Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
"Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали - писаната в Париж "Сватба" от години не е звучала. Мисля, че това е наше задължение, чужденците от нас трябва да научат какво сме постигнали.
Даваме си сметка за изключителната му самокритичност, но и за увереността му в себе си. Свири ранните си произведения на Пол Дюка, който го насърчава." (проф.Куюмджиев)
"Винаги по-високите изкуства са били за хора с по-добра подготовка. Любомир Пипков е по-сложен за слушане, а и за изпълнение. Големи оркестри се стремят към публика и си "спестяват" не само български, а и световни композитори.
Баща му е музикант, познат на българите с "Върви народе възродени" и "Сладкопойна чучулига", занимавал се е с театър, майка му е била също много артистична". (Ани Вълчанова)
Повече за писмата му от Париж и не само - в звуковия файл.
В продължението, гласът на Пипков от Златния фонд на БНР ни дава представа какво той разбира под "демократизация на културата в едно социалистическо общество". А Ани Вълчанова и проф. Куюмджиев дават отговор на въпроса за достъпността и компромиса в творчеството му. Какво е мястото на операта му "Момчил" в творчеството му и какво - това на масовата песен по съветски тертип?
Отговорите на тези и на още други питания, измъчващи големия творец, включително и мнението му за забавната музика, както и какво му е носело жестокото му чувство за хумор - в звуковия файл:
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на..
Днес ще преобладава слънчево време. След обяд и вечерта ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. В Западна и Северна България се повишава вероятността за локални значителни количества и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-югозапад, в Дунавската равнина ще се..
ЦЕРН е най-голямата европейска организация за изучаване на физиката на елементарните частици и тяхната енергия. Това е място, където всички учени споделят знания и осъществяват трансфер на технологии. Катя Василева разговаря с проф. Гордана Медин , която се занимава с физика от над 40 години. Работила е в Хамбург, след това - в ЦЕРН. В..