На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена.
Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика.
Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството.
Празник има град Пазарджик, а българският патриарх Даниил ще отслужи света литургия в храм в Елин Пелин.
Редица православни храмове и параклиси в страната носят името на Св. Св. Константин и Елена. Една от тях е църквата "Св. Константин и Елена" в село Гара Елин Пелин край София.
"Този храм е един от най-величествените в Софийското равно поле. Само на няколко стотин километра се намира град Ниш, където е роден самият Константин Велики", посочи отец Серафим Мишев, предстоятел на храма, където между 8:30 и 11:00 патриарх Даниил ще отслужи Света Литургия и ще направи водосвет.
"В такова съвремие живеем "Vita activa" се казва - трупане на богатства и на печалба, но не и на духовност. Християнството за мнозина е престанало да бъде подвиг".
Животът на император Константин е пример за обратното, тъй като благодарение на него през 313 г. християнството става разрешена религия в Римската империя.
"Множеството християни по всички краища на земята са били престанали да бъдат гонени. С неговата майка Елена заминават в Йерусалим, там намират кръста над гроба Господен".
По време на управлението на император Константин се свиква първият вселенски събор в Никея през 325, на който присъстват 318 епископи от Изтока и Запада. От тогава започва и активното разпространяване на божието слово.
"И с Божия помощ да се прави това, което Христос иска от нас, да бъдем милосърдни, да помагаме на бедните и всичко това, което е необходимо за нашето спасение".
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..