Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна oсмият международен конкурс „Млади тромпетисти” в Стара Загора

От днес до 6 ноември Стара Загора ще бъде домакин на Международен конкурс за тромпетисти. 48 млади таланти на възраст между 13 и 26 години са заявили участие в него.

През настоящата година се навършват 20 години от  началото на конкурса. Това ще е неговото осмо издание, като последните пет конкурса за тромпетисти са с международно участие. Шестчленното жури също е представено от  музикални педагози от различни страни. Председател е проф. Анна Фрийман от Австрия.

Участниците тази година са от десет държави. С всяка изминала година броят им се увеличава, но през годините варира между 30 и 40 музиканти. Прослушванията на младите музиканти ще се проведат  в Регионална библиотека "Захарий Княжески", а гала концертът на лауреатите ще е на 6 ноември от 19 часа в Държавна опера - Стара Загора с участието на оркестъра на операта,заяви Пенчо Пенчев,  преподавател в НУМСИ „Христина Морфова” -Стара Загора. Наградният фонд за конкурса за млади тромпетисти е осигурен от община Стара Загора.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Близо 30 пожара само за ден

На 28 сигнала за пожари са реагирали старозагорските огнеборци в един от най-горещите дни на това лято - 8-и юли. Това съобщи в социалната мрежа директорът на Регионалната дирекция комисар Стоян Колев:  Предстои рязко усилване на вятъра , което..

публикувано на 08.07.25 в 20:51

ВиК-Стара Загора с опровержение по повод твърдения на кмета на Мъглиж

"Водоснабдяване и канализация" – Стара Загора излезе с официално опровержение по повод изказвания на кмета на Община Мъглиж, Душо Гавазов, направени по-рано днес в ефира на Радио Стара Загора. От дружеството определят твърденията за системни проблеми..

публикувано на 08.07.25 в 17:02

Село Воден отново се превръща в терен на изследване за студенти от УНИБИТ

И тази година, по вече утвърдена традиция, студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ) провеждат своята лятна учебна практика в община Болярово. В периода от 7 до 18 юли 2025 г., екип от 10 души, сред които..

публикувано на 08.07.25 в 16:42

Два антибиотика за деца се отпускат по здравна каса безплатно от днес

Два антибиотика за домашно лечение на деца до 7-годишна възраст се отпускат безплатно от днес, съобщиха от Националната здравноосигурителна каса.  Лекарствените продукти са предназначени за лечение на 26 от най-често срещани инфекции при малки деца на..

публикувано на 08.07.25 в 16:25
Теодора Славова

Община Стара Загора предлага лятна работа на младежи на спортни обекти

Младежи на възраст от 16 до 29 г, дори без трудов опит, могат да се възползват от нова възможност да започнат работа по проекти към Бюрото по труда. Програмата е наречена „Младежки практики“, като ангажимент на работодателите, е да им определи..

публикувано на 08.07.25 в 15:47

България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро

Минути преди 14:30ч. българско време финансовите министри на ЕС гласуваха единодушно решението за приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026г..  И трите законодателни акта, свързани с  решението за приемане на еврото в България от 1 януари 2026..

публикувано на 08.07.25 в 14:45

Сушата и безводието се отразяват зле и на пчелите

Сушата и безводието се отразяват зле и на пчелите, коментира Ангелина Маджарова, собственик на два пчелина край Болярово и стралджанското село Воденичане. По думите й в дни с високи температури, като в момента, растенията не отделят нектар и прашец...

публикувано на 08.07.25 в 14:30

Двама са пострадалите при инцидента с газова бутилка

Мъж  на 83 години и жена на 73 са пострадалите от гръмналата газова бутилка тази сутрин в старозагорския квартал „Самара 1“. Оказва им се медицинска помощ, съобщават от полицията.  Пострадал е откаран в болница след инцидент с газова бутилка..

публикувано на 08.07.25 в 14:15

ЕП подкрепи с огромно мнозинство приемането на еврото от България

Европейският парламент подкрепи преди минути влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026г.. Предложението получи солидна подкрепа на 531 от общо 720-те европейски представители. 69 бяха против, а 79 се въздържаха. Евродепутатът на „Възраждане“..

публикувано на 08.07.25 в 13:50
Община Стара Загора

Община Стара Загора кандидатства за социален товарен електромобил

Община Стара Загора ще кандидатства по процедура за финансиране на закупуването на електрически лекотоварен автомобил, който да обслужва социалните услуги. Това съобщи  началникът на Отдел „Здравеопазване и социални дейности" д-р Антония Тодорова,..

публикувано на 08.07.25 в 12:39