Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Снимка: БГНЕС

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов.

В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения:

  • Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации, представители на институции, родители, деца и младежи. Какви се предизвикателствата, свързани с дигиталната среда, и възможностите за нейното подобряване чрез политики, законодателни промени и практики, насочени към защита на децата от онлайн насилие и тормоз? 70 хил. сигнали за сваляне и разпространяване на материали с детска сексуална експлоатация от български IP адреси са получени на горещата телефонна линия 124 123 на НЦБИ само за 2024 г. В България няма орган който да следи и регулира дейността и публикациите на инфлуенсъри.

  • Кой в най-голяма степен полага грижи за деца, за болни, за възрастни, за домакинската работа? Според Международната организация на труда, 75% от хората, които извършват неплатен грижовен труд, са жени. На глобално ниво, той е изчислен на стойност 11 трилиона долара. Въпреки това, тези усилия биват подценявани и приети за даденост - понякога от самите хора, които го извършват. Защо? Тази вечер от 19:00 ч. в  РЦСИ "Топлоцентрала" ще се проведе "Труд, стока или дълг: колко струва грижата?". Входът е свободен.

  • В сравнение с 2021-2023 година, последните изчисления на Националния статистически институт от 2022 до 2024 година сочат, че очакваната средна продължителност на живота на населението в България се увеличава с повече от 2 години.

  • Папа Лъв XIV е изразил готовност да приеме във Ватикана следващия кръг от преговори за мир в Украйна.
    Може ли новият папа да стане по-успешен медиатор в преговорите между Киев и Москва или това е популистка стъпка скоро след кончината на Франциск?

Водеща на разговора е Елена Пъневска.

Коментаторите / Снимка: Елена Пъневска

Адриана Диканчева - магистър по Европеистика (СУ "Св. Климент Охридски"). Член на най-стария пещерен клуб в България. Съорганизатор на серията от събития с фокус софийските подземия, бункери и потайности, а също и на дискусии, посветени на борбата с дезинформацията. Член на "Софийски планински клуб" и Клуб "Смисъл".

Никола Атанасов - юрист, съосновател на сдружение "Институт по медиация и управление на спорове" (imeus.bg). Участва в разработването на първата в България изцяло онлайн платформа за разрешаване на семейни конфликти (semeistva.com), както и в редица проекти, свързани със: защита правата на деца и уязвими групи; адресиране на домашното и училищното насилие.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03