Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 000 са чипираните кучета в България по данни на БАБХ

черен лабрадор кучето на Путин Кони
Снимка: ЕПА/БГНЕС

От 20 февруари тази годинавлезе в сила изискването всяко куче да бъде задължително идентифицирано с микрочип. Мярката беше приета с изменение в Закона за ветеринарномедицинската дейност, за да бъде предотвратено масовото изоставяне на домашни кучета. В интегрираната информационна система на Българската агенция по храните има данни за 80 000 кучета с поставен микрочип. 

Задължителната идентификацията с микрочип е единственият начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик и ще позволи да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци, а също така би предотвратила и кражбите на животни, коментира за Радио Стара Загора  Д-р Марина Иванова директор на „Четири лапи“ за България. Мярката ще спести и много средства на общините, които плащат обезщетения на ухапани от кучета, чийто собственици не могат да бъдат издирени. Микрочип се поставя на куче навършило 4-месечна възраст или в момента на придобиването му собственикът е длъжен да посети ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните,“ обясни още Д-р Марина Иванова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отлагат началото на ремонтните дейности по водопроводната мрежа в град Шипка

Отлага се стартът на дългоочаквания проект за „Реконструкция и подмяна на водопроводната мрежа“ в град Шипка. Причината е в метеорологичната обстановка , съобщи в ефира на Радио Стара Загора кметът на населеното място Василка Панайотова. "Това..

публикувано на 17.02.25 в 09:46

Министърът на здравеопазването обеща да се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната

До края на годината ще се преодолеят забавянията на експертизите на ТЕЛК комисиите в страната. Това заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на парламентарния контрол миналия петък. Той отговори на въпрос на Елисавета Белобрадова..

публикувано на 17.02.25 в 09:07

15 дни арест за мъж, бил лекар в Димитровград

15 денонощия арест присъди Районен съд Димитровград днес на 24-годишен мъж, който в петък преди обяд нападна и би с метална тръба ветеринарен лекар.  Пострадал е д-р Димо Йотов, който разказа, че с нищо не е провокирал подсъдимият. Инцидентът станал..

обновено на 17.02.25 в 09:01

Христианна, която скоро ще стане на две години и на която заедно можем да помогнем да ходи

83 000 евро са необходими, за да получи шанс едно българско дете да ходи, да бяга и да играе като всички останали свои връстници. Момиченцето се казва Христианна и макар че е на година и седем месеца вече е преживяла една операция. Още в Родилния дом..

публикувано на 17.02.25 в 07:50
Снимка: Георги Манев

Сняг вали на проходите "Шипка" и "Република, движението е без ограничения

На прохода "Шипка" времето е облачно, вали  сняг температурата е -5 градуса , пътната настилка е заснежена и обработена, видимостта е добра движението е без ограничения. На прохода "Република", времето е облачно със слаб снеговалеж , пътната настилка е..

публикувано на 17.02.25 в 07:04
Снимка: НИМХ

Жълт код за валежи в 13 области на страната, застудяването ще продължи

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня, сочи прогнозата на НИМХ за 17 февруари.  С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в..

публикувано на 17.02.25 в 05:21

Избраха Димитър Димитров за кмет на село Петрово

Димитър Димитров спечели частичните избори за кмет в старозагорското село Петрово с 3 гласа преднина. Той беше избран на първи тур с повече от половината от действителните гласове, съобщи председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) в Стара..

публикувано на 16.02.25 в 23:17

Близо 70% активност на изборите за кмет на село Петрово

Нормално и без сигнали за нарушения протичат извънредните частични избори в старозагорското село Петрово. Двама са кандидатите за кмет. Общо 291 са избирателите, които гласуват в една секция с хартиени бюлетини. Изборният ден протича..

публикувано на 16.02.25 в 16:45
Илюстративна снимка.

Не спират кражбите на пътни знаци по пътищата в Ямболско

Кражбите на пътни знаци по републиканската мрежа в ямболска област не спират през последните години. Не са редки случаите и на умишлено увредени и простреляни табели. Екипи на пътното управление периодично правят обходи, за да констатират къде..

публикувано на 16.02.25 в 12:31

В старозагорското село Петрово избират кмет

Без проблеми и без сигнали за нарушения започна изборния ден в село Петрово. Двама са кандидатите за кмет на днешните извънредни частични избори в старозагорското село. Общо 291 са избирателите, които ще гласуват в една секция с хартиени бюлетини...

публикувано на 16.02.25 в 09:12