Едни от най- богатите находища на черна боровинка у нас са на територията на Национален парк „Централен Балкан“ в Стара планина. Парковата дирекция осъществява контрол на дейностите на територията на парка, за да се съхрани неповторимата дива природа на средна Стара планина и свързаните с нея традиции и поминък.
През последните 15 години събирането на боровинки се развива като устойчива стопанска дейност, осигуряваща поминък на хората от съседните селища. Дирекцията на парка ежегодно наблюдава находищата, прави оценка на запасите и на тази база определя допустимите количества черни боровинки, за които се издават позволителни за бране. Размерът на допустимите количества се влияе от климатичните условия и варира, според статистиката на парка от 5 до над 30 тона годишно.
За началото на кампанията по събирането на боровинките дирекцията на парка издава заповед, в която е посочена стартовата дата. Спазването на тази стартова дата, която обикновено е в края на юли или началото на август, гарантира, че набраните боровинки са в технологична зрялост и с най- високо съдържание на биологично активни вещества. Така интересите на парковата дирекция по опазване на дивата природа съвпадат с интересите на берачите, които добиват боровинки с високо качество и ги реализират на добра цена.
Позволителни за бране се издават на физически и юридически лица като дневните количества събрани боровинки за промишлени нужди са 10 kg или повече, а събираните количества за лични нужди са 10 kg или по-малко. Разрешителни за бране не се издават за резерватните територии и зоната за ограничаване на човешкото въздействие.
Парковите охранители, контролиращи брането на боровинки, проверяват дали има позволителни при събиране на големи количества с търговски цели, споделя Гергана Станева, експерт „ Природозащита“ в дирекцията на Национален парк “Централен балкан“
-------------------------------
В съседство с Национален парк „ Централен Балкан“ работят няколко билкоизкупвателни пункта. Изкупната цена на черната боровинка определя количеството и качеството на събраните плодове. През последните години тя варира от 3- 3,50 лева за килограм на едро, но по пазарите боровинките като търсен плод се реализират и на много по- високи цени от 6-10 лева за килограм. Събраните плодове веднага се почистват от примеси и други растения и се поставят в амбалаж, непозволяващ смачкването им. Узрелите боровинки трябва да се съхраняват в контейнер в хладилник, където те могат да се запазят за около една седмица, макар че най-добре е да се консумират в рамките на няколко дни. Плодовете на черната боровинка се ползват и в сушено състояние и в този вид се предлагат в аптечната мрежа. Сушенето се извършва по естествен начин или в сушилни. Плодовете са изсушени, когато при разтриване между пръстите не багрят.
Галина Ненова е собственик на такъв билкоизкупвателен пункт в подножието на Стара планина край с. Иганово, община Карлово и споделя, че всяка година изкупува до 10 тона черна боровика. Брането се извършва на ръка.Берачите, които наема са от съседните селища. За много от тях събирането на билки и плодове през годината е основен поминък. Един берач може да набере дневно над 20 кг. боровинки като спазва правилата за добра практика за събиране на боровинките.
-----------------------------------------
Берачите на боровинки са добре запознати с правилата за правилно събиране на малките вкусни плодчета и са най- заинтересувани от прилагането им, защото така растенията ще са плододайни и през следващите години, а тази дейност им осигурява доходи и поминък.Българските боровинки са с високото съдържание на биологично активни вещества, нямат конкуренция и намират добър пазар в Германия, Швейцария, Италия и др. страни в Европейския съюз.
На вътрешния пазар по големите зеленчукови борси в страната се реализира малка част от събраните боровинки. Сега по-голяма част от добитите боровинки се изнасят като суровина и печалбата и работните места отиват в страните, които ги преработват. Събирането на черна боровинка, преработването и в близост до находищата, добавя принадена стойност тук на място и увеличава ползите за местните хора, а от там и загрижеността им за опазването на този ценен природен ресурс.
За повече информация посетете сайта на Фондация "Информация и природозащита" www.susherbsbg.eu".
36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net