И тази година в китното старозагорско село Преславен се събраха жители и гости, за да отбележат празника на житото „Пътят на хляба“. Пъстро фолклорно тържество бяха подготвили от местното кметство, читалището „Димитър Наумов - 1908“ и пенсионерския клуб, което не бе помрачено от юнския дъжд. С ритуално зажънване на нивата започна още сутринта отбелязването на празника. По обяд, на площада в центъра на Преславен бе официалното откриване на станалото емблема събитие.
„Винаги с радост съм гост на вашето село и на вашия празник. Настроението, с което ни посрещате, се усеща!“, обърна се към жителите и гостите Таньо Брайков, председател на Общинския съвет в Стара Загора. „На последното заседание, което имахме преди дни, взехме решение да бъдат именувани улиците в Преславен, така както пожелахте. Друга добра новина, която искам да ви споделя, е че през следващия месец започва така очаквания ремонт на Здравната служба в селото. Предстои да бъдат рехабилитирани още тротоарите и улиците в тази част. Весел да ви е поредния празник на хляба“, каза още Таньо Брайков.
Освен председателя на старозагорските старейшини, гости на тържеството бяха още общинският съветник Николай Николов, общественият посредник Надежда Чакърова – Николова, кметове и кметски наместници от района, както и десетки радетели на фолклорните празници.
„Имам удоволствието и тази година да поздравя жителите и гостите на нашето село и да открием празника на житото и хляба. На тях се е осланял българският народ“, отправи поздрав кметът на селото Митьо Митев. „Благодарен съм на Община Стара Загора, че имаме подкрепата ѝ – не само за реализацията на тържеството днес. Благодаря на всички, които помагат на Преславен. Веселете се от все сърце и нека празникът ни събира заедно и занапред!“, добави кметът.
Колоритът на тържеството бе допълнен от месене, точене и печена на традиционните преславенски гюзлеми, както и от кулинарна изложба на тестени изделия, излезли изпод ръцете на майстори от цялата община. Десетки професионални и самодейни фолклорни състави озвучиха с песни и танци петото издание на „Пътят на хляба“. Празнично жътварско хоро се изви в центъра на Преславен в края на тържеството.
Потушен е пожарът, пламнал в обедните часове, в близост до пътен възел Петолъчката. Огънят обхвана детски декари сухи треви и храсти. На място остават три противопожарни екипа, тъй като в района духа силен вятър и е възможно ново разпалване на..
Пожарът, който възникна този следобед в старозагорското село Средец е потушен, предаде репортер на радио Стара Загора. Огънят е възникнал около 2 часа следобед и бързо обхванал стърнища, а после се е прехвърлил и върху частни имоти. Опожарени са два..
Пожар гори в Старозагорското село Средец, съобщиха очевидци за Радио Стара Загора. Горят стърнища и земеделски земи, запалил се е и покривът на къща в селото. Пет противопожарни автомобила са на мястото, потвърдиха от РСПБЗН - Стара Загора...
Сухи треви и ниска растителност горят в близост до пътен възел „Петолъчката“. Сигналът е постъпил малко пред 12 часа, информираха от полицията в Ямбол. На място са три противопожарни екипа. Служители на Районното управление в Стралджа оказват..
Екип на пожарната продължава да облива незаконното сметище край сливенския квартал „Комлука", след като вчера от там тръгна пожар който обхвана между 60 и 80-декара борова гора, сухи треви и храсти. Задимяването е забелязано сутринта и веднага е изпратен..
Особено натоварено е движението на най-големия пункт по границата с Турция - "Капитан Андреево", тъй като хиляди турски граждани се завръщат в Западна Европа след ваканция в родината си. Отделно много хора пътуват на почивка и пазар към югоизточната..
Овладян и локализиран е пожарът над сливенския квартал "Комлука". Огънят е тръгнал в обедните часове от нерегламентирaно сметище край гората под местността св. Георги. Пет екипа на пожарната, горски, доброволци и хора от квартала гасят огъня. Гасенето..
Приключи почистването на общинските пътища от храсти и клони за подобряване на видимостта. В рамките на два месеца са обработени пътищата в западна посока от Сливен до село Бинкос. Почистени са пътните участъци между Сливен и селата Чинтулово,..
Обучение на пилоти на медицински хеликоптер се проведе в Сливен тази седмица. Това е и причината за зачестилите полети над града, съобщават от оперативната база на HEMS, в отговор на запитване на Общината. Трима нови пилоти са обучавани от италиански..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net