След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират.
В Деня на Европейската нощ на музеите национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа" организира символични протестни действия под надслов: "За достойни възнаграждения".
От синдиката уточняват, че увеличението на средствата за националните и регионалните музеи и художествените галерии спрямо миналата година е само с 5%. Символичният протест на специалистите в музеите и художествените галерии е насрочен за 17 май.
Те ще носят протестни лентички на реверите си.
Основните им искания са да бъде подписан Браншовия договор за музеите и галериите в най-скоро време, да бъде увеличен с 20% единният разходен стандарт за субсидирана бройка на държавните музеи, художествените галерии, Центъра за подводна археология, културния център "Двореца" и Българската национална филмотека, регионалните музеи и галерии и да бъде въведен единен разходен стандарт за издръжка, преминаване към делегиран бюджет на останалите 50 музея, които все още са финансирани като местни дейности.
Друго искане е да бъдат увеличавани с определен процент всяка година, считано от 2025 г., възнагражденията на работещите в сферата на музеите и галериите, така, че постепенно да достигнат равнището от 125 процента от средната работна заплата за страната, както се прави това в сектор "Образование".
По данни на Национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа", средната брутна заплата в сектора е 1619 лева. Синдикалистите предупреждават, че ако исканията не бъдат чути, ще се предприемат ефективни общонационални стачни действия.
„Овергаз Мрежи“ АД уведомява всички свои битови абонати в град София, че операторът на газопреносната мрежа „Булгартрансгаз“ ЕАД планира да извърши ремонтни дейности и подмяна на оборудване в периода от 08:00 часа на 22 юли 2025 г. до 08:00 часа на 24 юли 2025 г. За да се осигури непрекъснатост на газоснабдяването, „Овергаз Мрежи“ АД ще гарантира..
Във връзка с концерта на американската рок група "Guns N' Roses" на 21 юли 2025 г. (понеделник) на Националния стадион "Васил Левски", се въвеждат промени в организацията на движение, съобщиха от Столичната община. До 8:00 часа на 24 юли 2025 г. на джобовете на бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" срещу пети вход (бариерата) се забранява престоят и..
По повод Илинден (20 юли), едноименният столичен район кани гражданите на различни събития за деца и възрастни от днес до неделя. Тази вечер с "Кино под звездите" ще има прожекция на филма "Мера според мера" от 21:00 часа. В събота, 19 юли , от 10:00 ч. започва програма за най-малките - детски арт работилници , анимация и феерично..
В края на септември се очаква да започне оказването на въздушна медицинска помощ и през нощта, съобщи министърът на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. По думите му през август и септември ще се проведе обучението на екипите, които ще са отговорни за нощното летене. След като придобият сертификати за оказване на помощ по въздух през нощта, те ще..
188-ата годишнина от рождението на Васил Левски и официалното обявяване на новото име на столичното летище - Летище "Васил Левски“ - София бе отбелязано с тържествена церемония на Терминал 2. С влизането в Шенген и в Еврозоната България застава наравно с най-напредналите европейски народи - каза вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан..
И тази година честотата на консумация на пенливата напитка у нас продължава да е устойчива, независимо че биреният пазар има лек спад в сравнение със същия период на 2024 г. Според традиционното лятно проучване на Ипсос, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите в България (СПБ), 75% от сънародниците ни пият бира поне веднъж месечно, а 57 на..
След поредно паднало дърво в парк “Врана” областният управител на София-град Стефан Арсов призова кмета Васил Терзиев да се яви лично и да предаде собствеността на парка на държавата. Повече от седмица тече приемно - предавателната процедура. Областният управител очаква да получи днес ключовете и документацията от "Врана" Арсов определи..