Заупокойна молитва в памет на загиналия при последната бомбардировка над София поручик Веселин Рачев и на бойните му другари, намерили смъртта си преди 72 години, беше отслужена на гроба на летеца-изтребител в Стара Загора.
На този ден през 1944 година, останал в историята като Черния Великден, вражеска англо-американска армада сваля български самолет. Загиват Веселин Рачев от Стара Загора и още петима български пилоти.
Гробът и паметната плоча на героя на Въздушните войски на Царство България бяха възстановени със средства от дарителска кампания. Инициативата е на Николай Лазаров, внук на бойния другар на Веселин Рачев – Христо Костакиев и на Тихомир Томов, лидер на „Нова сила“. На честването на годишнината присъстваха малцина техни сподвижници и представители на клуб „Традиция“. Панихидата отслужи отец Стефан.
Да почете паметта на загиналите във Втората световна война летци не дойде нито един представител на местната власт или политик.
„Кампанията за възстановяване на паметта за защитниците на България от вражеските бомбардировки през 1943-1944“ тече втори месец. Предполагам, че няма човек, който да не е чул за нея. Въпреки това, тук няма представители на Областна управа, Община, на Съюза на офицерите и сержантите от запаса“, огорчение отбеляза Тихомир Томов.
На 30 март, пак по инициатива на "Нова сила", бе тържеството по именуването на площада на Старозагорските минерални бани на въздушния ас Христо Костакев.
На тази дата преди 72 години, подпоручик Костакев се изправя сам срещу вражеската за българската армия тогава чужда армада и успява да свали 2 американски бомбардировача, след което като по чудо успява да се приземи невредим в Брезнишко. Христо Костакев е роден в Стара Загора - градът, който дава още двама пилоти, намерили смъртта си, защитавайки София през Втората световна война - загиналия на 20 декември 1943 г. поручик Георги Кюмюрджиев и поручик Веселин Рачев, свален на 17 април 1944 година.
От понеделник, 13-и октомври до четвъртък се променя организацията на движение в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ между 24-и и 33-и километър на автомагистралата, съобщават от Агенция пътна инфраструктура. На четири пъти в следобедните..
Избирателната активност на частичните местни избори в старозагорското село Хрищени към 16:00 часа е 19%. Това съобщи за Радио Стара Загора Теодора Крумова, председател на Общинската избирателна комисия в 27-и Многомандатен избирателен район (МИР)...
В Стара Загора, на Античната улица и форум, днес продължават събитията включени в осмото издание на фестивала "Здравей, здраве". Лого е българската шевица, а ф окусът е към младите хора и приобщаването им към българските традиции. В зоната за..
Нормално започна изборният ден на частичните местни избори за кмет в старозагорското село Хрищени, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Стара Загора. Общо 1484 избиратели ще имат възможност да упражнят правото си на глас в една от двете..
Сдружение „Заедно с теб, Стралджа“ организира туристически поход до хижа „Инджови извори“, край с. Войника в местността Бакаджика. Това е поредното събитие на неправителствената организация, подкрепено от община Стралджа. „Целта е да създадем навици..
Забраната за изгаряне на суха растителност и отпадъци продължава да бъде в сила, съобщиха от пожарната в Сливен. Напомнянето идва след като собственици на вилни имоти и селски стопани пренебрегват забраната и палят дървета, храсти и треви след есенното..
Авария в основния захранващ водопровод остави без вода Любимец, съобщиха от общинската управа. Без водоподаване са над 7000 жители на града. Eкипи на ВиК дружеството вече работят по отстраняване на проблема и се очаква водоподаването да бъде..
Приключи ремонтът в платното за Бургас на 8 км от магистрала "Тракия" в област Пазарджик между 90-и и 98-и км, съобщиха от пътната агенция. Трасето е с нова асфалтова настилка и отводняване, пътни знаци и ограничителни системи. Това обаче няма да облекчи..
Протест срещу насилието над деца се проведе и в Ямбол. Въпреки лошото време родители излязоха пред съдебната палата в града, за да изразят своето недоволство от реакцията на магистратите по случая в село Каблешково. "Пред съда сме настояваме за..
Протести срещу насилието над деца се провеждат в няколко града у нас. Инициативата тръгва от Бургас, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. И Стара Загора се включи в протестната вълна..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net