Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Висока оценка за „Мини Марица- изток“ от Европейската банка за възстановяване и развитие за усвояването на средствата по Фонд „Козлодуй“

„Мини Марица–изток“ ЕАД най-добре в страната работи по усвояването на средствата, отпуснати по Международния фонд „Козлодуй“ - обобщи ръководителят на дейността на Международен фонд „Козлодуй” в ЕБВР Валентин Шайдер. В края на септември 2016 г. се проведе среща заобсъждането на статуса на  проектите, изпълнявани в дружеството със съфинансиране от Международния Фонд „Козлодуй”, в която участваха представители на „Мини Марица–изток”ЕАД от Звеното за управление на проектите и на ЕБВР.

Заместник-изпълнителният директор  на дружеството Димитър Чолаков, в качеството си на председател на Звеното за управление на проектите, отчете напредъка по изпълнение на договорите в рамките на двете грантови споразумения.

„Мини Марица–изток” ЕАД изпълнява двата лота от последния договор по Споразумението за безвъзмездна помощ № 032A. С  тяхното реализиране ще се компенсира реактивната енергия, консумирана от тежкото минно оборудване.  Ще се подменят старите промишлени осветителни тела с високоефективни светодиодни LED прожектори. До края на 2017 г. с тези два лота дружеството ще усвои напълно средствата от безвъзмездната финансова помощ по това споразумение в размер на 15 млн. евро.

Ръководителят на проектите Леонид Ганозлиев представи текущия напредък на новия договор от второто грантово споразумение, с чието изпълнение през 2019 г. в мините ще заработи един напълно нов роторен многокофов багер.

Ръководителят на дейността на Международен фонд „Козлодуй” Валентин Шайдер оцени високо усилията на ръководството и ангажираността на екипа на дружеството и изрази увереността си в успешното изпълнение на проектите.

Допълнителна информация:

 Споразумение за безвъзмездна помощ № 32 “Енергийно ефективна рехабилитация на тежко индустриално минно оборудване на Мини Марица Изток” е на обща стойност от 21 млн. евро, от които 15 млн. евро от Международен фонд „Козлодуй”.

Проектът предвижда въвеждането на енергийно ефективни мерки, чрез рехабилитация на тежко индустриално оборудване, трансформатори, електрически подстанции, система за контрол на натоварването и управление на транспортни ленти и екскаватори.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Областният управител на Хасково с грижа за хората в жегата

По инициатива на областния управител д-р Стефка Здравкова е поставен диспенсър за безплатна питейна вода пред Областна администрация Хасково. Акцията е в отговор на прогнозите от НИМХ-МОСВ за особено опасно горещо време. В рамките на работното..

публикувано на 23.07.25 в 18:24

Областният управител на Хасково забрани земеделски дейности заради опасност от пожари

Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова забрани със своя заповед определени земеделски дейности с цел недопускане на пожари, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. От днес до 15 август се забранява косенето на трева и..

публикувано на 23.07.25 в 18:07
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите..

публикувано на 23.07.25 в 16:24

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско село

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния..

публикувано на 23.07.25 в 16:00

Продължава борбата с огъня в община Болярово

Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. Въведено е частично бедствено положение. А за село Камен връх беше задействана системата   BG-ALERT   и 25-те жители бяха предупредени за..

публикувано на 23.07.25 в 16:00
Община Стара Загора

На Горещия телефон на Община Стара Загора ще приемат сигнали и за проблеми с еврото

Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят в община Стара Загора като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс. Това съобщават от пресцентъра на общината, като цитират..

публикувано на 23.07.25 в 15:33

Академичният съвет на Тракийски университет утвърди новото ректорско ръководство

След убедителната победа на проф. д-р Мирослав Карабалиев на ректорските избори, проведени на 9 юли, Академичният съвет на Тракийски университет – Стара Загора утвърди състава на новото ректорско ръководство. Доц. д-р Цветослав Койнарски поема ресора..

публикувано на 23.07.25 в 15:29

Почистването на речните корита и безплатната кастрация на дворните кучета обсъдиха на Кметския ден в Стара Загора

Традиционната месечна среща на кметове и кметски наместници с представители на Общинската администрация се проведе днес в зала „П. Р. Славейков“. Срещата бе водена от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, като участие взеха председателят на..

публикувано на 23.07.25 в 14:58

Локализиран е пожарът край боляровското село Воден

 Пожарът, пламнал по- рано тази сутрин, край боляровското село Воден е локализиран, съобщи заместник кметът на община Болярово Нина Терзиева: "Л окализиран е пожарът  между селата Воден, Горска поляна и Странджа по..

публикувано на 23.07.25 в 12:43

Заради ремонт на EVN кв. „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване

Квартал „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване днес до 19 часа, като причината е ремонт, извършван от електроразпределенителното дружество EVN, съобщават на сайта си от ВиК – Стара Загора.   Ремонтни дейности ще доведат до спиране на..

публикувано на 23.07.25 в 11:46