Коледните и новогодишни празници изобилстват от традиции и обичаи, които ни сплотяват и ни правят по-добри. Както и да са се променяли те пред годините и вековете, в центърът им винаги е стояло коледното дърво. Украсяването на вечнозелено дръвче символизира надеждата, че след зимата ще настъпи пролетта, която ще донесе зеленина и поминък.
Макар индустрията да произвежда всяка година красиви и неувяхващи изкуствени коледни дръвчета, те не могат да заменят истинските, защото ароматът на наборови и елхови клонки е неизменна част от празничната атмосфера.
Приятният боров дъх се дължи на летливи вещества, които се отделят от игличките. Те убиват микробите, затова в боровите гори са построени много санаториуми за лекуване на белодробни заболявания.
Освен заради дървесината, от векове хората използват различните части на иглолистните дървета като билки. Сред най-популярните са връхчетата от бял бор. Те се събират заради високото съдържание на етерично масло. Вложени в чайове, при инхалации или бани, те имат антисептично, противовъзпалително и противокашлично действие, омекчават раздразнените лигавици, разширяват кръвоносните съдове. Използват се вътрешно за лечение на бронхити, ангина, туберкулоза, камъни в бъбреците.
Събирането на борови връхчета започва много рано напролет, през март месец, след развиването на боровите пъпки, разказва Ангелина Мавродиева, билкозаготвител с дългогодишен опит в Районния кооперативен съюз Смолян.
Боровите връхчета се събират рано напролет, обаче се наблюзават, могат да бъдат до 2 см и до 4 см. Но преди да се започне изкупуването се ходи в горското стопанство на територията на района. На-напред трябва да се плати горска такса, след това се определя районът от който ще се събира и тогава вече хората могат да събират. Но ние имаме пректика тези които събират, билкосъбирачите да има правим инструктаж – какво да берат, как да го берат и къде да го предават.
Особено важно е билкосъбирачите на първо място да различават белия бор от другите видове, за да не съберат друга билка. Така, освен че ще натоварят растенията, няма да могат да продадат билките и трудът им ще отиде напразно.
У нас се срещат три рода иглолистни – ела, смърч и бор. Всички видове борове се отличават много ясно от другите иглолистни по това, че игличките им винаги са събрани в снопчета по две или по пет (при 1 вид мура). При другите два рода (ела и смърч) игличките са винаги по една върху клонките.
Най-близък до външния вид на белия бор е черният.
Белият бор достига до 50 m височина, а дебелината му е до 1,5 m. Той живее до 600 години. Старите борове имат дебела и напукана тъмнокафява кора, а младите борчета — тънка, червеникавокафява. В горната част на дървото кората е по-светла и изглежда олющена. По това белият бор се отличава от черния и от другите иглолистни дървета.
Игличките му са дълги до 7 cm, усукани около оста си и са разположени по две върху специфични скъсени клонки.
Черният бор достига до 40 m височина. Отличава се от белия по това, че кората му е сива, а листата му са по-дълги - 9-15 cm и тъмнозелени.
Разбираемо, връхчета се събират от млади дървета, защото те не са толкова високи.
Затова, за опазването на тези млади растения, важно е не само познаването на вида, но и спазването на останалите задължителни правила, казва Ангелина Мавродиева:
Две трети могат да се съберат от самото дърво, една трета да остане и районът, който е определен не така хищнически да се събира, а една трета да остане без да се събира от този вид. Винаги трябва да се оставя една трета, не само за боровите връхчета, и за другите билки.
Когато вали, роси, изобщо не трябва да се събира. Трябва да е сухо. И когато се съберат, веднага трябва да се предадат, защото това е сурова стока и бързо мухлясва. Човекът на пункта трябва веднага да ги разстели, за да няма проблем след това, защото те много бързо се развалят. В найлонови чували е забранено да се събират, трябва да са или ютени, или книжни. Те хората са запознати и знаят.
При събирането на връхчета от бял бор има и специфични правила, които са много важни:
Боровите връхчета са малко по-особени при събирането. За да се направят два сантиметра дължина, трябва да се съберат някъде сантиметър и половина, защото при сушене то те прорастват. И ако сме ги събрали два сантиметра, те прорастват и стават някъде два и половина сантиметра – три. Същото се отнася и за 4-сантиметровите. Имат може би вещества, които им дават възможност да растат.
Не само правилата за събирането, но и за заготвянето са много важни за получаването на качествена билка. Събирането на борови връхчета продължава около месец. Почти толкова врем трае и сушенето има. Един килограм изсушена билка се получава от 4 килограма сурови борови връхчета. Цената на 1 килограм сурова билка е около 40 стотинки, на тази цена тя се изкупува от берачите. Изсушената се продава за около 2 лева и 50 стотинки.
Качеството на билката е от ключово значение за преработвателите, разказва Антон Лазаров, технолог във фирма за производство на чай и пакетирани билки, които доставят билката борови връхчета до крайните потребители в билковите аптеки и хранителните магазини:
Това е може би най-важният етап от цялото производство, кога и как се събира, тъй като всяка една билка си има период, в който има най-много съставки, най-много качества като ползи. Ако използваме билката за даден проблем, да може да помогне най-много, това е идеята на лечебните билки.
Във всички пунктове, от които изкупуваме правим обучения, всяка година си правим подбор на доставчиците, за де сме сигурни, че клиентът ще получи най-доброто. Нашите билки са много хубави, българските, този благодат който е тук никъде го няма по света. Ако българите започнат да търсят българското, а не вносния продукт, ще има повече производство на български продукти и по този начин нещата ще си останат тук.
Всички, които се занимават с лечебни растения и – събирачи, заготвители и преработватели са заинтересовани от доброто познаване на видовете и стриктното спазване на правилата за събиране и заготвяне.
Ако за повечето от нас, ароматът на бор носи усещането за празник, то за хиляди други белият бор носи поминък. Често събирането на лечебни растения е единственият шанс за мнозина в слаборазвитите райони на страната да си осигурят допълнителен доход и да изхранват семействата си.
Затова е важно за местните общности да познават региона, в който живеят, да знаят с какви възможности им дава природното богатство, с което са заобиколени, да го опазват и използват.
36 са новите случаи на заразени с коронавирус в България за последното денонощие, съобщи секретарят на Националнвия оперативен щаб доцент Димо Димов. Излекуваните пациенти са 39, общо досега са 808. Извършените проби за денонощието са 1605...
Общите постъпления от данъци и осигурителни вноски по сметките на Националната агенция за приходите за 2019 г. са 23 милиарда и 870 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на приходното ведомство. Сумата е с рекордните 2,8 млрд. лв. повече спрямо постъпленията..
Безработицата в България през месец ноември 2019 г. се понижи до 3,7 процента. Това съобщи във фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, цитирайки данни на Eurostat. По думите му това е най-ниското ниво от 2000 г., откогато Eurostat..
Поради очакваното влошаване на метеорологичната обстановка /обилен снеговалеж/, по решение на гръцките власти нe се пропускат автомобили с товароносимост над 1,5 т през ГКПП "Кулата-Промахон", ГКПП "Илинден-Ексохи", ГКПП "Капитан Петко..
Започна кампанията за учебната 2017 – 2018 г. за образователната програма на ЕП, насочена към ученици от средни и професионални училища. През учебната 2017 – 2018 година Европейският парламент продължава прилагането на своята образователна..
Хиляди семейства в България, в райони, богати на находища от лечебни растения разчитат на приходите от събиране, продаване и изкупуване на билки. Страната ни е най-големият износител на лечебни растения в Европа и един от първите в света. Между 17 и..
Kaто от приказен натюрморт, гледката на ширнало се пространство със златна пръчица спира дъха. Неслучайно народът ни я нарича с поетичните имена горски или жълт енчец, златица, златовръх. Извлекът от златна пръчица се комбинира успешно с..
Едва ли има човек, който да не познава това растение. Свикнали сме да го виждаме навсякъде около нас – по тротоари, край пътища и огради, буренясали места и градини из цялата страна . Със своите дълги мъхести стъбла, кръгло назъбени листа и..
Обикновеното на пръв поглед глухарче е с необикновени свойства. То е лечебно растение, от което се ползват и наземната част, и корените . В двете части се съдържат различни вещества с различно действие. Концентрирането на тези лечебни вещества не е..
От всяко лечебно растение се събират различни части - листа, стръкове, цветове, корени. Всички те се берат по различно време от годината, в различна фаза от развитието на растенията и с различна цел. Всичко това прави събирането на билки сложна дейност,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net