Днес на откритата сцена - античния форум Августа Траяна на Стара Загора старозагорската опера ще представи Световната премиера на операта „Траян в Тракия“ Операта е написана специално, за да бъде изпълнена точно на това историческо място". Преди спектакъла всеки от зрителите на премиерата ще получи специална брошура, издадена от регионалния исторически музей в Стара Загора с интересни подробности за времето, в което се развива действието на това музикално произведение.
Операта „ТРАЯН В ТРАКИЯ“ е написана от Андре Катели
Режисьор на спектакъла е Мортен Роесен от /Дания/
Диригент Антъни Арморе /Австрия/
СценографияТодор Демеров
Костюми Теодора Джамбазова
Участват Теодор Петков, Едуин Кей, Игнат Желев, Николай Моцов, Елена Мишинова, Тереза Бракалова, Костадин Якшев, Стоян Буюклиев и др.
Солисти, хор, оркестър на Държавна опера-Стара Загора, с участието и на прабългарската школа за оцеляване Багатур.
Режисьорът Мортен Роесен не за първи път работи със старозагорската опера. Той има магистърска степен по Драматургия от Aarhus University, Дания. Работил е като асистент-режисьор в Кралския датски театър, Датската национална опера, Aarhus театър и Teatret VED Sorte Hest. Женен е за българка и има едно дете. През 2016 г. печели Международен конкурс за камерна опера на Държавна опера-Стара Загора. На 22 март 2017 г. на сцената на Операта е премиерата на тези три съвременни оперни заглавия: „Стената“, „Африканска окарина“ и „Аукцион“ от композиторите Енрико Травалионе, Никола Стрефелини и Карл Фиорини. През 2018 г. Мортен К. Роесен бе режисьор на спектакъла, поставен в Камерна сцена „В джоба 234“ – „Кабаре в Операта“ – три съвременни опери от композиторите Курт Вайл и Паул Хиндемит – „Махагони“, „Седемте смъртни гряха“ и „Напред и назад“. На 6 април тази година той постави камерната опера „Лицето на лъва“ от Елена Ланге отново на същата камерна сцена. Творческият екип на тази опера бе отличен на 24 май със Специална грамота Стара Загора на Община Стара Загора за съвременно социалнозначимо изкуство. С Мортен Роесен за премиерата на операта "Траян в Тракия" разговаря Диана Абрашева:
Държавна опера-Стара Загора ще представи на 14 март от 19.00 часа спектакъла на операта „Лучия ди Ламермур” от Гаетано Донцети. През 2025 година, когато се отбелязва респектиращата 100 годишнина от създаването на най-старата извънстолична опера -..
Ивелина Дагсволд е създател на проекти в областта на модния дизайн и изкуството, с които непрекъснато изследва света и го пресъздава в произведенията си. Животът на талантливата старозагорка е между България и Норвегия. Последната среща с българската..
На 10 март отбелязваме Международния ден на гайдата. По този повод, специални гости в сутрешния блок "Репортер" на Радио Стара Загора бяха Гайдарски състав „Красимир Панчев“ . Младите гайдари и техният ръководител Красимир Панчев разказаха..
Любимецът на няколко поколения – актьорът Ивайло Захариев проведе откровен разговор след постановката „Спасителят“ с ученици от старозагорските училище по проблемите на зависимостите, последиците и борбата и лечението на зависимостите...
На 8 март от 19.00ч. на сцената на Старозагорската опера ще грейне приказното представление на балета „Спящата красавица” от П.И.Чайковски. В празничния спектакъл, посветен на Международния ден на жената, гостува носителят на първата награда –..
В навечерието на 8 март в Казанлък откриха традиционната изложба "Женското начало". Експозицията в зала Иван Милев" на ул.“Искра“№4 се реди ежегодно в навечерието на женския празник и се провежда под патронажа на кмета Галина Стоянова отвори врати..
Тази вечер, от 18:00 ч., в Регионална библиотека "Захарий Княжески" ще бъдат излъчени 4 късометражни документални филма. Документалните ленти са обединени под заглавието "Български митове и легенди". Те са изключително различни, но с нещо общо..
За поредна година нa 12-13 април 2025 г. Тополовград ще бъде домакин на най-голямото хоро в Сакар. Очакват ни два изпълнени с колорит дни в рамките на фестивала "Сакарско хоро се вие" , в който гостите на празника ще могат да се потопят в магията на..
Кукли, изработени от подръчни материали представят седмокласници от старозагорското ОУ „П.Р.Славейков“, във фоайето на училището. Изложбата се откри в навечерието на националния празник 3 март. Идеята за подобна изложба е на преподавателката..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net