Цените на борсите у нас се вдигат нагоре през тази седмица за повечето хранителни стоки, плодове и зеленчуци, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), съобщава БТА. При зеленчуците най-голямо поскъпване тази седмица се отчита при зрелия лук кромид - с 11,31 на сто до 1,23 лева за килограм.
По-високи са също цените на зелето - с 5,15 на сто до 1,02 лева за килограм, картофите - с 3,98 на сто до 1,11 лева за килограм, зелените чушки - с 3,28 на сто нагоре до 1,97 лева за килограм, и морковите - с 3,09 на сто до 1,25 лева за килограм.
Обратно на тях, тиквичките поевтиняват най-драстично - със 7,94 на сто до 1,45 лева за килограм. По-ниски са също цените на червените чушки, които са с 3,3 на сто надолу до 2,20 лева за килограм, както и на краставиците - с 1,66 на сто до 2,37 лева за килограм.
Разликата при доматите е минимална и те се търгуват по 2,07 лева за килограм, което е с 2,07 на сто надолу. При плодовете по-скъпи са прасковите - с 3,54 на сто до 4,02 лева за килограм, и дините - с 2,56 на сто до 0,70 лева за килограм. По-евтини са гроздето - с 2,93 на сто до 2,90 лева за килограм, ябълките - с 2,12 на сто до 2,77 лева за килограм, лимоните - с 1,68 на сто до 4,40 лева за килограм.
Цената на кравето сирене скача с 1,99 на сто до 12,07 лева за килограм, а тази на кашкавала тип "Витоша" - с 0,79 на сто до 17,80 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е с 1,27 на сто нагоре и се продава по 1,40 лева за кофичка от 400 гр., а прясното мляко - с 2,01 на сто до 2,28 лева за литър. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) е по-висока с 0,56 на сто и се предлага по 3,12 лева за брой.
Замразеното пилешко месо поскъпва с 1,08 на сто до 7,02 лева за килограм, а яйцата (размер М) - с 2,7 на сто до 0,38 лева за брой на едро. Цената на ориза е с 0,68 на сто нагоре до 3,31 лева за килограм, докато тази на брашното тип 500 е с 0,84 на сто надолу до 1,47 лева за килограм.
Олиото поскъпва тази седмица с 0,85 на сто до 3,25 на лева за литър, а захарта поевтинява с 2,04 на сто до 1,80 лева за килограм. По-високи са цените на зрелия фасул - с 2,02 на сто до 4,29 лева за килограм, и лещата - с 0,23 на сто до 4,35 лева за килограм.
Още седем черни лешояда (Aegypius monachus) бяха освободени в Източните Родопи в рамките на инициативата за възстановяване на вида. Екипите на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Фондация “По-диви Родопи“ успешно освободиха четвърта група птици, с което общият брой на освободените черни лешояди достигна 27 птици, съобщават от..
Във връзка с изпълнение на строително-ремонтни дейности по ул. "Промишлена“, ж.к. "Овча купел“ 2, на 24 октомври 2025 г., се налага спиране на водоподаването от 09.00 до 20.00 часа на клиентите на "Софийска вода“ в района на: - ул. "Промишлена“ и ул. "Иван Хаджийски“ - от ул. "Промишлена“ до бл. № 43 При продължителност на..
Таксиметровите тарифи в София ще се повишат с 18,6% от 1 януари 2026 г., реши Столичният общински съвет (СОС). Минималните и максималните цени за територията на София ще станат: Дневна минимална тарифа: 0,73 евро/км (1,43 лв./км), при сегашна - от 1,21 лв. Нощна минимална тарифа: 0,84 евро/км (1,65 лв./км), при сегашна - от 1,39 лв. Дневна..
Бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов остава в ареста. Софийският апелативен съд отмени определението на СГС за домашен арест и определи, че Барбутов следва да остане в ареста, защото има опасност да извърши друго престъпление. Съдът прие още, че на този етап обоснованото предложение не само не е разколебано, но се подкрепя и от ново събрани..
Сградата на столичното 93-то Средно училище "Александър Теодоров-Балан" е с пукнатини от половин година. Това съобщи директорката на училището Евдокия Гергова, след като по-рано родители на ученици алармираха за проблемите по сградата. "На 4 март, когато дойдохме на работа, установихме, че има голяма пукнатина на третия етаж. Сезирах..
Пътнотранспортно произшествие между два трамвая е станало тази сутрин близо до гара “Подуяне”, става ясно от публикация във Фейсбук. Трамваите са с номер 20, пътуващи между депо "Искър" и метростанция "Опълченска", съобщава Столица.bg. Причините за инцидента се изясняват. За щастие няма пострадали хора. Заради ПТП-то имаше закъснение в графика на..
Притеснени родители са сигнализирали за големи пукнатини в сградата на 93-то СУ "Александър Теодоров-Балан" в квартал "Гео Милев", до което се строи метрото. Преди седмица екип от Столичната община е направил оглед в сградата. Директорът на училището твърди, че не е запозната с паспорта на сградата от 2014 година, в който, според родители на ученици от..