Радиоенциклопедия „Когато правилата вече не важат. Първата световна война и българската армия“: Епизод 4 „Тътен в морето, край на войната и завръщането на знамената“
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
„Тя променя изцяло мисленето и морала на човечеството“, „Тя е краят на така наречената Бел Епок“, „Тя е един „Кориолан“ на Бетовен“,„Тя е касапница“, „Тя е пролог“, „Тя е една гигантска месомелачка“. „Тя“ е Първата световна война – така определена от разказвачите на тази история.
Четири епизода на „Радиоенциклопедия“ разкриват за различните лица на войната, която променя света за винаги. В тях се говори за боевете на българската армия по суша, въздух и вода. Описват се бойните униформи, военните отличия и обучението на българските войници и офицери. Надникваме и в полето на дипломацията и зависимостите, където „правилата вече не важат и рицарското отношение към противника е за винаги забравено“. За България тази война е повече от сражения или доказване на мъжество и воински умения. Тя е опит за постигане на национален идеал, превърнал се в лична кауза. Неизбежна ситуация, в която примирението изглежда невъзможно. Обвързаността на войната с човешките съдби дава повод историческата конкретика в този цикъл често да е представена чрез детайлите на лични истории, запазени в архивите и спомените на потомци.
В епизод четири: „Тътен в морето, край на войната и завръщането на знамената“ доц. Асен Кожухаров, капитан първи ранг от резерва и председател на дружеството на подводничарите в България Станко Станоков, капитан първи ранг от резерва на българските военноморски сили Васил Кръстев разказват за бойните подвизи на флота на Негово Величество по време на Първата световна война. И още: От къде идват имената на бойните кораби, как са изглеждали и защо са суеверни моряците? Изследователят на войните д-р Александър Въчков обобщава причините за загубата на войната, и за пореден път през личните истории, съхранени в семейната му памет, илюстрира съдбата на българските пленници и спасените бойни знамена. А, проф. д-р на историческите науки Тодор Петров разказва за създаването на едно специално военно отличие след края на войната.
Снимките са предоставени на БНР от личния архив на Александър Въчков.
Линк за онлайн излъчване с високо качество http://www.radio-sz.net/online/radiosz8000.m3u Линк за онлайн излъчване с ниско качество
http://www.radio-sz.net/online/radiosz-low8000.m3u
ТЕЛЕФОН ЗА СИГНАЛИ
ТЕЛЕФОН ЗА СИГНАЛИ
042 616454
КОНТАКТИ
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440 Email:efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227 Email:rsz@radio-sz.net