Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властелинът на небесата

Пилотът Марио Бакалов: Tрябва да се бориш за мечтите си

Марио Бакалов е част от елитния състав на най- голямата авиокомпания в Европа - германската Lufthansa. Лети на най-големия пътнически самолет в света - двуетажен "Airbus A380" като старши първи офицер. Той е единственият българин в Европа, който пилотира такъв гигант. На 36 години е, а вече обучава и бъдещи свои колеги в пилотската академия на Lufthansa. Последните години Марио Бакалов се ангажира активно в различни проекти, участва в интересни събития от социалния и бизнес свят на България, и също така е добре познат от телевизионни реклами. През октомври той осъществи и друга своя мечта - приземи в София на демонстрационен полет най-големия пътнически самолет в света. Марио Бакалов отговори на въпроси на Радио Стара Загора. Разговора води Таня Балабанова.


Г-н Бакалов, има ли го при всеки нов полет адреналина, въпреки стотиците летателни часове?

-Да, вълнувам се за всеки полет, особено при кацане и излитане. Характерното за тази професия е, че няма да намерите пилот, който не обожава професията си, не я намира за крайно интересна и вълнуваща и който не обича адреналина по време на летенето.

Покорихте Airbus A380 – звярa в небесата. Кое е днес предизвикателството пред Вас?

-Всеки полет е предизвикателство. Всеки полет изисква концентрация и съсредоточеност. Изискват се усилия и подготовка. Тъй като аз съм постигнал повечето си мечти в моя живот, за в бъдеще си представям така нещата, така че да давам кураж на хората около мен те да постигат мечтите, като съм пример с това, което съм постигнал и как съм го постигнал. Човек даже, ако падне, трябва да става и да се бори за мечтите си.

Късметлия сте, след като сте видял толкова свят! Сигурно има място на света, красив изгрев или пленителен залез, които грабват от кокпита. Къде искате да се връщате пак и пак?

-Най-красивото място за мен е Кейп Таун в Южна Африка – една невероятна комбинация от хубавите неща, които харесвам в живота – природа, море, хора, вино, храна, залези, изгреви. Но също така прекарвам много време в България, бих казал повечето от свободното си време. Какво по-хубаво от това да отида на село при баба, или на море, на Балкана, на срещи с приятели в София.

В какво е най – добър пилотът на Земята?

-Поради необходимостта по време на работа пилотът да е дисциплиниран, да поема голяма отговорност в напрегнати, специфични ситуации, и да взема правилните решения, той е способен и на земята да запази самообладание, да бъде спокоен, да взима правилните решения в различните житейски ситуации. В самолета работата в екип е най-важна по време на полет и затова пилотът на земята може да контактува с много хора, той е team player, т.е. може добре да се впише в отбора. Пилотът на земята е наблюдателен, забелязва бързо и се адаптира към различните ситуации, и реагира уместно. Освен това е и шегаджия и приема с хумор всичките неща, които му поднася живота.
 Изявявате се и като мотивационен лектор. Какво от Вашия професионален опит, натрупани знания, досег със синевата искате да предадете на публиката?

-Мисля, че моят живот може да бъде пример за някои хора. Като се има предвид, че съм израснал в други времена преди 1989 г., когато е било невъзможно да се стане пилот, и особено в немска авиокомпания. Имал съм трудни моменти, падал съм, ставал съм. В юношеските години съм имал различни случки, които са ми показвали, че трудно ще сбъдна мечтата си. Но едно от основните неща, които искам да споделя с хората е, че всичко е възможно и това не е една фраза, а е самата истина. Много често в живота на човек има неуспехи, но е важно той никога да не се предава, да се бори за целите и да ги превръща в реалност.

В една популярна песен се пее “love is in the air“. На какви емоции и размисли е подвластен човек на 10 км височина?
-На мен лично дистанцията, когато съм нависоко от земята, ми помага да се дистанцирам мислено от проблемите си, които осъзнавам, че не са толкова важни и съществени в този миг. Тази дистанция кара човек да се замисли, че има по-важни неща в живота от тези, в които се фиксира в дадения момент, и че на битовите неща не трябва да се обръща внимание. Разбира се, любовта е тема на мисълта в кокпита, особено през нощта, когато се виждат падащи звези.

Всяко кацане  завършва аплодисменти. Какво остава скрито за пасажерите?

-Мисля, че остават скрити емоциите на пилота и факта, че летците са хора като теб и мен. Професията е крайно отговорна и трябва огромна психическа и физическа издръжливост, за да се практикува. Но пилотите  извън работата си са едни нормални хора, с емоции, с грижи, с радостни моменти. Поради естеството, че са в кокпита, тези неща като че ли остават скрити.

За всеки пътник един дълъг полет си е цяло бреме. Има ли място за забавни истории, дори музика при  прелитане през няколко часови зони?

-На дългите полети с фази с по-малко напрежение имаме възможност да си говорим и някой път си разказваме весели истории. Музика няма при нас в пилотската кабина, тъй като работата е съсредоточена и концентрирана. Забавлявам се много, когато прелитаме през различните държави и имаме радиоръзка с различните центрове на РВД. Интересно ми е да слушам различните акценти на ръководителите полети и по начина на говора, аз разбирам тяхната култура и манталитет. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15