Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Черната боровинка - лечебен плод, стопански значимо растение и ценен природен ресурс


Наричат боровинката „супер храна“, защото плодовете и съдържат антиоксидантни вещества, минерали, микроелементи и витамини. Полезни са за здравето – укрепват имунната система, подобряват остротата на зрението, действат успокоително на стомашно чревния тракт. Този дребен див храстрасте по  билото на планината, каменисти и тревисти терени.Черната боровинка се  характеризира с тъмносин цвят, кисел вкус и месеста консистенция. Богата е на много витамини и дъбилни вещества. Плодовете имат стопанска стойност, събират се в големи количества и се използват в хранително-вкусовата промишленост за производство на конфитюри, сокове и добавки.

Едни от най- богатите находища на черна боровинка у нас са на  територията на Национален  парк „Централен Балкан“ в Стара планина. Парковата дирекция осъществява контрол на дейностите на територията на парка, за да се съхрани неповторимата дива природа на средна Стара планина и свързаните с нея традиции и поминък. 

През последните 15 години събирането на боровинки се развива като устойчива стопанска дейност,  осигуряваща поминък на хората от съседните селища. Дирекцията на парка ежегодно наблюдава находищата, прави оценка на запасите  и на тази база определя допустимите количества черни боровинки, за които се издават позволителни за бране. Размерът на допустимите количества се влияе от климатичните условия и варира, според статистиката на парка от 5 до над 30 тона годишно. 

За началото на кампанията по събирането на боровинките дирекцията на парка  издава заповед, в която е посочена стартовата дата. Спазването на тази стартова дата, която обикновено е в края на юли или началото на август, гарантира, че набраните боровинки са в технологична зрялост и с най-  високо съдържание на биологично активни вещества. Така интересите на парковата дирекция по опазване на дивата природа съвпадат с интересите на берачите, които добиват боровинки с високо качество и ги реализират на добра цена.  

Позволителни за бране се  издават на физически и юридически лица като дневните количества събрани боровинки за промишлени нужди са  10 kg или повече, а събираните количества за лични нужди са 10 kg или по-малко. Разрешителни за бране не се издават за резерватните територии и зоната за ограничаване на човешкото въздействие. 

Парковите охранители, контролиращи брането на боровинки, проверяват дали има позволителни при събиране на големи количества с търговски цели, споделя Гергана Станева, експерт „ Природозащита“ в дирекцията на Национален  парк “Централен балкан“  

-------------------------------

В съседство с Национален парк „ Централен Балкан“  работят няколко билкоизкупвателни  пункта. Изкупната цена на черната  боровинка определя количеството  и качеството на събраните плодове. През последните години тя варира от 3- 3,50 лева за килограм на едро, но по пазарите боровинките като търсен плод  се реализират и на много по- високи цени от 6-10 лева за килограм. Събраните плодове веднага се почистват от примеси и други растения и се поставят в амбалаж, непозволяващ смачкването им. Узрелите боровинки трябва да се съхраняват в контейнер в хладилник, където те могат да се запазят за около една седмица, макар че най-добре е да се консумират в рамките на няколко дни. Плодовете на черната боровинка се ползват и в сушено състояние и в този вид се предлагат в аптечната мрежа. Сушенето се извършва по естествен начин или в сушилни. Плодовете са изсушени, когато при разтриване между пръстите не багрят. 

Галина Ненова е собственик на такъв билкоизкупвателен пункт в подножието на Стара планина край с. Иганово, община Карлово и споделя, че всяка година изкупува до 10 тона черна боровика. Брането се извършва на ръка.Берачите, които наема са от съседните селища. За много от тях събирането на билки и плодове през годината е основен поминък. Един берач може да набере дневно  над 20 кг. боровинки като спазва правилата за добра практика за събиране на боровинките.

-----------------------------------------

Берачите на боровинки са добре запознати с правилата за правилно събиране на малките вкусни плодчета и са най- заинтересувани от прилагането им, защото така растенията ще са плододайни и през следващите години, а тази дейност им осигурява доходи и поминък.Българските боровинки са с високото съдържание на биологично активни вещества, нямат конкуренция и  намират добър пазар в Германия, Швейцария, Италия и др. страни в Европейския съюз.   

На вътрешния пазар по големите зеленчукови борси в страната се реализира малка част от събраните боровинки. Сега по-голяма част от добитите боровинки се изнасят като суровина и печалбата и работните места отиват в страните, които ги преработват. Събирането на черна боровинка, преработването и в близост до находищата, добавя принадена стойност  тук на място и увеличава ползите за местните хора, а от там и загрижеността им за опазването на този ценен природен ресурс.

За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Димо Димов

36 нови случая на коронавирус

36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...

публикувано на 23.05.20 в 09:32

Почти 24 млрд. лв. са постъпленията в НАП за 2019 г.

Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..

публикувано на 11.01.20 в 12:13
Бюро по труда Кърджали,

До 3,7 процента се е понижила безработицата през ноември 2019 г.

Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat.  По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..

публикувано на 11.01.20 в 11:09

Гърция затваря границата с България за камиони заради лошото времето

Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..

публикувано на 05.01.20 в 13:09

Ученици от средни и професионални училища могат да се включат в образователната програма на ЕП

Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..

публикувано на 08.09.17 в 16:16

Филмът „Лековитото злато на България“

Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..

публикувано на 07.06.16 в 11:32

Златна пръчица

Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или  жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..

публикувано на 07.06.16 в 11:24

Култивиране на горски слез

Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..

публикувано на 07.06.16 в 11:21

Корени от глухарче: как е правилно да се събират, за да се опазят находищата в природата

Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..

публикувано на 07.06.16 в 11:09

От къде да черпим познания за лечебните растения

От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..

публикувано на 02.06.16 в 18:01