Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвети на Планинска спасителна служба

Дивата природа не е извинение да забравиш правилата и доброто поведение

Това, че си в дивата природа, не е извинение да забравиш правилата и доброто поведение. Всеки, който тръгва с раница на гърба трябва да знае, че има правила - почти задължителни, било то за да осигурят доброто ти пребиваване, но и безопасност. 

"Човек може да отиде в планината, за да изпита някакъв адреналин, но в същото време трябва да е направено проучване на маршрута, метеорологичните условия. Често неопитни туристи неглижират потенциалните опасностите при изкачване на планината, подценяват и физическите си възможности, а това може да се окаже фатално", казаТервел Тотев - дежурен в Планинска спасителна служба, Централен пост. 

Какви са рисковете, когато излизаме в планината и как да се подготвим най-добре за опасностите, дебнещи ни по пътя към върха. Интервю на Тошка Събева.


ТУРИСТИЧЕСКА МАРКИРОВКА

Туристическите маршрути се бележат с лентова маркировка. Тя се поставя на постоянни местни предмети, така че да се вижда от двете страни на движение. Когато пътеката прави завой или се разклонява, маркировката се поставя под наклон или се извива в необходимата посока. На разклон, когато два маршрута се разделят, общата им до момента маркировка се разделя в единия си край. Тя се обозначава с цветна ивица върху бял фон.

Зимната маркировка представлява вертикална метална тръба висока около 2,5 м., бетонирана в основата си и оцветена в черно и жълто. Тя се поставя предимно по билото, за да се избегнат навяти преспи, козирки и лавини. По тази причина зимната и лятната маркировки може да не съвпадат в някои участъци на маршрута.
На разклони и по продължение на маршрутите се поставят указателни стрелки в жълт цвят.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04

Дигиталният алхимик Франс ван ден Дунген представя творби в Нова Загора

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов", се открива изложбата "Човешки истории" на нидерландския художник  Франс ван ден Дунген.  Първата за годината експозиция представя 17 творби на новатор, наричан от мнозина дигитален..

публикувано на 15.01.25 в 09:30

Библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен обяви 14-ти конкурс за театрални кукли за деца

Четиринадесети Национален конкурс за изработване на театрални кукли на любими литературни герои обяви Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен. Конкурсът е в рамките на 27-я Национален фестивал на детската книга – Сливен, който ще се..

публикувано на 14.01.25 в 17:10

Ямболските кукери с Голямата награда от маскарадните игри в Симитли

Едва завърнала се като победител от Симитли, кукерската група от Ямбол с ръководител Елиян Кисьов се готви за следващите си участия в кукерските фестивали. Ямболската кукерска група спечели Голямата награда – за участие и цялостен принос в 21-ото..

публикувано на 14.01.25 в 13:56
Доц. д-р Николай Вуков, ръководител на секция

Доц. Николай Вуков представя монография за народното творчество в българския печат преди Освобождението

„Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на XIX в.“   е първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници..

публикувано на 13.01.25 в 22:28

В Деня на българското кино си спомняме за първия български игрален филм

В Деня на българското кино – 13-ти януари да си спомним за режисьора, сценариста и на главния изпълнител в първия български игрален филм „Българан е галант“ – Васил Гендов.   Роденият в артистична фамилия в Сливен на 24.11.1891 г. Васил..

публикувано на 13.01.25 в 16:09

Отбелязваме 162 г. от рождението на Щастливеца

На 13 януари (1 януари стар стил) 1863 година в Свищов се ражда  Алеко Константинов, авторът на завета „Изучете /опознайте/ България, за да я обикнете!“,един от значимите писатели и общественици на свободна България. Творбите му са посветени на живота..

публикувано на 13.01.25 в 07:30

Йорданка Христова: Пиша трета част от "Изповед" и ще се радвам да я представя в любимия град Стара Загора

Обещания не си давам, просто действам. Опитвам да бъда такава, каквато съм, да изпълнявам това, което съм казала и да разведрявам живота на хората с моето присъствие, с моята музика, с моите песни, защото това ми е професията. Това каза за..

публикувано на 10.01.25 в 16:19