Изпълнителната комисия на ПП ГЕРБ официално утвърди Живко Тодоров като кандидат на партията за трети мандат в Стара Загора. 23 дни преди старта на кампанията и 53 дни преди новите местни избори вече са ясни и двама от останалите претенденти за вота на жителите на града - проф. Иван Върляков и д-р Камелия Йовчева. Как гледа на конкуренцията, готов ли е с приоритетите си за следващите четири години и каква кампания очаква - на тези въпроси Живко Тодоров отговори часове след официалната регистрация на ПП ГЕРБ за вота през октомври.
Вече е ясен още един от претендентите за поста в Стара Загора. Чувствате ли се победител предварително?
-Не. Няма предварително победители и предварително победени. Смятам, че човек трябва да се доказва непрекъснато в работата си. Видял съм го, изпитал съм го на свой гръб. Не лежа на стари лаври. Работя активно, постоянно, по нови и нови неща. Имаме идея, план за Стара Загора, как да работим през следващите години. Ще го представим на хората и ако те ни одобряват ще ни подкрепят и ще ни дадат възможност да продължим да обновяваме града. Много хора казват и пишат във фейсбук: „Уморихме се от ремонти“ . Аз пък смятам точно обратното: трябва да се продължи с тях. Хората това искат. Когато отида в училище, в което не е правен ремонт, ме молят – кога ще започнем и при тях. Че на някой не му харесва или му създава затруднения, или пък е от друга партия и затова чисто партийно се настройват по някакъв начин са съвсем отделни въпроси. Аз гледам интереса на града какъв е?
Каква кампания очаквате?
-Позитивна и нормална, с ясни послания към хората. Не мисля да влизам в предизборни дебати и спорове, от сега го казвам. Искам да се срещна с колкото може повече хора и да създадем една по ясна атмосфера на приоритети, които трябва да реализираме в следващите 3-4 години. Защото за мен е по-важно да чуя хората. Какво ще чуя в един предизборен дебат? Ще чуя предизборни атаки. За какво ми е това? Аз съм вече два мандата и много добре мога да отсея какво представлява една предизборна кампания. За мен тя е да чуя хората навън. Не искам да слушам политиците. Защото те говорят едно и също, когато дойдат избори. Критики, замеряне с компромати. Затова по време на кампанията в дебати ще участвам до толкова , до колкото те са необходими на хората, да чуят кой какво предлага. Но смятам да обиколя всички населени места, да се здрависам с повече хора и да чуя тяхното мнение.
За себе си наясно ли сте с приоритетите си за следващите 4 години?
-Разбира се. За мен Стара Загора вече не е Стара Загора единствено на големите проекти. Аз искам да слезем долу до най-дребните проблеми на хората. Като например в един квартал къде да има спортни и детски площадки, кога да се прави по-удачно сметосъбирането, клони, които има за рязане, дървета. Затова ще събера целия екип на общината и по време на предизборната кампания ще им изпращам посланията на хората. За да виждат това, което е важно. Затова създадох и групата „Попитай кмета“ във фейсбук. За да стигнем до най-дребните проблеми, които се виждат в ежедневието и които дразнят хората. Да, големите проекти вървят. И моста стана, и центърът стана, и зоопаркът ще стане. И канализацията се подменя, улиците се правят, това е неизбежно, това ще се случи. Но аз искам освен това вече да дам на хората и допълнително слизане надолу до всеки един техен проблем, колкото и дребен да се струва на останалите.
Ще успеете ли да стигнете до селата? Защото това е една от критиките…
-Да, ще стигнем. Там и в момента се работи. По много пътища, по много читалища, по много кметства. Знам опорните точки на опозицията още от сега. Ще кажат: „В града се прави много, по селата не се прави“. Трябва да ви кажа, че никога не се е правило толкова по селата. Да, сравнявайки с града тук се случват много повече неща, но е логично. На кое да обърнем повече внимание – тук където живеят 145 000 души или там където са 20 000 по селата?!Там да се налеят повече средства? Няма как да се случи това нещо. Разбира се, че приоритет е винаги там където има най-много хора, но в същото време селата не са забравени и там се правят ремонти, включително които не са правени от 30-40 години – на кметства, на читалища, на пенсионерски клубове, на улици. БСП нямат право да говорят за селата, защото именно при тяхното управление през 2014 г. лишиха големите общини от правото да кандидатстват по Програмата за развитие на селските райони. В момента Стара Загора не може да кандидатства по тази програма, а града виждате се обновява предимно с външни средства.
Народен съюз вече изразиха подкрепата си за вас…
-Благодаря им. Много коректни, много точни хора. Винаги сме имали прями отношения и специално с Мария Динева и екипа около нея винаги съм работил много добре и на принципна основа. В Общинския съвет не е имало никога принципа „На ти-дай ми“ и никога те не са давали своята подкрепа с искания за нещо нередно. Това което са искали е за хората, винаги да се направи по нещо. Затова съм приел тази подкрепа, затова съм съгласен заедно да вървим напред и да съставим включително и екип в общината. Защото считам, че с точните и качествени хора в града трябва да се работи, независимо от коя партия са. И винаги съм казвал, че и в БСП има хора, с които може да се работи много успешно. Тук е важно мажоритарно кой как стои като фигура и кой какви качества притежава. Партията не е толкова от значение.
В тази връзка изненада ли Ви вчерашното изявление на един от общинските съветници на ГЕРБ в момента за смяната на политическата му принадлежност?
-Познавам се много добре с него, работили сме с Виктор Драголов, с баща му се познаваме, приятели сме. Никога не мога да кажа лоша дума за тях и за семейството им. Разбира се в една голяма партия винаги има много желаещи за кандидати. И съответно партийното ръководство, което е преценило да подреди по определен начин листата, носи и своята отговорност за съответния резултат. Така че той има правото да не е доволен от това място, на което са го сложили в партията и затова е решил да опита късмета си другаде. Аз му пожелавам успех. За мен той си е приятел, не мога да кажа нищо лошо.
Кога да очакваме пълната листа с кандидати за общински съветници на ПП ГЕРБ?
-Ще бъде обявена преди регистрацията. Не е редно да се обявява 15-20 дни преди това една листа. Започват се брожения, опити, ходене всеки да променя мястото си. Ние ще обявим на хората, които са в нея, най-напред на кои места са и след това ще бъде представена пред обществото. Благодаря, че в нея беше включена гражданска квота, защото тя е много важна, с много читави и успешни хора, които ще допринесат за качеството на общинския съвет. Аз съм предприел, между другото първи от кметовете, видях вчера че и госпожа Фандъкова също говори за нов екип…
…И в социалните мрежи веднага се появиха питания това опорна точка на ГЕРБ ли ще бъде?
-Не мога да кажа. Може би другите са почерпили опит от Стара Загора. Аз обявих първи преди месеци още, че ще подменя голяма част от хората. Не го правя с предизборна цел. За мен да спечеля вота не е достатъчно. Искам след това да постигна добри резултати за Стара Загора. Два пъти съм печелил избори. Това не е за мен едва ли не като афродизиак да спечеля тези избори. За мен е важно след това какво ще се направи, първия ден след изборите е важен. С какви хора ще работим, какви резултати ще постигнем в следващите 4 години.
Какво още каза за развитието на града в следващите години Живко Тодоров, за какво са разговаряли с наставника на Берое Александър Томаш, колко души от гражданската квота ще влязат в листата на ПП ГЕРБ чуйте в прикачения звуков файл
На 17 октомври, от 19.00 часа Старозагорската опера открива своя нов творчески сезон със своята впечатляваща постановкас кукли на операта „Фауст” от Шарл Гуно. Спектакълът е съвместна продукция на Държавна опера-Стара Загора и Държавен куклен..
Община Стара Загора ще се включи отново в Националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца под мотото „Бъди смел, бъди добър!". Това оповести днес зам.-кметът с ресор „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности" Павлина..
Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) в Стара Загора чества 30 години от своето създаване с международна конференция под надслов "Заинтересованите страни в диалог за бъдещето". Във форума участват представители от над 15 държави в ЕС...
Залесителна акция на опожарените терени, които изгоряха миналата година в местността „Седми километър“, северозападно от Стара Загора, стартира днес. Проектът, спечелен от Община Стара Загора, предвижда засаждане на 65 декара от опожарените площи с..
Служител в сектор „Пътна полиция“ на отдел „Охранителна полиция“ при Областната дирекция на МВР в Хасково и негов помагач са с повдигнати обвинение за взимане на подкуп. Това съобщи БТА. Те са задържани за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия..
Инициатива на боен клуб „Атила“ – Стара Загора за кръводаряване ще се проведе на 16 октомври (четвъртък) от 8:30 до 11:30 часа в залата на клуба и е отворена за всички желаещи да помогнат. Кръводарителската кампания е част от постоянната..
15 октомври е Международен ден на белия бастун . Той се чества като ден на безопасността на лицата с тежки зрителни увреждания. Обявен е от Президиума на Световния съвет за благополучие на слепите през 1980-та година. Белият бастун е признат и..
На 15 октомври отбелязваме Световния ден на чистите ръце. Той се чества от 2008-ма година, която Общото събрание на ООН обявява за Световна година на хигиената. Целта на инициативата е да се популяризира съществената роля на добрата хигиена на..
Юбилейната изложба „СКИРИНГСАЛ” на художника Росен Кавръков ще бъде открита в залата за временни експозиции на Художествена галерия – Стара Загора на 17 октомври 2025 г. от 18.00 ч. Посетителите на галерията ще имат възможност да се срещнат отблизо с..
На 14.10.2025 г., в 19.49 ч., в Първо РУ-Стара Загора е получен сигнал за нанесен побой на мъж на улица в Стара Загора. На място е установен 52-годишен мъж, който заявил че са го нападнали две лица, като едното му нанесло удари. Потърпевшият е настанен..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net