"Старо Павлово", брой единствен - разгръщаме страниците му и гледаме черно-белите снимки, запазили за поколенията очарованието на една отминала романтика с пътуването с "малкото" трамвайче до Бояна (всъщност - съвсем нормален трамвай, какъвто се движеше и по други линии).
Специалният разказвач Иван Тодоров представя поредното си изследване върху Павлово и ставаме съпричастни на интересните истории, събрани от него, за да не се забравят нещата, оформящи общността в един или друг столичен квартал. А Павлово е на 115 години, през 1926 се открива трамвайната линия до Бояна, просъществувала до 1973.
Слушаме за новите му открития, намерили място във вестника, като разказа на Крум Лисичков, ватман 330, отдал 30 години на професията си. Както и спомените на проф.Петко Петков за "микрокварталчетата" в Павлово, вкл. "Боянски възход" и негови колоритни обитатели.
"Какъвто е бил един парцел - той е отражение на характера на собственика му". Слушаме също и за елените зад Околовръстното, изчезналите костенурки и последните таралежи. Целият брой на хартия - връзката с него и автора му е тук.
Във втората част разширяваме малко ареала:
С къщата на Димитър Карастоянов започва кв.Павлово - до едноименната трамвайна спирка, веднага зад магазините, ще я познаете по многото характерни гипсови отливки по фасадата. Отново сме с Иван Тодоров:
"Пролетно време, слезеше ли се на бившата сп.Петър Тотев, лъхваше аромата на хляба - радост и за погледа. Хлебопродавницата на бай Фердинанд Кастрев. Хубав хляб се прави с мерак. Една пещ с милинки, две - с козунаци и две с хляб. Сажда в нея не се задържа. Веселото тесто тръгва все нагоре.
Проф.Петков се е грижил и за пчелина. А баща му, Емануил, е бил директор на първата опитна станция към МЗ. От 1954 бившето "Суворовско" е предназначено за децата с увреден слух. Архитект на сградата е прочутият Георги Овчаров."
В звуковия файл - подробностите за времето на печене на всичките печива, какво друго има във фурната и как да се познае хубавия хляб; както и какво е най-характерното за вила "Рая" - на ъгъла с Околовръстното, откъдето е тръгнал първият тролейбус на Балканите.
Светлоотразителни гривни ще бъдат раздадени на всички първокласници в област Перник на 15 септември. Инициативата е под наименованието "Аз се пазя! Пази ме и ти!” и е на ГД "Национална полиция”. Това съобщи началникът на "Охранителна полиция” към ОДМВР комисар Йордан Дундаков на проведеното при областния управител Людмил Веселинов заседание на..
С официално събитие на 15 май в столичния “Дом на киното” бе даден стартът на кампанията “Хижа на годината” 2025. За трета поредна година тази значима инициатива, посветена на българските планини и хората, които ги обитават и обичат, се реализира от списание 360 и Български туристически съюз. И тази година номинирани са както хижи,..
Кметът Васил Терзиев ще преструктурира общинската администрация на София. Това стана ясно по време на първото заседание на Столичния общински съвет след лятната ваканция. До месец той ще внесе доклад с новата структура на общинската администрация. Това обяви Терзиев след питане на общинския съветник от ГЕРБ Стефан Марков за причините за..
Атаката срещу популярния американски консервативен активист Чарли Кърк е шокираща, но не е изненадваща в контекста на случващото се в Америка, коментира пред Радио София журналистът и асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Чарли Кърк беше убит от неизвестен стрелец по време на събитие в университет в щата Юта. 31-а..
Френският институт в България отваря широко вратите си и сърдечно посреща своите посетители на 13 септември . По време на Деня на отворените врати от 10 до 15 часа ще бъдат представени три основни активности на института, една от тях са езиковите курсове , втората е медиатеката с нейните богати ресурси и третата активност предвижда среща..
"Всички сме равни пред страха" – това е заглавието на изложбата на Марина Пъшева. Младата художничка черпи вдъхновение от тъмнината и иронията в живота, а Смъртта е преобладаваща тема в творчество ѝ. Творбите на Марина са вдъхновени от загубата на баща ѝ, която тя преодолява именно чрез изкуството. Сама споделя, че баща ѝ гледа..
Любимата анимационна класика "Аладин" ще видим на голям екран със симфонична музика на живо, изпълнена от "Симфониета София" под диригентството на маестро Свилен Симеонов. Зрелищното събитие ще се състои на 13 септември 2025 г. в зала 1 на НДК в София. Това специално представление ще пренесе публиката в очарователния свят на..