Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С отворено писмо до МЕ и медиите:

Жителите на село Бели бряг искат по-справедливи цени при отчуждаване на имотите

Селото трябва да бъде заличено до 2023 год. заради разширение на "Мини Марица-изток"

| обновено на 18.07.19 в 15:44

Радневското село Бели бряг ще бъде заличено заради разширяване дейността на „Мини Марица-изток“, а имотите на хората ще се отчуждават на цени под пазарните. За това алармираха в отворено писмо до Министерство на енергетиката и медиите жители на селото. Желязко Желязков, жител на селото, сподели, че процесът по изкупуване на земите на собствениците е започнал преди 20 години, което води след себе си до сериозни загуби за хората.

Репортерската ни проверка показа, че в селото са останали не повече от 50 жители, а неотчуждените къщи са 18. В Бели бряг няма магазин, няма спирка на обществения транспорт, цели дворове пустеят, а много от къщите са необитаеми. Процесът по отчуждаване на имотите вече е необратим, категоричен е Желязко Желязков. През годините жителите на селото са се обръщали към всевъзможни институции, но помощ не е дошла отникъде.

Битката сега е за по-справедливо обезщетение на собствениците. Вече няколко години държавното дружество и собствениците спорят по методиката, с която се изчислява обезщетението на имотите. Селото е предвидено за заличаване до 2023 год. и единствен купувач е държавното дружество. „Предложените парични компенсации са несправедливо малки. С тях е невъзможно хората да купят жилища някъде другаде, което ги обрича на бедност“, обяснява Генади Кондарев от неправителствената организация “За Земята”, която помага в преговорите. Не е ясно и какви условия задават “Мини Марица-изток” на лицензираните оценители, които наемат за да оценяват имотите. На къща с двор оценена от дружеството за 33 хил. лв., независим оценител определя цена от 80 хил. лв.- дава пример Кондарев.

Генади Кондарев направи уточнението, че при определяне на цените за отчуждаване, трябва да се вземе предвид фактът, че хората са принудени да се разделят с имотите си, а не правят това доброволно. По думите му много от къщите са в много добро състояние, дворовете са големи, а почвата плодородна.

От „За Земята" са излезли с конкретни предложения към отговорните институции и призовават Министерство на енергетиката и Европейската банка за развитие да се включат адекватно в процеса.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

снимка: БГНЕС

Линейка се счупи в дупка на улица в ремонт

Линейка се счупи след като мина през изкоп на ул. „Петьо Ганин“ в Казанлък, предава БГНЕС.  Спешните медици са пътували към адрес по сигнал за бебе на една година с температура, когато автомобилът им пропада в изкопа, направен от ВиК Казанлък. За..

публикувано на 29.09.24 в 18:56

Десетки сигнали заради бурята в Старозагорско

Десетки са сигналите, постъпили на Горещия телефон на община Стара Загора заради силния вятър и обилния дъжд. Щети са нанесени върху три автомобила , до момента сигналите за паднали дървета са 11. Екипите ще работят до овладяване на..

публикувано на 29.09.24 в 18:25

Първо издание на Празник на лавровото дърво събира певчески и танцови групи в с. Малка Верея

Празник на лавровото дърво, ароматите и лечебните билки ще се проведе от 17.00 часа на площада в село Малка Верея. Организатор на първото му издание е Пенсионерският клуб „Верея“ с председател Мария Христова. „В доста домове в село Малка Верея..

публикувано на 29.09.24 в 15:55

Районните здравни инспекции ще контролират продажбата на райския газ

Районните здравни инспекции в страната ще извършват контрола и ще налагат санкции при констатиране на случаи, в които е нарушена въведената преди дни пълна забрана за употребата на райски газ от физически лица. Това заяви здравният министър д-р Галя..

публикувано на 28.09.24 в 17:29

Повече от 100 деца участваха в първия семинар "Животът е с предимство" в Стара Загора

Над 100 деца на възраст между 13 и 16 години взеха участие в първия семинар "Животът е с предимство", който се проведе в зала "П. Р. Славейков" в сградата на Община Стара Загора. Форумът е по проект на програма "Еразъм +", съобщиха организаторите от..

публикувано на 28.09.24 в 13:54

Фестивалът "Августиада" прославя виното и културното наследство за 12-ти път в Стара Загора

На Античната улица в Стара Загора снощи беше открито 12-ото издание на Фестивала на виното и културното наследство "Августиада".  В тазгодишния фестивал участват над 40 винарни с повече от 250 вина. Специален гост на събитието е Сърбия. Посетителите..

публикувано на 28.09.24 в 11:24
МБАЛ

Община Елхово изпитва сериозен недостиг на медици, личните лекари са само осем

Нито един кандидат не е подал документи за участие в обявения от община Елхово конкурс за управител на медицинския център в града. Срокът за кандидатстване е удължен до 18 октомври, информира кореспондентът на Радио Стара Загора Даниела Костова...

публикувано на 28.09.24 в 10:18

Първо издание на Празник на лавровото дърво събира певчески и танцови групи в с. Малка Верея

Към дългия списък с любопитни, кулинарни, фолклорни и забавни празници на старозагорските села се прибавя още един със своя дебют в неделя, 29 септември 2024 г. Това е Празникът на лавровото дърво, ароматите и лечебните билки, който ще се проведе в..

публикувано на 27.09.24 в 18:15

Адвокатските колегии предвиждат стачни действия срещу ветото на президента по закона за адвокатурата

Всички 27 председатели на адвокатски колегии в България са се обединили в единно становище, в което подробно са разяснили защо не са съгласни с ветото на президента по закона за адвокатурата и какви са техните съображения. Това съобщи председателя на..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Защо фондация може да остане без финансиране за проект

Стотици деца от уязвими групи в старозагорско могат да останат без социалната подкрепа, която получават от фондация „Мисия Криле“ . Причината е отказ на Правната комисия на Общинския съвет  на Стара Загора да финансира дейността на мобилни екипи,..

публикувано на 27.09.24 в 16:41