Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Цанков: Няма опасност от закриване на мощности и съкращаване на работни места

ЕС въведе наскоро по-високи изисквания за дейността на големите горивни инсталации. Окончателно те влязоха в сила на 17-ти август, когато бяха публикувани в официалния вестник на общността. Новите екологични норми представляват сериозно предизвикателство пред сектора.

"Това, което се прави в момента от ТЕЦ “ЕЙ И ЕС Гълъбово”, е анализ  по какъв начин тези еконорми биха се отразили на експлоатацията ни. Какво би трябвало да се направи, за да може всяка от тези инсталации да е в съответствие с новите, по-завишени норми и ако се налагат нови инвестиции, какви би следвало да са те", заяви в интервю за Радио Стара Загора Иван Цанков, изпълнителен директор на "ЕЙ И ЕС България", собственик на  една от централите в "Марица изток". 

Вече е ангажирана международна консултантска компания, която извършва предварително проучване за средствата, които държавите - членки се очаква да инвестират, за да отговорят на по-високите критерии. В изготвения за България доклад анализаторите препоръчват разходи от около 1,2 милиарда евро и с това страната се нарежда на четвърто място в Европа като максимален размер на капиталовложения за влизане в съответствие, след Полша, Чехия и Румъния. 

Министерството на енергетиката и големите топлоцентрали у нас обмислят отлагателен период за прилагане на новите екостандарти. "Идеята е централите в България да кандидатстват за безсрочна дерогация, защото има много специфики с горивото, което използваме. Считаме, че безсрочната дерогация би била по - удачното решение", коментира Иван Цанков. Той уточни, че дерогация не се дава завинаги. 

Няма опасност от закриване на мощности, съкращаване на работни места или други рискове, произтичащи от въвеждането на новите правила. Не се очаква и токът от ТЕЦ-а да поскъпне толкова, че да не може да бъде платен от потребителите. 

Цялото интервю на Таня Балабанова с Иван Цанков може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06