С пълно единодушие Комисията за изработване на областна здравна карта с председател областният управител инж. Георги Ранов гласува днес на последното си, четвърто заседание, окончателния вариант на документа.
„Промените, които предвиждаме, няма да повлияят в негативен аспект на здравната система в областта. Оптимизацията на леглата и намаляването им с не повече от 60-65 броя, е предложена на базата на ползваемостта на легловата база в областта през последните 5 години, а тя е 65%. Това означава, че резерви има. Най-важното е, че се запазва броят на леглата на трето ниво. Там има традиционно висока хоспитализация на пациенти и от съседни на Старозагорска области“, заяви д-р Златина Нанева, директор на РЗИ.
Основен приоритет на здравната карта е достъпност до специализирана помощ на всички жители, включително и в малките общини.
Проектът за областната здравна карта предвижда в петте общини от областта, които разполагат само с по един екип за спешна медицина, да бъде сформиран по още един екип със съответното техническо обезпечение за извършване на дейността. В периферните общини, където има недостиг на лекари, се предлага да бъде засилен социалният патронаж, както и да бъдат открити сестрински кабинети.
Изграждането на Регионален център по онкология и Център за редки болести са сред другите предложения в здравната карта.
Около 20 жители на старозагорското село Змейово излязоха на протест тази сутрин на т. нар. "кариерски път" в населеното място. По него се придвижват тежкотоварни автомобили. Хората се оплакват от разбитите пътища и голямото замърсяване на въздуха,..
Инициативата „Красиви квартали" в Стара Загора продължава и тази събота с почистване на района на АПК. Акцията се организира от община Стара Загора, откъдето призовават доброволци да се включат активно в облагородяването на квартала. Досега подобни..
С богата празнична програма днес ще бъдат отбелязани 100 години на Института по памука в Чирпан. В момента той се нарича Институт по полските култури и в него има 15 научни работници. Очакванията са инициативата за нов завод за барут у нас да..
На 27 септември (събота) в 11.00 ч. Стара Загора ще бъде следващата спирка на Eco Kids Tour 2025. Това е мащабна образователна инициатива, която вече 11 години вдъхновява децата и техните родители да живеят по-устойчиво. Локацията е парк „Станционна..
Кметът на Община Хасково Станислав Дечев изпрати писмо до местните институции с искане за спешни мерки срещу агресията сред учениците. Призивът идва след пореден случай на скандален клип, разпространяван в социалните мрежи, за насилие между..
И тази събота, 27 септември 2025 г., продължава инициативата „Красиви квартали". Този път избраният район е АПК. Община Стара Загора призовава всички жители и доброволци да се включат активно в почистването и облагородяването на квартала. Община Стара..
Старозагорското село Яворово посреща Националния фолклорен фестивал „С гозбите на баба“ на 27 септември. Организаторите – местното кметство и НЧ „Пробуда - 1925“, с подкрепата на Община Стара Загора, предлагат богата програма за осмото издание на..
Богат гроб, вероятно на жена от 3 или 4 век от Новата ера са открили при разкопките на Некропола в парк „Зеления клин“ археолозите от Регионален исторически музей – Стара Загора, съобщи директорът на музея Петър Калчев. По думите му находките, между..
Пожар затвори международния път Русе - Свиленград в участък от град Гълъбово. Запалили са се сухи треви и храсти в района до Професионалната гимназия по енергетика и електротехника. Пожарът е овладян, но заради задимяване остава ограничението за..
С празнична програма днес в двора на Пето основно училище „Митьо Станев“ бе официално открита новата спортна площадка за фитнес на открито. Изграждането на съоръжението е резултат от сътрудничеството между Община Стара Загора и Ротари клуб Стара Загора –..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net