Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски боен птицеглав кораб ще бъда пуснат във водите на язовир "Копринка"

Тракийски боен птицеглав кораб ще заплава във водите на язовир "Копринка". Вече приключи изграждането на плавателното средство, а днес от 12 часа той ще бъде показан за първи път в завършен вид. 

В продължение на близо две години бе сглобявана дървената конструкция на място край бреговете на язовира в базата на Морски клуб „Севт III” – Казанлък. Ръководител на авангардния проект, наречен „Археосвят – по пътя на великите“ е режисьорът Атанас Димитров. А община Казанлък спонсорира начинанието. Идеята е това да бъде поредната атракция привличаща туристи в Долината на тракийските царе, споделя Сребра Касева началник кабинет на кмета в община Казанлък.

Ръководителят на проекта Атанас Димитров разказа, че ветроходът се прави по модел на известните в световната археология птицеглави кораби, наричани още слънчеви ладии, изобразени на прочутия барелеф от гробницата Мединет – Хабу на Рамзес III в Долината на фараоните в Египет.

Инж.  Георги Вълевски отговаря за конструирането на кораба. Той дълги години се занимава с ветроходство, с конструиране на лодки и яхти, а последните години и на кораби с историческа стойност. Той е направил и репликата на кораб на цар Резос, който представлява древна тракийска галера.

Дългият 19 метра ветроход е изработен изцяло от дъб, и за да заплава официално трябва да премине всички контроли от Държавна инспекция „Корабоплаване“.

И още едно любопитно събитие свързано с траките предстои днес в региона. В Казанлък ще се състои една нeобичайна сватба, вдъхновена от обичаите на древните траки. Двамата младоженци - Александра Колева  и  Любомир Кошев ще се опитат да вплетат в своя празник определени тракийски фрагменти и да пренесат своите гости в естетиката на тракийските тържества.

Те обстойно са проучвали различни източници ( включително рисунки върху съдове, паметници , каменна пластика и др.), за да съобразят своята визия - облекло и накити – с изобразените от запазените артефакти. Майката на Любомир лично e изработила не само хитоните на младоженеца и кума, но и златен ритон, който ще украсява сватбената торта.

За завършена визия на цялата сватба, гостите също ще бъдат тематични, като дрескодът е те да бъдат облечени в гамата на бежовото, сивото, цветът на лена, конопа, памука, и дамите ще бъдат с дълги рокли, със златни венци в косите. Датата също не е избрана случайно. Известно е, че цялата тракийска космогония е организирана около зимното слънцестоене, пролетното равноденствие, лятното слънцестоене и есенното равноденствие. Точно на тези дати са се случвали най-важните неща в тракийското общество. Ето защо и Александра, и Любомир, ще си кажат „ДА“ точно в деня на есенното равноденствие.

Официалната церемония ще започне днес в 15:00 ч. и ще се проведе на тракийския амфитеатър  в парк „Тюлбето“. А сватбеното тържество ще се проведе  на брега на яз. “Копринка” край древната столица на траките - град Севтополис.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Областният управител на Хасково с грижа за хората в жегата

По инициатива на областния управител д-р Стефка Здравкова е поставен диспенсър за безплатна питейна вода пред Областна администрация Хасково. Акцията е в отговор на прогнозите от НИМХ-МОСВ за особено опасно горещо време. В рамките на работното..

публикувано на 23.07.25 в 18:24

Областният управител на Хасково забрани земеделски дейности заради опасност от пожари

Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова забрани със своя заповед определени земеделски дейности с цел недопускане на пожари, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. От днес до 15 август се забранява косенето на трева и..

публикувано на 23.07.25 в 18:07
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО след 7 и 10 клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите..

публикувано на 23.07.25 в 16:24

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско село

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния..

публикувано на 23.07.25 в 16:00

Продължава борбата с огъня в община Болярово

Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. Въведено е частично бедствено положение. А за село Камен връх беше задействана системата   BG-ALERT   и 25-те жители бяха предупредени за..

публикувано на 23.07.25 в 16:00
Община Стара Загора

На Горещия телефон на Община Стара Загора ще приемат сигнали и за проблеми с еврото

Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят в община Стара Загора като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс. Това съобщават от пресцентъра на общината, като цитират..

публикувано на 23.07.25 в 15:33

Академичният съвет на Тракийски университет утвърди новото ректорско ръководство

След убедителната победа на проф. д-р Мирослав Карабалиев на ректорските избори, проведени на 9 юли, Академичният съвет на Тракийски университет – Стара Загора утвърди състава на новото ректорско ръководство. Доц. д-р Цветослав Койнарски поема ресора..

публикувано на 23.07.25 в 15:29

Почистването на речните корита и безплатната кастрация на дворните кучета обсъдиха на Кметския ден в Стара Загора

Традиционната месечна среща на кметове и кметски наместници с представители на Общинската администрация се проведе днес в зала „П. Р. Славейков“. Срещата бе водена от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, като участие взеха председателят на..

публикувано на 23.07.25 в 14:58

Локализиран е пожарът край боляровското село Воден

 Пожарът, пламнал по- рано тази сутрин, край боляровското село Воден е локализиран, съобщи заместник кметът на община Болярово Нина Терзиева: "Л окализиран е пожарът  между селата Воден, Горска поляна и Странджа по..

публикувано на 23.07.25 в 12:43

Заради ремонт на EVN кв. „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване

Квартал „Лозенец“ в Стара Загора е с намалено водоподаване днес до 19 часа, като причината е ремонт, извършван от електроразпределенителното дружество EVN, съобщават на сайта си от ВиК – Стара Загора.   Ремонтни дейности ще доведат до спиране на..

публикувано на 23.07.25 в 11:46