Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички сгради в процес на саниране в Стара Загора ще бъдат завършени

Снимка: БГНЕС

Стара Загора има включени общо 75 сгради в Националната програма за саниране, от които за 50 са сключени договори със строителни фирми. 9  от обектите са приключени и предадени. По 27 от сградите в момента текат строителни дейности и още 9 ще бъдат завършени до края на годината. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загора Георги Симеонов, директор Дирекция „Устойчиво развитие и евроинтеграция“ към Община Стара Загора.   

Георги Симеонов допълни, че има подчертано голям интерес за включване и във втория етап на програмата, насочен към по-малки жилищни сгради, като до момента има общо 63 сключени договора между кмета и такива сдружения на собственици. Други около 50 сдружения са в етап на подготовка и обработка на документите.

Средната  цена на една санирана сграда,  за обследване, изпълнение, авторски, строителен надзор и всички съпътстващи дейности, възлиза на 1 милион – милион  и 100 хиляди лева. Ако всички 75 сгради бъдат изпълнени, в Стара Загора трябва да дойде финансов ресурс в порядъка на 83-84 милиона лева, коментира  Георги Симеонов. Той посочи, че в 75 –те сгради, включени в програмата за саниране, има 5 333 апартамента и приблизително 380- 400 хил. км м. застроена площ.

Цялото интервю на Николета Петрова с Георги Симеонов чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паралелка с нов профил ще има в СУ "Максим Горки", закриват паралелка в СУ "Железник" през следващата учебна година

Нова паралелка за кандидат-гимназистите ще бъде разкрита през 2025-2026 учебна година в СУ „Максим Горки“. Тя ще бъде преобразувана от сега съществуващата паралелка с интензивно изучаване на руски и английски език. Новият  профил е „Природни науки..

публикувано на 10.02.25 в 17:45

Дебют с роман прави авторка от Раднево с разнородни таланти

Своя дебютен роман с интригуващото заглавие „Рачел“ ще представи родената в Раднево авторка Цвети Желязкова. Срещата с нея е по покана на НЧ „Родина-1860“, клуб „Млад писател“ и вестник „Teen'sPaper“ на 13 февруари 2025 г., четвъртък, от 17.30 часа в къща..

публикувано на 10.02.25 в 16:20

Тестове още при първото неразположение, съветват фармацевти

Пикът на грипните и респираторни вируси в Старозагорско намалява. Данните на РЗИ потвърди и председателят на Регионалната фармацевтична колегия – Стара Загора. По думите му спадът във фармацевтичната мрежа се усеща през спад в търсенето на лекарствени..

публикувано на 10.02.25 в 15:31

Малките театрали към ЦПЛР в Стара Загора подготвят спектакъл по „Цветни приказки“ на Леда Милева

Една от най-обичаните творби на писателката Леда Милева е претворена в поетичен театрален спектакъл от децата от Театрална школа „Жест“ към ЦПЛР в Стара Загора. Събитието е част от Културния календар на Община Стара Загора. Представлението ще се играе на..

публикувано на 10.02.25 в 15:12

Георги Захариев: Рекордните ипотечни кредити са резултат от ръста в цените имотите

8млрд.лв. нови жилищни кредити са отпуснали през 2024г. банките в България, сочат официалните данни, изнесени в последните дни. На този фон БНБ затегна условията за кредитиране. По думите на Георги Захариев, предприемач и основател на Finance Academy,..

публикувано на 10.02.25 в 14:57

Противоепидемичните мерки в област Сливен отпадат от сряда

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция в Сливен,..

публикувано на 10.02.25 в 14:56

Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Стара Загора

Заболяемостта от остри респираторни заболявания и грип в област Стара Загора е в низходяща тенденция спрямо миналата седмица – 198,83 на 10 000 население, при 267,30 на 10 000, съобщават ор РЗИ.  Заболяемостта остава най-висока във възрастовите..

публикувано на 10.02.25 в 14:21

В старозагорското село Оряховица отбелязват Трифон Зарезан с богата програма

Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата програма ще отбележат празника си оряховчани на 14 февруари 2025 г. (петък) от 11.00 ч. на площада пред кметството. Организатори на събитието са местното НЧ..

публикувано на 10.02.25 в 14:12

Иновативен продукт води старозагорската компания към световни пазари

С проект за регенерат на гумени вериги за агротехника старозагорската компания "Медина - Мед" се е прицелила в световните икономически пазари. Проектът се разработва от две години, разказа в интервю за икономическото предаване на Радио Стара Загора „..

публикувано на 10.02.25 в 12:55

В Стара Загора обявиха конкурс за проекти от рециклирани материали

Учениците от Клуб „Еко авантюра“ към Девето Основно училище „Веселин Ханчев“ в Стара Загора организират конкурс, озаглавен „Боклукчо и магията на рециклирането“. Това съобщиха  от пресцентъра на местната администрация. Съревнованието е за деца от..

публикувано на 10.02.25 в 12:15