Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

39-и контингент заминава за Афганистан със знамето на Стара Загора

Тържествен ритуал по изпращане на 39-и контингент от Българската армия за участие в операцията на НАТО „Решителна подкрепа” в Афганистан се състоя днес на площада пред Община Стара Загора.

Да изпратят бойците дойдоха зам.-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командващият на СКС генерал- лейтенант Любчо Тодоров, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, бригаден генерал Стоян Шопов, командир на Втора механизирана бригада, командири на военни формирования от състава на Сухопътните войски, комисар Стоян Колев, директор на РД ПБЗН Стара Загора. Тук бяха и Иванка Сотирова зам.-кмет на Община Стара Загора, и зам. областният управител Димитър Драчев.

„Убеден съм, че не само аз съм изпълнен с чувство на гордост като гледам тези горди момчета. Тази задача е важна, защото Вие сте посланици на нашата държава. Желая Ви успех, подготвени сте и сте в състояние да изпълните задачата. Ние сме с Вас и ще Ви очакваме пак тук в пълен строй“, каза ген. – лейтенант Илиев.

„Цяла България, сега Вази гледа.  Нека това бъде Вашето вдъхновение за успешна мисия, която ще изпълните. Знаем, че българският воин никога не е позволявал българското знаме да бъде пленено. Сигурни сме, че патриотичната нотка, която носите в себе си за отстояване името на България, ще ви съпътства и в най-трудните моменти.На добър час! Ще Ви очакваме тук в пълен състав“, пожела Иванка Сотирова. Тя връчи на националния командир на контингента полковник Красимир Горанов знамето на Стара Загора, което бойците ще отнесат в Афганистан.

„Осъзнаваме всички рискове на предстоящата мисия, поемаме отговорност достойно да представим България. Ще бъдем едно цяло, рамо до рамо в добро и в трудни моменти, и ще изпълним задачите“, обеща полковник Красимир  Горанов.

От името на министъра на отбраната икона на Свети Георги Победоносец връчи генерал-лейтенант Димитър Илиев, а сертификат  за участие в мисията генерал –лейтенант Любчо Тодоров.

Ритуалът завърши с тържествен марш  на военните формирования.

Контингентът е подготвен във военно формирование 48430 - Стара Загора и е с обща численост 130 военнослужещи (116 мъже и 14 жени). Състои се от национален елемент, рота за охрана  (116 военнослужещи, от които 105 мъже и 11 жени), щабни офицери, екип от съветници за обучение на афганистанските сили за сигурност, група за охрана и групи от специалните и специализирани служби.

В мисията на НАТО в Афганистан българските военнослужещи ще изпълняват задачи, свързани основно с организирането на контролно-пропускателния режим на автомобилния и пешеходния трафик на летището в Кандахар, както и с обучението и методическото подпомагане на формирования от Афганистанската национална армия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Временна промяна в движението на три автобусни линии в Стара Загора

Дейностите за опазване на зелената растителност на Стара Загора по бул. „Славянски" ще променят движението на няколко линии от обществения транспорт, съобщават от пресцентъра на община Стара Загора. Извършва се санитарна сеч на опасни дървета, както и..

публикувано на 09.09.25 в 15:41

Минало и настояще си дават среща в старозагорското село Змейово

В старозагорското село Змейово за първи път ще се проведе занаятчийска среща „Живото наследство“. Нишките на миналото ще се вплетат в настоящето на 20 септември 2025 г. (събота), от 10.00 ч., на центъра на Змейово. Това съобщават от пресцентъра на..

публикувано на 09.09.25 в 14:42
Незаконният хоспис в с. Ягода

Съдът остави в ареста обвинения за извършени престъпления в бившия Дом за стари хора в с.Ягода

Районен съд – Казанлък остави без уважение искането на  В. Ж., на 62 години , за изменение на мярката му за неотклонение от „Задържане под стража“ в по-лека. Това съобщиха от пресцентъра на съда. Съдът прие, че към настоящия момент не са налице..

публикувано на 09.09.25 в 14:37

Домашни любимци без документи и пасящи животни без надзор установиха в Стара Загора

8 санкции за констатирани нарушения на общински наредби и 353 броя глоби с фиш на стойност 20 лева са наложени през първата седмица на септември 2025 г. Проверките се извършват перманентно от общите екипи на Звено „Инспекторат“ и Група „Общинска..

публикувано на 09.09.25 в 14:34

29-годишен мотоциклетист загина в Сливен

Двадесет и девет годишен мотоциклетист загина след катастрофа с лек автомобил в Сливен в понеделник. Инцидентът е станал на булевард „Илинденско въстание" вчера около обяд. Шофьорът на лекия автомобил, мъж на 66 години, е изпробван за употреба на..

публикувано на 09.09.25 в 14:00

Новата учебна година в Тракийския университет беше официално открита

Със специална церемония Тракийският университет в Стара Загора официално даде начало на новата учебна година. Повече от 10хил. български и чуждестранни студенти от над 50 страни бяха приветствани от ръководството на висшето учено заведение,..

публикувано на 09.09.25 в 13:47

"Лекари на дърветата" - в ролята на регулировчици, докато трае санитарна сеч по ул. "Гурко"

270 дървета в Стара Загора ще бъдат подложени на санитарна сеч и оформяне на короните им.   Работата по разкрасяването и обезопасяването на растителността започна още миналата седмица, а 7 и 8 септември за арбористите , не бяха почивни..

публикувано на 09.09.25 в 13:12

Разпилян товар на камион затруднява движението в село Бял Извор

Временно движението по път I-5 Стара Загора – Димитровград в района на село Бял извор се осъществява в една лента поради почистване на платното от изпаднал товар от тежкотоварен автомобил, информират от Агенция "Пътна инфраструктура". Трафикът се регулира..

публикувано на 09.09.25 в 11:52

В Павел баня отбелязват „Седмица на пожарната безопасност”

Павел баня отбелязва „Седмица на пожарната безопасност”, като днес и утре от 9:30 часа до 12:00 часа ще работи временна приемна за граждани, където хората ще могат да зададат своите въпрос и да получат компетентни отговори, информират от пресцентъра..

публикувано на 09.09.25 в 11:40

Поради авария угасна светофарната уредба на кръстовище в Стара Загора

Община Стара Загора информира гражданите и гостите на града ни, че не работи светофарната уредба, която регулира кръстовището на ул. „Ген. Столетов“ и ул. „Д-р Тодор Стоянович“. Причината е възникнала авария на уредбата. Светофарите няма да работят до..

публикувано на 09.09.25 в 10:06