Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат Веселин Тончев:

"Коментарите на граждани за политици са политическо слово, а не обиди и клевети"

Свободата на изразяване не е само в безобидните и неутрални мнения, но и в такива, които обиждат, шокират или смущават

| обновено на 23.01.19 в 08:12

Всяка критика към политик е политическо слово, което е още по-силно защитено по смисъла на Европейското законодателство от т. нар. свобода на изразяването. Тази свобода се отнася не само за информация и идеи, които се приемат благосклонно и които се считат за безобидни и неутрални, но и за такива мнения, които обиждат, шокират или смущават. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора адвокат Веселин Тончев, специалист по непозволени увреждания, по повод делата на кмета на Стара Загора Живко Тодоров срещу негови съграждани за коментари във фейсбук. 

След вълната от недоволство, които информацията за тъжбите на местния управник за обиди и клевети предизвика, кметът заяви, че ще ги оттегли.

„Според мен стана ясно, че не това е начинът за действие в подобни ситуации“, каза юристът. Той смята, че делата напълно основателно са накарали старозагорци да почувстват като застрашена свободата на словото. Без да е категоричен, че са единствени по рода си в българската съдебна практика, със сигурност смята, че подобни дела са изключение.

Адвокат Тончев поясни, че за клевета може да се приемат конкретни факти за извършено престъпление от дадено лице, а не общи твърдения като „Крадоха“. Думата „смешник“ пък, с оглед на цялостната речева ситуация, изразявала по-скоро оценъчно съждение, мнение на гражданина за политическата дейност, която е осъществил в рамките на своите правомощия управникът, а не за неговата личност.

Според адвокат Веселин Тончев трябва много да се внимава при завеждане на такива дела, защото преди всичко трябва да се защити правото на гражданите да вземат отношение по важни за общността въпроси.

„Когато се водят дебати от обществен интерес, се допускат критики в много по-широки граници по отношение на държавни служители, управници, политици, спрямо тяхната дейност и това, което реализират като политики. Това  е залегнало делото в „Лингенс срещу Австрия“ от изхода на което става ясно, че политиците и обществените личности се ползват с по-ниска степен на обществена защита“, припомни Веселин Тончев.

По това дело Европейският съд по правата на човека отсъжда, че „политикът съзнателно и неизбежно се излага на близко наблюдение на всяка негова дума и действие, както от журналистите, така и от цялото общество. Следователно, той трябва да проявява по-висока степен на толерантност“.

„Когато става дума за политици, съдът в Страсбург гледа дали изразеното мнение е насочено самоцелно, за да се обиди и накърни авторитета и достойнството на политика като личност. Ако мнението по-скоро изразява отношение към неговия принос към общността, която управлява, дори и мнението да е в известна степен обидно, то се ползва с по-висока степен на закрила", каза адвокат Веселин Тончев.

Цялото интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отличиха млади математици с постижения от национални и международни състезания

За четвърта година фондация „Математика без граници“ и фондация „Миню Балкански“ връчиха грамоти и отличия на ученици от областта, участвали в национални и международни математически състезания през учебната 2024-2025 година. На награждаването,..

публикувано на 11.05.25 в 16:51

В Николаево отбелязаха 145 години от основаването на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“

С тържествена церемония в Николаево отбелязаха 145 години от основаването на Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в общинския център и на Деня на светите равноапостоли. „С делото на светите братя Кирил и Методий отбелязваме приноса на..

публикувано на 11.05.25 в 16:09
Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Недостигът на специалисти по здравни грижи може да затвори болнични отделения в Ямболско

Недостигът на специалисти по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на..

публикувано на 11.05.25 в 12:47

Спортен празник с благотворителна цел организират в Стара Загора

Спортен празник с благотовротиелна цел започва в този час в Парк „Артилерийски" в Стара Загора. Под мотото  „Спортувай с Ротарианското семейство – дари здраве!" , Ротари клуб Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора обединяват усилия в подкрепа..

публикувано на 11.05.25 в 09:50

ПП-ДБ с десет предложения за общинския бюджет в Стара Загора

Общинските съветници от „Продължаваме промяната Демократична България“ ще направят 10 предложения за развитието на Стара Загора на предстоящата сесия на местния парламент, на която ще бъде обсъден бюджета на общината за годината. Това обявиха от..

публикувано на 10.05.25 в 16:44

Математическо състезание се организира в Хасково

Първо математическо състезание "Млад математик на Хасково" организира Съюзът на математиците в България- секция Хасково. Домакин на състезанието е ПМГ "Акад. Боян Петканчин". Математическата надпревара ще се проведе на 17 май 2025г. (събота) от 9:00..

публикувано на 10.05.25 в 11:12

Наталия Киселова: Така представен въпросът за референдума за еврото е спорен

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова определи като спорен така поставеният въпрос за референдум за еврото от президента Румен Радев. Тя добави, че трябва да станат ясни и мотивите, тъй като Конституционният съд вече се е произнесъл по..

публикувано на 10.05.25 в 10:31

Проливните дъждове промениха програмата на мотосъбора край Ямбол

Лошите метеорологични условия са причина за промяна в програмата на Националния мотосъбор, който се провежда край Ямбол. Заради проливните дъждове, няма да бъдат проведени игрите и състезанията в скоростната отсечка до село Чарган,..

публикувано на 10.05.25 в 10:03

В Хасково осигуряват водоноски заради малки превишения на нормите за радиоктивност

Заради незначително превишение на индикативна норма във водата на Хасково Регионалната здравна инспекция налага ограничение за ползването на вода, съобщават от областната администрация в Хасково. Незначително превишение на индикативната норма за..

публикувано на 10.05.25 в 09:35

Автобус с военнослужещи е катастрофирал в Прохода на републиката, няма пострадали

Автобус с военни катастрофира на Прохода на Републиката тази нощ. За щастие, няма жертви и пострадали, съобщава БГНЕС. Инцидентът е станал на завой при мокър от дъжда пътен участък в района на Мишеморков хан в област Велико Търново. Автобусът е пътувал в..

публикувано на 10.05.25 в 08:55