Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Bellosllava Krësteva
Foto: BTA

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja, me shtatë fitore, tre barazime dhe një humbje, mbeti e treta në renditjen përfundimtare. Krësteva dhe Gekamburu e përfunduan turneun me nga 8.5 pikë, por fitorja në ndeshjen finale i solli medaljen e artë shahistes nga Amerika e Jugut. Medalja e argjendtë u fitua nga amerikanja Carissa Yip, e cila gjithashtu shënoi 8.5 pikë.

Bellosllava Krësteva tha para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ se është ambicioze që të luajë sërish në turne në vitin 2024.

Më shumë nga rubrika

Dimitër Berbatov

Berbatov bëri thirrje për një kongres të ndershëm të Bashkimit të futbollit

Ish-sulmuesi i “Manchester United”, “Tottenham” dhe i kombëtares bullgare, Dimitër Berbatov, njoftoi se është kandidat për kryetar të Bashkimit Bullgar të Futbollit (BFS) dhe do të paraqitet në kongresin e jashtëzakonshëm më 15 mars. “Shpresoj që..

botuar më 23-12-08 11.44.PD
Stefani dhe Gabriella Stoevi

Motrat Stoevi fituan titullin e tyre të katërt në dyshe në badminton gjatë këtij viti

Stefani dhe Gabriella Stoevi fituan në Cardiff titullin në dyshe në turneun ndërkombëtar të badmintonit me fond çmimesh prej 15 000 dollarësh, i cili është gjithashtu një kualifikues olimpik për Parisin 2024. Në finale, kampionet e trefishta..

botuar më 23-12-03 9.34.MD

Në një kongres në Sofje, votuan kundër kthimit të Rusisë dhe Bjellorusisë në gjimnastikë

Në një takim në Sofje, Kongresi i Gjimnastikës Evropiane votoi kundër kthimit të sportistëve nga Rusia dhe Bjellorusia në turnetë ndërkombëtare nga 1 janari 2024, njoftoi organizata. Deklarata e organizatës tha se nuk është dakord me vendimin e..

botuar më 23-12-01 2.34.MD