Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При ухапване от кърлеж не пийте антибиотици „профилактично“

Не всяка кърлежова инфекция се лекува по антибиотичен път, предупреждава инфекционистът на Болница „Тракия“ д-р Валентина ЦаневаЛятото е време за почивка и разходки сред природата, но и интензивен период за размножаванена кърлежите. Затова след всяка разходка „на зелено“ трябва да огледжаме внимателно тялото си за ухапване от кърлеж, казва , д-р Цанева. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често няколко вида инфекции: лаймска болест, марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит. Най-често ухапаните развиват лаймска болест. Случаите от лаймска болест  в страната за миналата година са 263. От началото на 2017 г. до днес са  190. Регистрираните случаи на марсилска треска са 192, на ку-треска 18, а на кримска хеморогична треска – 4 . Тази година има един  регистриран случай на кърлежовия енцефалит .

Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата , за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми на кърлежа -  ларви и нимфи, остават незабелязани  и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист.

Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до 1-2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с  антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет.

Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система.

В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход.

Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за марсилската треска е разпространението и чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици, изстисквали са кърлежите и т.н. Марсилската треска предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове и затова пациенти, които страдат от предшестваща увреда на тези съдове, може да развият животозастрашаващи усложнения. В повечето случаи заболяването завършва с оздравяване. Лечението, както и при лаймската болест, също е с антибиотик, но от съвсем друга група. За разлика от тези две инфекции, кримската хеморогична треска и кърлежовия енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, посочва д-р Цанева.

Ку-треската е описана за първи път през 1937 г. от австралийски изследователи при работници в кланници и млекопреработвателни предприятия. Инфекциятапротича с висока температура и грипоподобни прояви.

През Спешно приемно отделение на Болница „Тракия“ – Парк често преминават пациенти, ухапани от кърлеж. Установявани са пациенти с признаци на лаймска болест, които по правило се насочват към Инфекциозна клиника на УМБАЛ „Проф.Ст.Киркович“.

В неврологично отделение на Болница „Тракия“ са лекувани пациенти със симптоми на усложненията от лаймска болест.

Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин. Ако обаче нямате възможност да се обърнете към лекар, не правете нищо от това, което сте чували от слуховете за „лесно вадене на кърлежи“, съветва д-р Цанева. На първо място не мажете кърлежа – нито с мазен крем, масло или мас, нито с ракия, спирт или друго високоалкохолно вещество. Всяко подобно действие може да накара кърлежа да отдели повече секрети, които да се окажат заразни. Неправилно е и да въртите кърлежа в посока или обратна на часовниковата стрелка. Правилно е първо да дезинфекцирате мястото и пинсетата, с която ще вадите кърлежа, както и да сложите ръкавици. След това бавно и внимателно започвате да издърпвате кърлежа право навън, като внимавате да не се откъсне част от него. Изгорете го или го изхвърлете в тоалетната. Изхвърлете и ръкавиците без да докосвате кожата си, особено в областта на очите.

Д-р Цанева препоръчва още, когато се разхождате сред треви и храсти, да ползвате репеленти и да носите дрехи, покриващи крайниците. Така най-добре ще се опазите от нежелано ухапване от кърлеж.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Навършват се 236 години от рождението на създателя на първото светско училище в България

На днешната дата – 21-ви юли 1789 г. в Габрово е роден големият български възрожденец Васил Априлов. На 11-годишна възраст, след като останал сирак, по-големият му брат го отвежда в Москва. Получава солидно образование за своето време, знае много добре..

публикувано на 21.07.25 в 18:16

Небрежност е основната причина за пожарите в Болярово

Небрежност и не спазване на мерките за пожарна безопасност са причина за възникването на пожарите в крайграничната община Болярово. От началото на лятото са изпепелени хиляди декари, като само при вчерашния пожар до село Стефан Караджово са унищожени над..

публикувано на 21.07.25 в 16:42

По-строги мерки в борбата с нелегалното придвижване и продажба на преживни животни в област Стара Загора

Затяга се контролът върху придвижването и продажбата на дребни преживни животни в Старозагорска област. По-строгите мерки са приети на спешно заседание на Областната епизоотична комисия. Действията на властите са в отговор на открито огнище на шарка в..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Автомобил изгоря на АМ "Тракия" край Кермен, пламъците обхванаха треви и храсти

Лек автомобил се е запалил при 264 километър на АМ "Тракия" след Кермен в посока Бургас. От публикувано в социалните мрежи кадри от мястото на инцидента се вижда, че пламъците са обхванали изцяло колата, която е спряна в аварийната лента. Огънят се е..

публикувано на 21.07.25 в 16:06

Започват строителните дейности по ремонта на библиотека "Родина

Започнаха строително-монтажните дейности по обновяване на старозагорската Библиотека „Родина“. Официалният старт на ремонта беше даден от зам.-кмета с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев и от..

публикувано на 21.07.25 в 15:48
ТЕЦ

85% от миньорите и енергетиците биха останали в енергийния сектор при възможност, сочи проучване

85% от работниците в топлоелектрическите централи и въглищните мини от регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил биха останали в енергийния сектор, ако имат възможност. Други 60% биха приели друга дейност в същото предприятие, ако тя бъде подкрепена..

публикувано на 21.07.25 в 15:24

Новата библиотека в с. Енина

Към НЧ "Енина 2022" вече действа нова библиотека с 2800 заглавия. За нея организаторите казват, че е "мечта, сбъдната чрез съпричастност и дарителски дух". Само четири месеца след като се родила, идеята вече е факт. Защото 2200 заглавия са дарение от..

публикувано на 21.07.25 в 14:28

Спират водоподаването в община Гълъбово заради ремонт

ВиК-Стара Загора ще спре водоподаването в община Гълъбово  за времето от 8ч. до 21ч. на 22 юли. Причината е планов ремонт на довеждащ водопровод от НР „Карагьоз могила“ към населените места водоснабдени от същия. Това се посочва в съобщение на оператора...

публикувано на 21.07.25 в 14:15

Нова услуга за лични асистенти започна в старозагорските села

Европейска програма за лични асистенти на самотноживееещи хора започна в старозагорските села. Тя е с продължителност две години и единственото изискване към потребителите е да живеят сами. Асистентите ще имат задължението да пазаруват, да се свързват с..

публикувано на 21.07.25 в 13:20

При високи температури спират движението на камионите в осем области, включително и Стара Загора

Ограничават движението на тежкотоварни камиони в следобедните часове в Старозагорско и още седем области в страната. Мярката се въвежда от Агенция „Пътна инфраструктура“ заради очакваните високи температури и ще важи от понеделник до петък, в часовете..

публикувано на 21.07.25 в 12:52