Режисьор-хореографите са Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Той е учил в Колумбийския университет в Ню Йорк, тя в Лондонската академия за съвременен танц, но са избрали да направят този филм за общата си страст танцът и България. Двамата споделиха, че идеята за филма се е зародила спонтанно по време на общ проект в Египет. Докато танцували и снимали по улиците на Кайро, пирамидите и дори в местна джамия им хрумнало, че забележителните места в България могат да бъдат представени чрез изразните средства на съвременния танц.
„Кога човешкото тяло е в хармония с тези места и кога изолацията или преекспонирането на една среда могат да предизвикат разруха? В търсене на отговорите на тези въпроси филмът изследва пространствения диалог между човек и заобикалящата го среда чрез съвременен танц и цели да вдъхнови публиката да обича пространствата, които обитава“, посочват създателите на филма.
Оператор и монтажист е американецът Кевин Чиу, композитор е сънародникът му Джулиън Лайтнър. Коста Каракашян е работил с двамата по време на друг филм в Ню Йорк и е успял да ги убеди да участват и в този проект. За филма двамата хореографи работят с българските танцьори Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов.
„Целият език на движение е в съвременен танц, работим с танцьори, които са преминали през „Дерида Денс Център“, който е водещ в обучението по съвременен танц у нас. Движенията на танцьорите взаимодействат със средата. Идеята е как точно всеки танцьор използва земята, как усеща въздуха и така средата вдъхна допълнителен живот на движенията, които бяхме подготвили в залата предварително“, разказва Коста Каракашян.
„Това е филм за успехите и спадовете, през които всеки един преминава през живота, но в крайна сметка винаги продължаваме напред. И това е главната идея на филма да продължим напред, пътешествайки през тези различни места“, добавя Стефани Ханджийска.
Двамата хореографи споделиха, че са избрали и още приказни места за снимки в страната, сред които Пловдив, Проходна пещера, крепост Овеч, Черноморието и други. Утре ще снимат и в потопената църква в язовир „Жребчево“, ще използват и ароматните и красиви лавандулови полета край Казанлък. Сред избраните дестинации попада и мраморната кариера край село Православ, както и в София, но мястото там пазят като специална изненада.
Снимачния процес ще продължи още седем дни. Наесен филмът трябва да бъде завършен, предвидени са и серии с премиери включително в Пловдив и София, но са отворени към предложения и от други общини. Ще участва и в международни фестивали.
Филмът е първи общ проект на двамата млади хореографи в България. Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд “Култура” по програма „Дебюти“, и е част от програмата на "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата".
На 25 ноември честваме паметта на св. Климент Охридски - учен, автор, един от последователите на св. св. Кирил и Методий, първи епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Свети Климент..
Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..
Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев. Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..
С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..
Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч. "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..
Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..
Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова. Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..
Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“. Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора. Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..
Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..
Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net