Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Славов от „Нова Република“ осъди Община Стара Загора за отказ за предоставяне на обществена информация

С решение на Административния съд в Стара Загора от 12 май Община Стара Загора се задължава да предостави информация за всички сключени договори с фирми в периода 2015- 2017г.. Обобщените данни касаят както обществените поръчки, така и договорите, който не попадат в обхвата на Закона за обществените поръчки(ЗОП).

Инициатор на отправеното в средата на месец февруари запитване по Закона за достъп до обществена информация е доскорошният народен представител на партия „Нова Република“ Петър Славов. Славов, който бе и водач на листата на формацията в Стара Загора на последните парламентарни избори, уточни, че целта на изисканата от Община Стара Загора информация е яснота и прозрачност за начина, по който се разходват средствата на старозагорци.

„Надяваме се, че местната власт и лично кметът Живко Тодоров  ще изпълнят бързо решението на Административния съд и няма да се стигне до излишни процедури по обжалване на други инстанции“, допълни Петър Славов. До съдебното дело се стигна след мълчалив отказ от страна на Община Стара Загора.

Бившият народен представител подчерта, че в основата на изисканата справка не стои въпросът за получена информация за злоупотреба, а чисто и просто анализ на сключените договори за посочения период.

Още по темата чуйте в прикачения звуков файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жителите на хасковското село Александрово излязоха на протест заради безводието

Жителите на хасковското село Александрово излязоха на протест заради безводието. Хората казват, че от 20 дни в чешмите им няма вода. "Не можем нито да се изкъпем, нито да се изперем", коментират жителите от Александрово. От ВиК Хасково са поставили..

публикувано на 19.07.25 в 15:47

Отбелязваме Ден на възпоменание на жертвите от Старозагорското клане

По традиция в Стара Загора, на 19 юли се отбелязва  Ден на възпоменание на жертвите - православни християни, загинали при опожаряването на Стара Загора и Старозагорското клане през 1877 година. Вечерна служба ще бъде отслужена от 17:00 часа в..

публикувано на 19.07.25 в 07:26

Времето в събота: Слънце и купеста облачност

Времето в събота ще е слънчево с купеста облачност в следобедните часове. На отделни места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, а в Дунавската равнина и умерен вятър от запад-северозапад.  Максималните температури..

публикувано на 19.07.25 в 07:14

С мащабна възстановка на Бузлуджа почитат гибелта на Хаджи Димитър и четата му

С церемония и панихида пред паметника на Хаджи Димитър под връх Бузлуджа ще бъде бъдат отбелязани 157 години от гибелта на войводата и неговата чета. Повече от 120 души ще се включат в традиционната възстановка на следната битка на четата с башибузука..

публикувано на 19.07.25 в 06:05

Кметът на Болярово участва в среща на РАО „Тракия“

Kметът на община Болярово Христо Христов участва в разширена работна среща на кметовете от Регионалната асоциация на общините „Тракия“, която се проведе в Кричим. Основната тема на разговора беше готовността на общините да преминат към новия начин за..

публикувано на 18.07.25 в 17:39

Нощен поход с ориентиране тази вечер на "Аязмото"

Нощен поход с ориентиране ще се проведе тази вечер в Стара Загора. Инициативата е част от кампанията на Община Стара Загора - „Хайп за доброто", насочена към насърчаване на младите хора да участват активно, отговорно и със смисъл в обществения..

публикувано на 18.07.25 в 16:29

Областният управител д-р Неделчо Маринов проведе работна среща с кмета Константин Костов

Придвижването на процедурата за придобиване на сградата на Професионалната гимназия „Атанас Дамянов“ от страна на Министерството на образованието и науката е стъпка от ключово значение за бъдещото развитие на образователната инфраструктура в община..

публикувано на 18.07.25 в 15:59

Фатален край при домашен скандал между възрастна двойка в Сливен

Окръжен съд Сливен постанови постоянна мярка задържане под стража на 74-годишен мъж, обвинен в убийството на 66 годишна жена. Убийството е извършено в квартал „Надежда" преди няколко дни, но едва днес стана известно, след публикация на страницата на..

публикувано на 18.07.25 в 15:36
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха,  предаде БНР.  Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха..

публикувано на 18.07.25 в 15:02

Доброволци ще почистват старозагорския зоопарк утре

Зоoпарк Стара Загора организира втората си доброволческа кампания. Тя ще се проведе утре от 8 часа в Зооградината. Ще бъде разчистено пространството зад клетките на маймуните, където има изсъхнали дървета и клони. Това съобщи за Радио Стара..

публикувано на 18.07.25 в 14:43