Режисьор-хореографите са Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Той е учил в Колумбийския университет в Ню Йорк, тя в Лондонската академия за съвременен танц, но са избрали да направят този филм за общата си страст танцът и България. Двамата споделиха, че идеята за филма се е зародила спонтанно по време на общ проект в Египет. Докато танцували и снимали по улиците на Кайро, пирамидите и дори в местна джамия им хрумнало, че забележителните места в България могат да бъдат представени чрез изразните средства на съвременния танц.
„Кога човешкото тяло е в хармония с тези места и кога изолацията или преекспонирането на една среда могат да предизвикат разруха? В търсене на отговорите на тези въпроси филмът изследва пространствения диалог между човек и заобикалящата го среда чрез съвременен танц и цели да вдъхнови публиката да обича пространствата, които обитава“, посочват създателите на филма.
Оператор и монтажист е американецът Кевин Чиу, композитор е сънародникът му Джулиън Лайтнър. Коста Каракашян е работил с двамата по време на друг филм в Ню Йорк и е успял да ги убеди да участват и в този проект. За филма двамата хореографи работят с българските танцьори Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов.
„Целият език на движение е в съвременен танц, работим с танцьори, които са преминали през „Дерида Денс Център“, който е водещ в обучението по съвременен танц у нас. Движенията на танцьорите взаимодействат със средата. Идеята е как точно всеки танцьор използва земята, как усеща въздуха и така средата вдъхна допълнителен живот на движенията, които бяхме подготвили в залата предварително“, разказва Коста Каракашян.
„Това е филм за успехите и спадовете, през които всеки един преминава през живота, но в крайна сметка винаги продължаваме напред. И това е главната идея на филма да продължим напред, пътешествайки през тези различни места“, добавя Стефани Ханджийска.
Двамата хореографи споделиха, че са избрали и още приказни места за снимки в страната, сред които Пловдив, Проходна пещера, крепост Овеч, Черноморието и други. Утре ще снимат и в потопената църква в язовир „Жребчево“, ще използват и ароматните и красиви лавандулови полета край Казанлък. Сред избраните дестинации попада и мраморната кариера край село Православ, както и в София, но мястото там пазят като специална изненада.
Снимачния процес ще продължи още седем дни. Наесен филмът трябва да бъде завършен, предвидени са и серии с премиери включително в Пловдив и София, но са отворени към предложения и от други общини. Ще участва и в международни фестивали.
Филмът е първи общ проект на двамата млади хореографи в България. Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд “Култура” по програма „Дебюти“, и е част от програмата на "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата".
В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..
В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..
За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..
Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..
През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..
Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..
С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..
420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..
В Изложбена зала "Лубор Байер" е подредена традиционната Коледна изложба . Официалното откриване е днес , 17-ти декември, от 18.00 часа . В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..
Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net