През юли 2011 година Общинския съвет отредипаметникът на Тервел да се издига в затревената площ югоизточно до Съдебната палата. Четири години по-късно обаче паметник там още няма, а Инициативният комитет поиска от Общинският съвет новото място до Драматичния театър.
За корекция в предложението настоя и съветникът от ВМРО Кристиян Петков. Според него, трябва да се промени формулировката на текста, внесен за гласуване като отпадне титлата на Тервел „кан“. По думите му вторият български владетел бил „цезар“ или „цар“, а не „кан“ , титла- „неправилна и продукт на политическа доктрина“.
„Наложена е през 19 век от руски изследователи, след което българските историци Марин Дринов, Васил Златарски и Константин Иречек налагат у нас фалшивата доктрина за тюркско-татарския произход на българите и титлата „хан“, убеден е съветникът. Той твърди, че дори в „Именника на българските ханове“ няма такава титла, а записаната „ханас убиги“ в превод на български означава „княз от бога“. „Затова предложих да не допускаме грешка в нормативен документ на Общински съвет. Титлата на Тервел, доказано в много исторически извори, е „цезар“ или „цар“. Така че Тервел е първия цар на Първо българско царство“, смята Кристиян Петков. „За да не си скъсат дипломите и да ги изядат, дипломираните историци, измислилиха титлата „кан“, допълва той.
„Титлата „кан“ или „хан“ са две различни произношения на една дума,която се среща в извори от началото на 9 век, но по реминисценция предполагаме, че и по-ранните български владетели са я носели, тъй като тя се среща във всички степни империи от периода на Великото преселение на народите и след това“, категоричен е професорът по средновековна българска история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ Иван Лазаров . Той припомни, че има и по-късни исторически паметници, според които българският владетел е наричан „каган“ и приема, че тя е носена и от Тервел.
„Второ – титлата „кесар“, а не „цезар“, е почетна титла дадена на Тервел, заради помощта, която казва на Юстиниан Втори и тя не е била част от вътрешно политическата идеология на българската държава. За вътрешна употреба вероятно е „кан“.
Професорът отхвърли и теорията на Кристиян Петков, че Тервел и всички владетели след него от Първото българско царство са се титуловали царе. „Това изобщо не е приемливо, защото титлата „цар“ започва да става актуална при Симеон Велики и за първи път я виждаме присъдена на български владетел през октомври 927 г. на сина му Петър Първи“, излага историческите факти преподавателят Иван Лазаров.
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net