор, всеки сам решава в какво да вярва и какви ритуали да следва.
Изложбата изследва общочовешките символи, но по-конкретно се насочва към локалните такива, които оформят нашата културна и социална среда – онези, които са се запазили, онези, които са се изродили, и новите, които се раждат. Тя проследява как традициите се смесват със съвременните навици, как едни обекти губят първоначалното си значение, а други придобиват нова, неочаквана тежест.
През визуални метафори и сюрреалистични препратки, творбите на Нона Куманова разкриват динамичния диалог между минало и настояще, между колективните символи и индивидуалния избор, между автентичното и конструираното.
Тази изложба е вид продължение на вече започнат диалог между художничката и публиката.
Ако предишната изложба "Можем ли да бъдем сериозни хора" търси размисъл върху архетипи и универсални символи, то "Бива ли такова нещо" се насочва по- конкретно, изследвайки как знаците на ежедневието се променят, губят или придобиват нов смисъл в нашият живот.
В “Бива ли такова нещо“ сензацията се превръща в художествен метод, а рисунките на художничката влизат в диалог с текстовете на Иван Врамин, които превеждат на думи тази експериментална хроника на съвременния абсурд.
Изложбата може да бъде видяна днес и утре в “Досами“. На 21 март при нейното закриване, от 19 часа ще бъде представен вестникът, като нейно вербално продължение.
В “Бива ли такова нещо“ вестникът не просто разказва, а преплита знаците на ежедневието с абсурда на времето, в което живеем.
В предаването “Добър вечер, София“ Нона Куманова и Иван Врамин разказаха повече.
"Темата и заглавието са подбрани и свързани с нашия български бит, в който живеем в момента. Много се старая, представяйки тези сюжети в рисунки, да не заемам някаква конкретна позиция, а просто като един страничен наблюдател, рисуващ сценограф, пресъздавам сюжетите, които наблюдавам. Разбира се, те са крайно преувеличени и дори отиващи към сюрреализъм“, разкри авторката Нона Куманова.
За картините обединени в думи, разказа писателят Иван Врамин, получил покана от Нона Куманова да се включи в нейната изложба.
Как се ражда вестникът – памфлет, като вербално продължение на експозицията, чуйте още в разговора на Яна Спиридонова и Деси Попова.
Обявите за работа в България продължават да намаляват, както на месечна база, така и на годишна, отчита месечният анализ на една от големите HR компании и кариерен сайт у нас. През месец юли е регистриран спад от 12% или над 5000 предложения по-малко спрямо юни. На годишна база обявите за работа също намаляват, като през юли 2025 г. той е -7% спрямо..
В близко време още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение, каза пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев, който присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски". В столицата 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още..
Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл .
С призив към държавата да се спре безразборната продажба на имоти с обществена стойност и прехвърляне на тези имоти към Столичната община, се обърнаха общински съветници от групата "Спаси София“ в Столичния общински съвет. Те настояха и за прозрачен механизъм за координация между държавните институции и местната власт при решаването на въпроси,..
През изминалия юли екипи на Столичния инспекторат са проверили над 570 собственици на кучета в паркове, градини и други обществени пространства на Столичната община. Съставени са 36 акта на собственици на кучета за установени нарушения. Проверките се извършват в часовете до 9.30 ч. и след 18.00 ч . , като някои от тях са в екип със служители..
Музикалният тандем Натали Петкова и DJ89 - Ангел Петков, които съвсем отскоро станаха двойка и в живота, гостуваха в ефира на предаването “Добър вечер, София“, за да представят дебютния си съвместен проект - сингълът "Руси коси". Вокалите изпълнява Натали Петкова, а инструменталът е дело на DJ 89. Ангел Петков е познат и като продуцент на..