Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Форум", 04.06.25: Еврозоната е обозрима – кой за какво се радва или тъжи

Снимка: Pixabay

В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Георги Иванов и Ивайло Илиев нямаше как да не отделят достатъчно внимание и време за новината, за която се говори месеци преди да стане факт:

  • Еврозоната отваря врати за България за влизане от 1 януари 2026 г. За едни радост, тържественост, шампионско настроение далеч "преди последния кръг на първенството". За други сякаш настъпва апокалипсисът. Някои пък се радват заради противниците на влизането. Имаме ли нова голяма национална цел? Защо българите не са щастливи като европейци?

  • След протеста в събота, днес в София отново хора демонстрираха в защита на лева. Някои на площада отрекоха да са симпатизанти на "Възраждане", но си държат на лева.
    Другите партии добиват самочувствие за пълен мандат. "Управляващата коалиция е добре сглобена от Пеевски." Вчера от Съдебната палата до пл. Народно събрание се проведе се и протест под мотото "Завинаги в Европа – вън Пеевски от властта". Защо не се присъединяват и други към протеста, който вече е перманентен? Лидерът на ДПС-НН става все по-силен и като че никой няма нищо против. Фигури и интереси зад него. Местната власт – източник на ресурс.
    Няма ли теми, които да предизвикат масова гражданска активност?

  • С атака по "отвратително мерзък" закон на Тръмп
    Илон Мъск
    тества влиянието си над републиканците.
    Нужно (ли) е време да оценим това, което прави американският президент?

Разговора води Лъчезар Христов.

Коментаторите тази седмица / Снимка: Десислава Попова

Коментаторите:

Георги Иванов - основател и изпълнителен директор на Noble Hire - платформа за търсене и наемане на специалисти в IT сектора

Ивайло Илиев – журналист, завършил е Политология в Софийския университет "Св. Климент Охридски"

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев, Цветанка Йотина, Нина-Никол Хамилтън и Роб Мъни

Да разказваме за себе си

Днес Радиокафе се излъчва от Несебър.  БНР е медиен партньор на четвъртото издание на престижните летни награди за бизнес и туризъм .  Снощи бяха отличени най-забележителните личности и брандове на престижна церемония на яхта. Какви са предизвикателствата пред обществената медия БНР, ще разберем от нейния генерален директор Милен Митев :..

публикувано на 03.08.25 в 10:20
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул."Гурко"

Ул."Гурко" е мястото на днешната ни радиоразходка: Тя е една от първите урегулирани улици и носи името на този, чиито войски влизат в София в началото на 1878. Какво е била преди това сградата на СГХГ и какво е имало преди на това място, известно сега като ул."Гурко" 1? Къде са били първите сгради на БНБ и на Народното събрание? Какво е имало на..

публикувано на 02.08.25 в 16:00
Н. Образописов

Историята оживява - Никола Образописов, четка първа

Никола Образописов-Консулата е героят на малката ни поредица, с въвеждащи думи от Любомир Николов, уредник в Градския музей на Самоков: "Поради своята колоритност и бунтарство си извоюва прозвището "Консулата". Творчеството му е много разнообразно, не само иконография и стенописи, разнородна личност. В 2019 успяхме да заснемем документален филм за..

публикувано на 02.08.25 в 15:00

Любимец 13 и адресите на любовта му

Първата любов на Карамитев се поболява от раздялата им край Женския пазар Апостол и Маргарита Дупаринова се женят на сцената на Народния театър, живеят на „Оборище“ 21А Безброй са жените, въздишали по магнетичния чар на Апостол Карамитев. Още толкова са се чудели как този изключително красив актьор остава верен на талантливата си, но далеч не..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Чувствах се като дете в сладкарница

Преди почти десет години Марин Трошанов плени почитателите на мрачните загадки и ужасите с първия си самостоятелен роман „ЛАМЯ“ ЕООД“. Обновената „ЛАМЯ“ ЕООД“ съдържа актуализираните три части на историята, както и непубликувания до този момент разказ в същата вселена – „Нощем горите живеят“. Ето го и авторът: "Историята ми е изключително важно,..

публикувано на 02.08.25 в 11:00
Димитър Ганев

Кинематография в игра

Заглавието, което ще разтърси цялата развлекателна индустрия. Не, не е нов филм на Marvel… А Grand Theft Auto VI – играта, която още преди да е излязла, вече чупи рекорди. С нас е Димитър Ганев , журналист и гласът на за кратко просъществувалия сайт games.bg: "Реално нашата идея да направим видеоигрите с глас на български, но към 2008 нещата бяха..

публикувано на 02.08.25 в 10:01

Преоткриваме градските пространства

Платформата Кинематограф се завръща с тяхното лятно кино за четвърта поредна година. Tо изгрява след залез, когато настъпва вечерната прохлада, което превръща откритите локации в чудесно място за релакс и хубаво късо кино – интервю с Юлиян Спасов : "В джаза сме, настроението е на макс. Програмата е почти 100% българско кино, просто не устояхме...

публикувано на 02.08.25 в 09:52