Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"ФАЛСТАФ" на Държавна опера Пловдив закрива 50-тото юбилейно издание на ФОБИ`2019

Най-новият спектакъл на операта „ФАЛСТАФ” на Джузепе Верди на Държавна опера Пловдив поставя финалния акорд на 50 -тото юбилейно издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство`2019. Спектакълът е утре вечер от 19 часа на сцената на ДО Стара Загора.
Комичната опера е последната творба на Верди по пиесите на Шекспир „Веселите Уиндзорки“ и „Хенри IV“. Диригентът Павел Балев е музикален директор на Филхармонията в Баден-Баден. Участникът в главната роля, Кирил Манолов, е провъзгласен за „най-добрия Фалстаф на нашето време“ от Рикардо Мути. В спектакъла участва и световната прима Марияна Пенчева. Режисьор на оперния спектакъл е Нина Найденова, художник - Елена Иванова, хореографията е дело на Анна Пампулова, диригент на хора е маестро Драгомир Йосифов.

В интервю за Радио Стара Загора Нина Найденова, директор на Държавна Опера Пловдив сподели, че програмата на 50-тото юбилейно издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство е на много високо ниво. Поздравления за организационния екип на директора на старозагорската опера Огнян Драганов и община Стара Загора. Щастливи сме, че имаме честа да закрием този емблематичен за Стара Загора и за България културен форум на опереното и балетно изкуство, каза още Нина Найденова. Цялото интервю на Диана Абрашева с Нина Найденова в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тони Тодоров

Тони Тодоров: Към момента пожарите в Ямболско и Хасковско са овладени

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да пристигнат..

публикувано на 30.07.25 в 10:13
Ивайло Крачолов, кмет на община Чирпан

Ивайло Крачолов: Соларният парк край Чирпан ще заработи след година

Ситуацията в община Чирпан остава спокойна, въпреки сериозния пожар, възникнал преди два дни в района на село Воденичарово. Благодарение на бързата реакция на екипите на пожарната и навременната подкрепа от местни арендатори с тежка техника, огънят е..

публикувано на 30.07.25 в 08:51

Без вода остават квартали в Димитровград и Меричлери, засегнати от авария на стар водопровод

Без вода от 8:00 часа днес са димитровградските квартали Марийно, Вулкан, Черноконево и Изток, както и град Меричлери и село Великан. Причината е авария в напорен водопровод. Очаква се водоснабдяването да бъде възстановено в следващите часове. На..

публикувано на 30.07.25 в 08:32

Критична ситуация заради пожарите в Хасковско

Над 90 000 декара обхваща вече пожарът, който бушува четвърти ден в Тополовградско. Снощи заради бурен вятър огънят е прехвърлил река Тунджа и отново се е разгорял в посока Свиленград. Въпреки това областният управител на Хасково Стефка Здравкова съобщи..

публикувано на 30.07.25 в 08:22

БАБХ забранява изкупуване на сурово овче и козе мляко от ферми в Хасковско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от днес и е част от превантивните..

обновено на 30.07.25 в 07:33

Пожарът в Сливен е овладян, изгорени са изоставени постройки

Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. Изгорели са няколко изоставени постройки. Няма данни за пострадали.  По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се..

публикувано на 29.07.25 в 20:10

Пожарът между Мелница и Срем още бушува

И през нощта в района на елховското село Мелница остават на терен 10 противопожарни автомобила, тежка верижна техника ще продължи да разширява прокараните вече просеки между землището на Мелница и тополовградското село Срем.  Периметърът на пожара, на..

публикувано на 29.07.25 в 19:19

Пожарите в Тополовградско не застрашават населени места

Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем, община Тополовград и към село мелница в област Ямбол, каза зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, който пристигна днес следобед на мястото на пожара. Той обяви, че..

публикувано на 29.07.25 в 17:43

Десислава Иванчева вече е на свобода

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя..

публикувано на 29.07.25 в 17:37

Екоинспекцията отново дава на прокурор собственика на изгорелия склад с гуми в Чинтулово

Регионалната екоинспекция в Стара Загора продължава да следи с мобилна станция качеството на атмосферния въздух след възникналия пожар на гуми в сливенското село Чинтулово.  Огънят бушува в неделя вечер в складова база за вторични..

публикувано на 29.07.25 в 17:11