Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от България и Тунис ще се състезават за награди в Международния франкофонски ученически театрален фестивал

От днес до 14 април Стара Загора е домакин на 26-тото издание на Международния франкофонски ученически театрален фестивал. Организатори на фестивала са Френски институт-България, Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България /АПФБ/ и Алианс Франсез Стара Загора, с подкрепата на Община Стара Загора. За втора година Фестивалът ще бъде с променен формат, като част от международната мрежа на Фестивалите за Франкофонски ученически театър - "10 от 10".

„Новият формат дава възможност на актьорите да се срещнат на живо с авторите в работни ателиета, а това е много добра възможност за усвояване на език. Много изявени български актьори са тръгнали към голямата сцена точно от този фестивал“, каза Иванка Сотирова, зам.-кмет на Община Стара Загора.

Валери Дрейк от Френския институт у нас благодари на Община Стара Загора за подкрепата през всичките години, както и на Алианс Франсез за организацията . По думите и Фестивалът е ключово събитие за промотирането на френския език.

„Радваме се, че Фестивалът се присъедини към мрежата „10 от 10“, която присъства в 44 страни по света. Същността на формулата е, че авторите, чиито пиеси ще се играят са тук и се срещат с актьорите. Младите хора работят с живия текст и след това имат възможност да се видят с автора му“, обясни Ян Новак, едни от създателите на мрежата. Тази година ще се играят две пиеси от френски автори и една от белгийски – Лоран ван Ветер, който вече е в Стара Загора. „Аз съм автор и актьор, живея в Брюксел. Бил съм вече тук и много се радвам, че една от трупите избра моя пиеса. Ще съм щастлив да се срещна с тях“, сподели белгийският автор.

В конкурсната програма, която започва в събота от 9.30 часа,  тази година участват 8 български трупи и една трупа от Тунис. Сред претендентите е и трупата от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ Стара Загора. Ще бъдат връчени 8 награди –Златна, Сребърна и Бронзова Маска, Маска за най- добри актьор и актриса, за млада надежда, за най- добро владеене езика на Молиер и Специалната награда на община Стара Загора.

Всички пиеси ще се играят на сцената на Кукления театър в Стара Загора при свободен вход.

В извънконкурсната програма в събота вечер зрителите ще могат да видят лауреатите на Златната маска от 2018 година- трупата на 9-та Френска езикова гимназия „Алфонс Дьо Ламартин“ София. За втора година ще се включат гостите от Франция от Гимназия „Луи Жуве “  Таверни, предградие на Париж.

Извън конкурса, втората театрална трупа на ГПЧЕ „Ромен Ролан“, ще представи пиесата на Силвия Дончева „Приключенците на франкофонския театър“.

Награждаването на най- добре представилите се трупи и актьори ще е на 14 април от 9.30 часа в общинска зала „Петко Рачов Славейков“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мъгла ограничава видимостта в прохода Шипка

Частични заледявания на пътя тази сутрин има в районите на Гурково, Мъглиж, Павел баня и село Ягода в Старозагорска област, както и на проходите Шипка и Република. За това предупреждават от Областно пътно управление. Мъгла ограничава видимостта до 200..

публикувано на 26.02.25 в 06:25
ТЕЦ

Андрей Новаков: Предложенията за промяна в „Зелената сделка“ дават нова перспектива за „Марица изток“

„Зелената сделка“ няма как да се впише във времената, в които ЕС живее. Това заяви за Радио Стара Загора българският евродепутат от групата на ЕНП(ГЕРБ-СДС) Андрей Новаков. Преди дни българските представители в Европейската народна партия..

публикувано на 26.02.25 в 06:16

Академия по предприемачество в земеделието с награден фонд 5000 лв. ще се проведе в Тракийски университет – Стара Загора

Академия по предприемачество в земеделието с награден фонд 5000 лв. ще се проведе в Тракийски университет – Стара Загора в периода 25-28 март. В продължение на успешно провелата се „Акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на..

публикувано на 25.02.25 в 16:41

Казанлъшко сдружение ще работи и с извършители на домашно насилие

По нов проект казанлъшко сдружение ще предлага възможност за работа с извършители на домашно насилие. Целта е предотвратяване на бъдещо насилие и злоупотреби, както и намаляване на риска от рецидиви. Сдружение „Жените на Казанлък“ започва работа..

публикувано на 25.02.25 в 16:35

Кметовете от община Гурково платиха своите данъци с призив към жителите

Кметовете в община Гурково платиха своите данъци за 2025 година , апелирайки и жителите да заплатят своевременно дължимите данъци и такси. „Призоваваме жителите да  подходят с гражданската си отговорност, оценявайки значението на събираемостта на..

публикувано на 25.02.25 в 16:22

Лекция на тема „Превенция на трафика на хора“ се проведе в ОДМВР-Стара Загора

Дванадесетокласници от Търговска гимназия “Княз Симеон Търновски“, от Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализи „Проф. Минко Балкански“ и СУ “Васил Левски“ в Стара Загора присъстваха на лекция на тема „Превенция на трафика на..

публикувано на 25.02.25 в 16:15
Община Стара Загора

В Стара Загора ще се проведе събитието „Бизнес за бизнеса“

Нови възможности за партньорства открива пред предприемачите и представителите на местния бизнес Община Стара Загора. Отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“ е организатор на интересното събитие, ориентирано към работодателите. То е..

публикувано на 25.02.25 в 15:39

Организират първа акция за предаване на опасен битов отпадък в община Тунджа

Първата кампания за предаване на опасен битов отпадък започна днес от град Средец, съобщи д-р Ралица Ангелова, директор на оторизираната фирма, която събира този вид отпадъци. В мобилния пункт на фирмата могат да се предадат старите лекарства,..

публикувано на 25.02.25 в 15:24

Мъж от село Загоре заплаши родителите си с убийство

30-годишен мъж от старозагорското село Загоре е обвинен в закана за убийство спрямо родителите си , съобщават от пресцентъра на прокуратурата. Районна прокуратура – Стара Загора привлече като обвиняем И.Й., на 30 г. за това, че на 22 февруари в с...

публикувано на 25.02.25 в 15:20

Тракийският университет организира базар в помощ на Мони

По случай светлия и обичан български празник „Баба Марта“  студентите от Педагогически факултет - Стара Загора  на Тракийски университет се включиха в благотворителен базар, посветен на каузата „Ангели на Мони“. Ръчно изработените мартенички от..

публикувано на 25.02.25 в 15:05