Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ЕМО „Етър” провеждат Европейски дни на художествените занаяти



На 2 и 3 април в хотел “Странноприемница” на Етнографски музей на открито „Етър” ще се проведат редица събития, свързани с френската инициатива, организирана в България от РСО „Централна Стара планина” - „Европейски дни на художествените занаяти”, чието мото тази година е „С респект към бъдещето”.

През първия уикенд на април, посетителите на събитието ще имат възможност да се включат активно в седянката, където да се научат на декупажни техники, плетене на една кука и изработване на бижута, както и в демонстрациите, които майстори занаятчии ще проведат по басмаджийство, изработване и оцветяване на малки глинени фигури за пластична украса и свещарство. В съботния ден организаторите са поканили създателите на сериала „Златната ябълка“, а желаещите да се докоснат до магията на дигиталната 2D анимация ще могат да го направят отблизо, както и да гледат приключенския екшън сериал.

Още за предстоящите инициативи и с подробности за поканените занаятчии и специалисти в представените сфери на изкуството, чуйте в интервюто на Мария Стефанова с Павлина Дамянова – уредник „Духовна култура“ и Росица Бинева – уредник „Занаяти“.




Входът за всички събития, свързани с Европейските дни на художествените занаяти в хотел  “Странноприемница”, е свободен.

Програмата:

2 април, събота

„Седянката – вчера, днес и утре” (11.30 ч. – 13.30 ч.)

Сериалът „Златната ябълка – пренасяне на българския фолклор в съвременен контекст чрез методите на дигиталната 2D анимация” (14.30 ч. – 15.30 ч.)

3 април, неделя (11:30 ч. – 15:30 ч.)

Свещарство - Любомир Йорданов от Казанлък ще проведе демонстрация и обучение в изработването на восъчни свещи.

Природна дървопластика и дърворезба, демонстрация на Димитър Димитров, гр. Дряново.

Икони и фрагменти върху камък, демонстрация на Гергана Симеонова, гр. Дряново.

Партньори на инициативата са Община Дряново, Център за обществена подкрепа – Габрово и Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните - Габрово.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

В Ямбол започва Фестивала "Златната Диана"

Със световна премиера на операта „Крал Адами“, тази вечер  в Ямбол започват 39-тите Музикални дни “Златната Диана“. Домакини и организатори на събитието от 7-ми до 10-ти април  са Камерен оркестър „Дианополис“, Хор „Проф. Георги Димитров“, с..

публикувано на 07.04.25 в 07:45

Нов приказен сюжет във фентъзи метъл на Аегония (видео)

Аегония  е фентъзи проект, който включва поредица от романи и атмосферична метъл музика с текстове, вдъхновени от света на книгите. До момента авторите са издали два романа "Истории от земите на Аегония", един дългосвирещ албум "The Forgotten Song"..

публикувано на 06.04.25 в 15:04

"Пос(в)ещение на картина" - нова творческа инициатива от Художествена галерия Казанлък

Художествена галерия Казанлък създава мост между изобразителното изкуство и литературата чрез нова творческа инициатива. Проектът "Пос(в)ещение на картина" е вдъхновен от писателката Гергана Атанасова и цели да създаде пространство, в което образите от..

публикувано на 04.04.25 в 18:07
Снимки: Художествена галерия - Стара Загора

Откриват изложба с подбрани творби от Пленер "Дружба"

Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..

публикувано на 04.04.25 в 16:08

"Фауст" се завръща на старозагорска сцена

Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..

публикувано на 04.04.25 в 16:05