Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Ибрахим Карахасан – Чънар:

Държавата е слаб арбитър при проблеми с ромите

Вина обаче има и самата общност, която си остава капсулирана в гетото, смята авторът на монографията „Етническите малцинства в България“

Ромската общност е като бомба със закъснител и тепърва проблемите ще изплуват на повърхността, смята докторът на историческите науки и автор на монографията „Етническите малцинствата в България“ Ибрахим Карахасан – Чънар“. В интервю по повод Международния ден за борба срещу расизма, ксенофобията и антисемитизма, 9 ноември, той коментира, че в страната проблемите с ромите се подценяват, работи се „на парче“, а държавата е много слаб арбитър за разрешаването им.

„Бих потърсил обаче вината не само в управляващата общност. Вина има и самата ромска общност. Като че ли самата тя иска да бъде капсулирана и не иска да излезе от своята си среда. Гетата раждат какво ли не – престъпност, проституция, наркотици. Някой може да каже, че това е някакъв стереотип, но стереотипът си е стереотип, защото има много доводи, които да показват, че нещата стоят така“, коментира д-р Чънар.

По думите му работата, която преди години са вършили ромските фондации, е замряла, така наречената Дирекция по етническите и демографските въпроси "тъпче" на едно място, а самата интелигенция на ромската общност не прави нищо в това отношения.

Историкът смята, че страната ни би могла да почерпи добри практики от държави от Европейския съюз и посочи като пример Унгария, която е постигнала много в интеграцията на ромите. „В България също има  лостове, за които можем да се хванем. Но преди всичко ромската общност трябва да започне да се образова. Когато говорим за ценностната им система, това е един от големите проблеми – образованието на ромите и тяхната квалификация“, подчерта д-р Чънар.

Цялото интервю на Зорница Семерджиева с историка може да чуете в прикачения звуков файл.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06

Любомир Любенов: Учителството е защитена професия

В предаването „Репортер“ гостува Любомир Любенов - известен учител по математика, бивш директор на РУО към Министерството на образованието в Стара Загора, създател на турнира „Математика без граници“. „Дължим на децата внимание и взаимовръзка...

публикувано на 18.09.24 в 13:28

На старта на учебната година: Съветите на златния учител на България Теодосий Теодосиев

Според преподавателя по физика и един от най-обичаните български учители Теодосий Теодосиев първият учебен ден е една от датите, които българите обичат и отбелязват, а и време, в което всеки може да си спомни своите ученически години.  Неговите учениците..

публикувано на 16.09.24 в 14:57

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата

България е пето място в Европа по случаи на затлъстяване при децата и на шесто при възрастните. Това съобщи проф. Теодора Ханджиева – Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания..

публикувано на 09.09.24 в 14:35

Борислав Григоров : "Лазаровите таксони"

"Терминът „Лазаров ефект” е въведен през 1983 година и според него един таксон, който е приеман известно време за изчезнал, изведнъж отново „възкръсва“. Реално изчезналите видове са липсвали само в представите на учените, но всъщност те никога не са..

публикувано на 05.09.24 в 13:31

Общопрактикуващите лекари все още нямат достъп до електронните здравни досиета на своите пациенти

„Мобилното приложение еЗдраве, което заработи без електронен подпис от началото на месеца е от голяма полза за всеки здравноосигурен български гражданин. Чрез него всеки би могъл да има достъп до своето здравно досие и да прави контрол  на..

публикувано на 03.09.24 в 15:25

Д-р Иван Добринов: Напитка за смъркане звучи безсмислено, ритуалът имитира употреба на други вещества

Сериозни рискове за здравето крие смъркането на субстанции през носа. Обявяване на енергийната напитка за смъркане звучи несъвместимо. Напитката се приема през устата. Самият ритуал с приема имитира употреба на други опасни сериозни наркотици, а..

публикувано на 30.08.24 в 11:04
Минчо Николов

Инфлуенсърите лесно повлияват на подрастващите

Лесно инфлуенсърите и хората с обществено положение повлияват на подрастващите. Лошо е обаче, когато го правят с негативен ефект. В случая с енергийната напитка на прах проблемите са два – че точно този човек я рекламира и че тя е легална. Това..

публикувано на 29.08.24 в 16:13