Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора става столица на детския фолклор

Близо 2000 деца от цялата страна участват в Националния детски музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче“, който се провежда за деветнадесети пореден път от 22 до 24 март 2019 г. в Стара Загора.Организатори са  Националният музикално фолклорен съюз „Орфеево изворче“, с подкрепата на Община Стара Загора, Министерство на културата, Ротари клуб Стара Загора, Нов български университет, Регионален исторически музей - Стара Загора, Младежки дом - Ст. Загора, Ария България, КТ „Подкрепа“, Ансамбъл „Загоре“, НЧ „Св. Климент Охридски 1958“ и десетки доброволци от НБУ гр. София. Медиен партньор на конкурса е Фен Фолк ТВ.

„Тази година отбелязваме своеобразен рекорд при участието на индивидуалните изпълнители, от 600 заявки за индивидуално участие са 460. Трите журита ще изслушат над 300 участници по народно пеене  и 110 инструменталисти“, информира при откриването доц. д-р Георги Петков, председател на Управителния съвет на Националния музикално фолклорен съюз „Орфеево изворче“.

„Удоволствие е да се слуша български фолклор, радвам се, че сред участниците има и старозагорци. Община Стара Загора инвестира изключително много и затова държим качеството да е високо. Надявам се, че възможностите за изява на всички участници ще бъдат оценени подобаващо от журито“, каза Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора.

Най-напред на сцената излязоха малчуганите от Детска градина №35 „Свобода“ и  Детска градина №1 „Звънче“в Стара Загора, които зарадваха публиката с прекрасните си изпълнения на народни песни.

Конкурсната програма ще премине в залите на НЧ „Св. Климент Охридски 1858“, Младежки дом, Зала № 33 на Регионален исторически музей и танцовата зала на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“.

Ще бъдат раздадени: 18 едногодишни стипендии на индивидуални участници от IV възрастова група - народно пеене и народни инструменти по програмата на Мерките за закрила на даровити деца на Министерството на културата на Република България; три парични награди по 100 лв., предоставени от Фондация „Български фолклор“; 18 еднократни парични помощи за III възрастова група по програмата на Мерките за закрила на даровити деца на Министерството на културата на Република България; три парични награди по 100 лв., предоставени от Ротари Клуб Стара Загора; две парични награди от по 500 лв. на отличили се танцови състави; Голямата награда на Кмета на Стара Загора Живко Тодоров; Наградата на Тракийско дружество „Одринска епопея; безплатно заснемане на аудио-видео клип и популяризиране на изявени участници.

Отличилите се състави ще получат плакети, златни, сребърни и бронзови медали и поощрителни награди ще има за индивидуални изпълнители от I,II иV възрастови групи.

Ще бъдат раздадени и дипломи на отличили се преподаватели и ръководители на състави.

Утре от 19.00 часа в НЧ „Климент Охридски 1858“ ще има Гала концерт, посветен на 26 март – Ден на Тракия и ще бъдат наградени отличите се изпълнители и състави. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Офроуд състезанието „Zagora Trophy“ се завръща в Стара Загора с по-голям мащаб и нови дисциплини

След няколкогодишна пауза едно от най-атрактивните офроуд събития в региона – Zagora Trophy – отново ще събере феновете на високите скорости и екстремните терени край Стара Загора. Тази година състезанието разширява мащаба си и включва нови дисциплини,..

публикувано на 11.09.25 в 12:32

С европейски средства ремонтират Езиковата школа в Стара Загора

В началото на следващата година се очаква да започне ремонт на сградата на Езиковата школа на ул. „Хаджи Димитър Асенов“ в Стара Загора. Средствата са до  3 милиона лева и са осигурени по Плана за възстановяване, ще има и съфинансиране от..

публикувано на 11.09.25 в 11:08
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Ще отнеме години хората да разберат новите промени в Закона за движение по пътищата

През следващите месеци пътна полиция ще следи с повишено внимание поведението на пешеходците. Вече са в сила по строги правила. Те включват забрана за ползване на телефон при пресичане на пешеходна пътека. Освен това пешеходците следва да..

публикувано на 11.09.25 в 09:45
Арх. Мартин Паскалев

Забавяне с около месец има при изпълнението на ремонтните дейности в старозагорския парк "Алана"

Забавяне с около месец има при изпълнението на ремонтните дейности в старозагорския парк „Алана“. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора ресорният заместник – кмет арх. Мартин Паскалев. Причина за това е наложило се препроектиране на част..

публикувано на 11.09.25 в 08:52

Кръводарителска акция се провежда във фен магазина на "Берое"

Поредна акция по кръводаряване  се провежда съвместно между Националния фенклуб на "Берое" и Районния център по трансфузионна хематология в Стара Загора. Всеки, който желае може да дари кръв от 8: 30  до 11:30 ч. във фен магазина на "Берое" , който..

публикувано на 11.09.25 в 08:17
Предавател на Радио Стара Загора, FM-107.80MHz, Свиленград

Планова техническа профилактика на УКВ предавател на Радио Стара Загора

Днес 11.09.2025 год. четвъртък, ултракъсовълновият предавател на Радио Стара Загора за района на гр. Свиленград с честота 107.8 МHz  е възможно да има прекъсване на излъчването за времето от 09.00 до 17.00 часа, поради редовна годишна техническа..

публикувано на 11.09.25 в 08:05

На извънредна сесия решават за бъдещия Дневен център за хора физически увреждания в Стара Загора

Общинският съвет в Стара Загора се събира на извънредно заседание днес с единствена точка в дневния ред да се избере ново място за планирания Център за специализирана подкрепа за лица с физически увреждания и техните семейства. Изграждането му..

публикувано на 11.09.25 в 06:10
Сребра Касева

В Казанлък са готови за новата учебна година

Всички училища и детски градини на територията на община Казанлък са напълно готови за започване на новата учебна година. Това увери зам.-кметът Сребра Касева. Общият брой на учениците в общината е 7832, като почти 600 са бъдещите първокласници,..

публикувано на 10.09.25 в 17:42

В област Хасково започва разяснителна кампания за еврото

В изпълнение на решение на Министерския съвет и като част от националните действия за подготовка на гражданите за въвеждането на еврото, през месец септември 2025 г. в област Хасково ще започнат разяснителни кампании с обществеността. В тях ще участват..

публикувано на 10.09.25 в 16:46

Сливен отбеляза "Седмицата на пожарната безопасност" с демонстрации

С демонстрации по спасяване при катастрофа и изнасяне на пострадал от покрива на висока сграда Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Сливен отбеляза "Седмицата на пожарната безопасност" . Действията си пожарникарите..

публикувано на 10.09.25 в 15:50