Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завишени нива на фосфор и азот в река Сазлийка са отчели екоескпертите

След сигналите за наличие на измряла риба и подозрение за замърсяване на река Сазлийка в района на село Ракитница, експерти от РИОСВ- Стара Загора са извършили необходимите проверки, които са показали завишени нива на фосфор и азот след точката на заустване на Регионално депо-Стара Загора. Това става ясно от отговора на екоинспекцията на поставените въпроси от Радио Стара Загора относно резултатите от проверката.

"Във връзка с вашите въпроси относно нивата на фосфор, общ и нитратен азот, Ви информираме, че резултатите показват следното: след точката на заустване на Регионално депо-Стара Загора се установява превишаване на нормата за добро състояние по общ фосфор (като фосфор – 0,199 mg/l при норма 0,075 mg/l) и слабо превишаване на стандартите за качество за добро състояние по показатели азот нитратен (1,52 mg/lпри норма 1,5 mg/l) и общ азот (1,7 mg/l при норма 1,5 mg/l)", се посочва в съобщението на екоинспекцията.

От там уточняват, че още на 24.11.2019 г. експерти на РИОСВ - Стара Загора, БД ИБР - Пловдив и Регионална  лаборатория – Стара Загора провериха района на с. Ракитница  във връзка с постъпил в РИОСВ - Стара Загора и БД ИБР - Пловдив сигнал за замърсяване и мъртва риба в р. Сазлийка при моста на с. Ракитница. Експертите са обходили района около колектор, който зауства отпадъчните води от Регионален център за управление на  отпадъци (РЦУО) - Стара Загора, посочен като евентуален източник на замърсяване. Не е констатирано изтичане (заустване) на отпадъчни води от колектора в реката. Непосредствено под тръбата на колектора – в бетонираната част, не се наблюдават следи от заустване на отпадъчни води.

При направено частично разчистване на тревна растителност на около два метра в ляво от тръбата, извън колектора, е констатирано наличие на кафяви отлагания от отпадъчни води, продължаващи до р. Сазлийка. Установено е, че над отвеждащия колектор има оформен терен, осигуряващ безпрепятствен достъп на различна техника (камиони, цистерни и др.) до точката на заустване. В тази връзка на Община Стара Загора в качеството на оператор на РЦУО е издадено предписание за предприемане на действия за ограничаване на достъпа с цел недопускане нерегламентирано изпускане на отпадъчни води в реката в района на бреговото заустване на РЦУО - Стара Загора.

Констатирано е наличие на мъртва риба в реката под моста на автомагистрала „Тракия“ в землището на с. Ракитница. По възлагане на БД ИБР - Пловдив са взети две водни проби повърхностни води от река Сазлийка в присъствие на сигналоподателя за физико-химичен анализ, преди и след точката на заустване на колектора.

По-късно в неделния ден е получен и втори сигнал за мъртва риба по течението на река Сазлийка в землището на с. Арнаутито, общ. Стара Загора. Същият екип извърши проверка и по този сигнал. Между двете села няма точкови източници, като се предполага, че мъртвата риба е донесена от течението на р. Сазлийка от землището на с. Ракитница. Взета е още една проба повърхностна вода за физико-химичен анализ от реката при моста в село Арнаутито.

Във връзка с даденото предписание на Община Стара Загора, в качеството й на оператор на Регионално депо - Стара Загора, експерти на РИОСВ - Стара Загора извършиха последваща проверка, при която се установи, че даденото предписание е изпълнено – оформена е земно-насипна дига за ограничаване достъпа на техника до реката в посочения участък.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Жена пострада при взрив на газова бутилка в село Черна гора

Сигналът е подаден на 19 юли, около 11:10 ч., в Районното управление на полицията в Чирпан. 46-годишна жена, съобщила за инцидента. На място е установено, че в помещение, прилежащо към къща в село Черна гора, е избухнала битова газова бутилка. П острадала..

публикувано на 21.07.25 в 10:54

Слънцето не прощава: Всеки десети сигнал в Стара Загора е за припаднал от жегата

Сравнително спокойно е преминало неделното дежурство в Центъра за спешна медицинска помощ в Стара Загора, съобщи завеждащият д-р Христо Димитров.   "Вчера са обработили 16, а изминалата вечер - 10", каза той.  Около 10% от обажданията са за припаднали в..

публикувано на 21.07.25 в 09:01

Катастрофа затвори магистрала "Марица" край Свиленград

Заради катастрофа е ограничено движението при км 92 на АМ "Марица" в посока граничен пункт "Капитан Андреево", информират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите да се движат по обходния маршрут: път I-8 Любимец – Ново село – АМ "Марица"...

публикувано на 21.07.25 в 08:56

Синоптик: До 41° в Стара Загора, захлаждане чак през уикенда

Жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Температурите остават много високи, близки до 40° ще са максималните. Така ще е през повечето дни от тази седмица, каза синоптикът Анастасия..

публикувано на 21.07.25 в 08:27

Потушен напълно е пожарът до боляровското село Стефан Караджово

Потушен напълно е пожарът до боляровското село Стефан Караджово. През цялата нощ на място са дежурили огнеборци.  Днес отново ще бъде направен обход, информира областният управител на Ямбол Николай Костадинов.  Близо 8 часа продължи борбата с огъня,..

публикувано на 21.07.25 в 08:06

Жълт код за горещо време в цялата страна

Жълт код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна. Температурите остават много високи, близки до 40° ще са максималните. Времето ще бъде слънчево, като след обяд над планинските райони ще има..

публикувано на 21.07.25 в 07:27

Локализиран е пожарът в близост до село Стефан Караджово

Огнеборци и доброволци успяха да локализират пожара в близост до село Стефан Караджово в община Болярово.  Това съобщи директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Ямбол - Иван Динев. Голям пожар бушува в землището..

публикувано на 20.07.25 в 19:49

Голям пожар бушува в землището на село Стефан Караджово

Голям пожар е възникнал в землището на боляровското село Стефан Караджово.  Силният вятър е довел до бързото разрастване на огъня, насочил се към селото и навлязъл в борова гора до селото.  Около 200 души са напуснали местността "Краставото кладенче",..

публикувано на 20.07.25 в 15:29

Рекордно количество кокаин задържаха на ГКПП „Капитан Андреево“ в автомобила на дипломат

Кокаинът, заловен на границата с Турция, е на стойност над 37 милиона лева. Количеството му е 205 кг и 940 грама. Това заяви окръжният прокурор на Хасково. Наркотикът е открит в пътнически куфари в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал..

публикувано на 20.07.25 в 11:06

Сливенският митрополит Арсений ще възглави богослужението в църквата на с. Дражево

Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. Пророк Илия" в  ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия.  В ямболското село Дражево отбелязват деня на Свети Илия с особена празничност. Местните считат..

публикувано на 20.07.25 в 09:36