Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниско увеличение на такса смет ще предложи кметът на Стара Загора

| обновено на 12.12.19 в 15:26
Снимка: БГНЕС

Ново предложение за увеличаването на такса смет от януари следващата година ще направи кметът Живко Тодоров на предстоящата на 19 декември сесия на Общински съвет - Стара Загора. Това става след като вчера Министерството на околната среда и водите обяви поетапно вдигане на отчисленията на общините за депониране на отпадъци в следващите три години. По този начин общинската администрация в Стара Загора ще предложи на предстоящото след седмица заседание на местния Общински съвет такса смет за граждани да стане 1,7 промила, а за бизнеса 4 промила. Първоначално изготвеното такова до общинските съветници предвиждаше за граждани таксата да се увеличи от 1,5 на 1,8 промила, а при фирмите от 3,5 на 4,2 промила.

.„Министерството на околната среда и водите реши увеличението да се случва в рамките на три години, така общините, които не са изпълнили своите планове, ще имат възможност да го направят. Община Стара Загора е изпълнила целите си и плаща -50% от отчисленията, благодарение на това, че е изградена сепарираща инсталация. Ние бяхме от първите общини, които сториха това. Около 55 тона са отпадъците, които генерира общината. Те минават през системата за сепариране –малко над 40%, от тях, а останалото количество отива в депото, за което също се плаща на тон отпадък“, уточни още градоначалникът. Той допълни, че нито една община до момента не е изградила завод за преработка на отпадъци, което значително би намалило дължимите суми. Тодоров заяви категорично, че алтернатива, освет тази система – сепариране или депониране, няма към този момент.

От думите на началника на отдел „Местни данъци и такси“ Иван Иванов стана ясно, че облагането ще е повишено с около 13%, което изразено в цифри означава, че за апартамент от 80 кв. м ще се плаща с около 24 лева повече за година.

Живко Тодоров направи препратка към 2012 година, от когато не е повишаван местният налог. „Тогава минималната работна заплата беше 290 лева, очаква се да бъде 610 лева през 2020 година. Увеличението на сумата е над 2 пъти. В общинските звена „Озеленяване“  и „Чистота“ всички работници са назначени на минималната заплата. Тези средства също трябва да се имат предвид. Освен това, когато завишаваме нивото на екологията  в общината със сепарираща инсталация, депо за отпадъци, изграждане на нови паркове и зони, а сега предстои да се рекултивира и старото депо, то няма как да се случи без увеличения.

Досега издържахме, защото намалихме средствата, които плащаме на фирмите за чистота, при 7,5 млн. лева преди, сега са близо 6,5 млн. лева. Оптимизирали сме възможните дейности. Не е възможно да намалим работниците, заети с чистотата, защото това ще доведе до по-мръсен град. Увеличили сме броя на контейнерите за смет и в селата“, коментира още Живко Тодоров. Той коментира тезата за създаване на общинска фирма, която да отговаря за чистотата. „Техниката, която е необходима само за поддръжка на парковете, ще е за поне 1,5 лева. Ако се наложи да купуваме и камиони, и цистерни – то това са средства минимум от 4-5 млн. лева само за начална инвестиция“.

Кметът допълни още, че за подобряването на градската среда, създаването на нови паркове и зони, както и подобряването на чистотата в общината  също са необходими средства и не бива да се спекулира.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Топъл ноемврийски понеделник, температури до 22°

Днес сутринта на много места в низините и котловините ще има мъгла. Преди обяд ще преобладава слънчево време, но на места в Дунавската равнина и Горнотракийската низина ще се задържи мъгливо. След обяд от запад ще започне увеличение на облачността и през..

публикувано на 03.11.25 в 05:27
Христо Христов, кмет на община Болярово

Жители на Болярово заплашват с протест заради лошо състояние на пътищата

С протест и блокиране на пътища заплашват жители на села от крайграничната община Болярово. Участъците са част от републиканската пътна мрежа и за преминаването по тях се плащат винетни такси. В окаяно състояние е пътят между селата Мамарчево - Воден..

публикувано на 02.11.25 в 09:41

Топъл ноемврийски ден с много слънце и температури до 23°

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, с разкъсана висока облачност. Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология сутринта на места в равнините и около водните басейни ще е мъгливо, но до обяд видимостта..

публикувано на 02.11.25 в 09:13

Зоопаркът със зимно работно време

От 1 ноември Зоопарк Стара Загора преминава на зимно работно време. Посетителите ще могат да се наслаждават на любимите си животни всеки ден – от понеделник до неделя, от 8:30 до 16:00 часа . Продажбата на билети ще се извършва до 16:00 часа, а..

публикувано на 01.11.25 в 07:58
Златна есен

Ноември идва със слънце

Първият уикенд на ноември предлага топло и слънчево време с температури до 24 градуса , но още в понеделник времето се променя — облачността се увеличава, вятърът се усилва и започват валежи. В  първия ден на месец ноември времето в България ще е..

публикувано на 01.11.25 в 07:24

Архангелова задушница е

На 1 ноември е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душите на починалите ни близки. Името „Задушница” произлиза именно от значението на този ден – молим се „за душата”.  Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница,..

публикувано на 01.11.25 в 07:19
Парк

Честваме народните будители

На 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители . В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал. Сред имената на..

публикувано на 01.11.25 в 07:14
Дарин Петков и Татяна Калчева

Кукленият театър в Стара Загора получи финансиране за Центъра за експериментално изкуство

Министерството на културата отпусна 300 000 лева, необходими за изработването на технически и работен проект за Центъра за експериментално изкуство към Кукления театър в Стара Загора. Новината обяви в студиото на Радио Стара Загора директорът на..

публикувано на 31.10.25 в 15:57
Комисар Антон Иванов, началникът на отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора 
Грозданка Андреева, началник група в сектор път на полиция Стара Загора

От 1 ноември започва традиционната акция „Зима“

От утре, 1 ноември започва традиционната акция „Зима“, която има за цел да повиши вниманието на шофьорите към подготовката на автомобилите за предстоящия зимен сезон. В рамките на акцията ще се проведат три тематични кампании, насочени към превенция на..

публикувано на 31.10.25 в 14:58

В Нова Загора ще открият паметник на Стоян Омарчевски

В чест на 1-ви ноември, в 11 ч.  в Нова Загора ще бъде открит паметник на Стоян Омарчевски, политикът по чието предложение 1-ви ноември се отбелязва като Ден на народните будители от 1922 г.  Стоян Омарчевски е роден в Нова Загора и е бил министър на..

публикувано на 31.10.25 в 14:38