Българските младежки делегати, избрани чрез прозрачен национален конкурс, се включват в делегацията на България към Общото събрание на ООН и работят по решенията на ООН за младежта с права, сравними с тези на действащ дипломат. Подобна позиция съществува само в 20 страни от цял свят. С програмата „Български младежки делегати в ООН“, страната ни е сред лидерите в света, които признават младежта като равностоен партньор в процесите на вземане на решения на национално и международно ниво. Програмата се осъществява с официалната подкрепа на Министерството на външните работи, Постоянното представителство на Република България към ООН в Ню Йорк и Национален младежки форум, както и в съдействие с ISIC България.
В момента Ани Колева е един от двамата наши младежки делегати в ООН. Тя е студентка в УНСС, освен това е възпитаник на Babson College, САЩ, като участник в програмата „Младите лидери на България” и Харвардските курсове към Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност.
Ани работи в областта на младежките политики и лидерството от 2009 г. насам, когато тя се присъединява към Leadership Academy GLOW като координатор и обучител. Тя е лидер на младежи по програмата „Международна награда на херцога на Единбург” за България и е доброволец в Дружество за ООН в България. Пред година се явява на конкурса, за да защити своите цели и каузи. Личната й мотивация е, че нейната по-малка сестра има синдром на Даун и Ани иска да се чуе гласа и на тези млади хора.
През тази година работихме основно върху темите за образованието, за младежите в неравностойно положение и техните права и за младежката безработица, разказва Ани. Със сигурност образованието стои в основата на младежката безработица, тема, по която работихме в продължение на година и ще продължим да работим. За нас е щастие, че Постоянната мисия на България в ООН винаги е стояла плътно до нас и ни е помагала. Много е стряскащо за едни млад човек, колкото и да е подготвен, да отиде там и да се справи с нещата, които един истински дипломат работи ежедневно.
За девета поредна година Дружеството за Обединените нации в България организира национална кампания за избор на „Български младежки делегати в ООН“. Тази година тя се проведе в четири кръга, като до последния етап достигнаха десет младежи от първоначално явилите се над сто кандидати.
Победители са Анина Йовкова и Димитър Димитров. Анина изучава „Международни отношения” в УНСС, интересува се от въпроси за мира и сигурността, хуманитарните проблеми и правата на човека. Три години членува в Студентска асоциация за изследване на международните отношения (САИМО), участвайки в студентски конференции и международни обмени. През 2014 г. работи по проект за сирийските бежанци в България, представяйки доклад по темата в Брюксел. Същата година става онлайн доброволец към ООН и заминава за Бразилия с AIESEC, където обучава доброволци от цял свят. Димитър е студент по международни отношения и история в Лондонското училище по икономика и политически науки. Предсто и му да защити магистратура, а след това ще мисли и за докторантура. Редактор и колумнист на онлайн платформата за млади хора „Баница“. Работил е като програмен координатор за Института по културна дипломация и Организацията за младежко образование и развитие в Берлин.
Моите приоритети, свързани с образованието, се обвързват с младежката безработица, защото ставаме свидетели на проблем, който не е единичен за България, той е проблем за всички младежи в ЕС, допълва Анина. – Непосредствено след завършване на висше образование много трудно младите хора успяват да се реализират в сферата, която желаят. Друг мой приоритет е мотивацията на младите хора да се развиват, да търсят възможности, защото в България се със сигурност съществуват, но те не винаги са достатъчно мотивирани, за да ги намерят. Друг мой приоритет е популяризирането на доброволчеството. Това е начин младото поколение да се възпита в определени ценности, а от друга страна, то има ефект върху цялото общество – работи върху конкретни проблеми и има съответните резултати и по този начин може да променим това, което не ни харесва в държавата.
От миналата година мандатът на младежките делегати е променен на 18 месеца. Целта е да има застъпване в рамките на шест месеца между стари и нови делегати, независимо от това, че, както се шегува Ани Колева, бивши делегати няма. Всеки един от нас продължава да работи по темите, които са го вълнували и в своята сфера на дейност, продължава Ани. Нещото, което е най-важно е това да имаш кауза и да я защитаваш. Защото това да си младежки делегат не е позиция, не е работно място – това е кауза и ти трябва да живееш с нея. Много хора ми задават въпроса и какво свършихте там, какво точно правите. Мислят си, че някакви хора отиват в Ню Йорк и се връщат, което не е така. България се доверява на младите хора и тази година постихнахме това да сме първите младежки делегати, които говориха във Втори комитет, който се занимава с икономически и финансови въпроси. Там, обикновено, изказвания има само ЕС, дори страните не се изказват поотделно. Това е много малко зрънце от цялата картина, но това позволява на други страни да се замислят защо нямат такава програма. Защо техните млади хора не участват в процесите,защо не им помагат? И това са неща, които имат значение.
Снимки: Илиана Райчева
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net