Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Награждават ученици от фотоконкурса „Аз снимам природата“

Международният ден на Земята се отбелязва всяка година на 22 април с цел да се обединят хората на планетата в защита на околната среда. Мотото на кампанията за 2018г. е „Свят без замърсяване с пластмаси“ .

По повод Деня на Земята, РИОСВ- Хасково организира за осма поредна година Регионален ученически фотоконкурс на тема „Аз снимам природата“, в който тази година се включиха 100 ученици със 175 творби. Официалното връчване на грамотите и наградите на победителите ще се състои на днес от 14,30 ч. в залата на инспекцията на ул.„Добруджа“- 14. На церемонията ще бъде показана презентация с всички участващи в конкурса фотографии и техните послания за опазване на планетата. Имената на наградените съобщава кореспондентът ни в Хасково - Златка Михайлова:




Също днес, но от 17,30ч. в залата на Младежки център- Хасково ще се проведе екопразник- състезание „Земята- наша къщурка зелена“ с участието на деца от подготвителните групи на ДГ„Звънче“, съвместна образователна инициатива с  екоинспекцията.

От 10 до 20 април Община Кърджали организира традиционните Дни на Земята, с поредица от инициативи по почистване и озеленяване на терени, изложби, състезания, конференция и концерт. В много училища и детски градини в региона ще се проведат различни екоинициативи, насочени към опазване на местната природата.

РИОСВ- Хасково кани всички училища, детски градини, екоклубове, общини и природолюбители от Хасково, Кърджали и региона да се включат с подходящи  инициативи в отбелязването на Деня на Земята! Своите инициативи с текст и снимки, могат да споделят във Фейсбук страницата за информационно- образователни дейности на РИОСВ- Хасково „Приятели на природата“  или на е-поща: pr_riosv_hs@abv.bg до 22 април вкл.

Денят на Земята е най-големият нерелигиозен празник в света, отбелязван от над половин милиард души. За първи път Денят на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северноамериканци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнес среди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Форумът „United for the Future“ събира бизнес, НПО и местна власт в Стара Загора

По повод своята пета годишнина отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ към Община Стара Загора събира ключови партньори от бизнеса, местната власт и неправителствения сектор на форума „United for the Future – 5 години инвестиции и..

публикувано на 25.11.25 в 13:46

Старозагорската полиция залови двама с близо 150 грама метамфетамин

Старозагорската полиция задържа за 24 часа двама мъже за притежание на близо 150 грама метамфетамин в Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. В неделя в таксиметров автомобил е задържан 34-годишен мъж. На задната седалка..

публикувано на 25.11.25 в 13:40

Започна изграждането на нов водопровод в Хасково

Започна изграждането на нов водопровод на ул. „Бял камък“ в Хасково. „С началото на работата по този обект се поставя и символичната първа копка на смяната на общо 14 водопровода в града “, съобщи кметът на Община Хасково Станислав Дечев. Той и..

публикувано на 25.11.25 в 13:33

Старозагорска гимназия е включена в инициатива за ученическо самоуправление

Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов“, гр. Стара Загора е една от 30-те гимназии в страната, избрани да участват в Националната инициатива „Модели на ученическо самоуправление в професионалните гимназии“. В нея са включени по една..

публикувано на 25.11.25 в 13:22
Живко Тодоров

Кметът на Стара Загора опровергава доклад на Института за пазарна икономика

Кметът на община Стара Загора Живко Тодоров опроверга твърдения от последния доклад на Института за пазарна икономика, който сочи липса на инвестиции в областта. Според Тодоров данните, които предоставят икономистите са вероятно стари и противоречат..

публикувано на 25.11.25 в 11:42

25-годишен шофьор блъсна шест коли и дървета в Стара Загора

25-годишен шофьор се блъсна в насрещно движещи се автомобили и отнесе няколко паркирани коли, както и две дървета при катастрофа вчера вечерта в Стара Загора. Катастрофа с пострадал в Стара Загора При инцидента са нанесени значителни..

публикувано на 25.11.25 в 11:20

Научна конференция “Операта и градът” ще се проведе в Стара Загора

Научна конференция “Операта и градът” , посветена на 100 годишнината от основаването на Старозагорската опера ще се проведе в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Форумът се открива на 27 ноември в 13,00 ч.. Той се организира от..

публикувано на 25.11.25 в 11:08

ВиК Ямбол инвестира в помпени съоръжения за населените места на община Болярово

„Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Ямбол е извършило инвестиции в размер на малко над 18 хил. лв. за модернизация и подобряване на водоснабдителната инфраструктура на територията на община Болярово, информират от пресцентъра на крайграничната..

публикувано на 25.11.25 в 11:03

Стара Загора се включва в глобалната кампания срещу насилието над жени

По повод 25 ноември - Международен ден за елиминиране на насилието над жени, в Стара Загора ще се проведе шествие под наслов "Нито една жена или момиче не трябва да живее в страх". Организатори са "Инър Уийл клуб Стара Загора", "Инър..

публикувано на 25.11.25 в 08:00

В Ямбол отбелязват Международния ден за борба с насилието над жени с шествие и дискусия

В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия. Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината.  По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в..

публикувано на 25.11.25 в 06:27