Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата почита Светите равноапостоли Константин и Елена

Снимка: БТА

Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.

През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му - Константинопол. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.

Според народните вярвания на днешния ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал". Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция. Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата. На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Св. Св. Константин и Елена.

В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.
След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.

Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще бъде предимно слънчево и сравнително топло време

През деня ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. След обяд видимостта временно ще се подобрява, облачността ще се разкъсва и намалява. В по-голямата част от..

публикувано на 09.01.25 в 05:05

Над 4300 тона отпадъци от нерегламентирани сметища е изчистила Общината през миналата година

Сигнал за нерегламентирано сметище в центъра на Стара Загора подадоха наши слушатели. Мястото, което е пълно с боклуци и дори  е претърпяло пожар, се намира между блок № 83 на „Цар Симеон Велики“ и „Отец Паисий“ №82.  Не само е  неугледно, често от..

публикувано на 08.01.25 в 16:57

Семейство, подпомогнато от Ротари клуб - Стара Загора, вече се радва на рожба

Първата двойка с репродуктивни проблеми, подпомогната от Ротари клуб – Стара Загора, вече има своето бебе. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Васил Демирев от неправителствената организация.  Той припомни, че всяка година на 8 март се..

публикувано на 08.01.25 в 16:27

Казанлъчани си взеха последно сбогом с Петя Пендарева

Стотици жители на Казанлък си взеха последно сбогом с една от най-именитите български спринтьорки Петя Пендарева. Общественото поклонение организирано от нейните съграждани и наречено „Почит за Петя“ се състоя в централната част на града. След..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
Община Стара Загора

Намаляват браковете в Стара Загора

2614 деца са регистрирани през 2024 г. в община Стара Загора, от тях 400 са родени в чужбина. Приблизително равен е броят на момчетата и момичетата. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора младши експертът от отдел „Гражданска регистрация и..

публикувано на 08.01.25 в 15:57

Стара Загора отбелязва 147 години от повторното си освобождение

На 13 януари  (понеделник) се навършват 147 години от повторното освобождение на Стара Загора през Руско-турската война 1877 – 1878 г. Община Стара Загора и Старозагорската света митрополия ще отбележат славната дата в историята на града нa  12 януари..

публикувано на 08.01.25 в 14:52

1500 евро струва кв. м. ново строителство в Стара Загора

Продължава покачването на цените на имотите в Стара Загора. Само за последното тримесечие на 2024 г. ръстът е с поне 10% , каза за Радио Стара Загора брокерът на недвижими имоти Красимир Кирчев. Според него обаче вдигането на цените е до голяма..

публикувано на 08.01.25 в 14:49

Направиха първа копка на реконструкция на централния площад в Гурково

Официален старт на основна реконструкция на централния площад „Войвода Генчо Къргов" в град Гурково бе даден днес. „Направихме първата копка  за модерен, красив и функционален градски център" , заяви по време на церемонията кметът на общината..

публикувано на 08.01.25 в 13:49

Старозагорец се нуждае спешно от средства за лечение в чужбина

45-годишният Десислав Тодоров от Стара Загора чува тежката диагноза-тумори в мозъка, само три дни преди Коледа.  Това преобръща живота на семейството му. „ Аз съм Деница, съпругата на Десо. Декември месец е месеца на надеждата, равносметка и..

публикувано на 08.01.25 в 13:12

Преговорите за правителство са възобновени

Преговорите за съставяне на правителство са възобновени, научи неофициално БНР от източници от две от формациите в разговорите.  Стартът им е бил даден в началото на седмицата с отделни, а не с общи срещи. В преговорите участват ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП - ОЛ..

публикувано на 08.01.25 в 10:33