Старозагорски регион не е готов да посрещне Зеления пакт за развитие, който прокарва въглеродна неутралност в Европа, а по всичко личи, че управляващите проспаха момента, в който можеше да защитим горивните електроцентрали. Това каза за Радио Стара Загора старозагорският депутат от БСП Георги Гьоков. По думите му включването на комплекса Марица Изток в програмата за въглищни региони в преход не е решение нито за региона, нито за България, прилича на отписване на централите. Регионът няма алтернатива у нас. Атомната енергетика не може да балансира пиковите моменти, а заместващи мощности няма и откъде да намерим – нито от Сърбия, нито от Македония, Гърция, Турция или Румъния, припомни той. Трябва да мислим, че в региона ще останат хиляди семейства без препитание, допълни Гьоков.
Според народния представител трябва да се инициира разговор с всички заинтересовани страни – опозиция и управляващи, но ресурсите за разрешаването на проблема основно остават в управляващите, подчерта депутатът.
Народният представител от ДПС Халил Летифов определи темата с централите с въглища като национален проблем, за който трябва да се намери държавнически подход и ДПС настоява за това постоянно. По думите му решението трябва да е отговорно, както за електроцентралите и хората там, така и за това, което предстои в следващите 5, 10 или 15 години, дори да се отложи въпросът във времето. На дневен ред трябва да бъде поставено бъдещето, което да отговори на очакванията и в световен, и в европейски мащаб, каза още Летифов.
Европейският парламент подкрепи през миналата седмица безусловно ЕК за Зеленият пакт за развитие, който прокарва въглеродна неутралност в Европа. Нещо повече - Парламентът иска предстоящия закон за климата да включва по-амбициозни цели за намаляването на емисиите на ЕС за 2030 г. (55% през 2030 г. в сравнение с 1990, вместо „поне 50% към 55%“, както бе първоначално предложено от Комисията).
От днес започва ремонт на фуги на мостово съоръжение в района на Любимец на магистрала „Марица". Ремонтът ще започне в следобедните часове над мостово съоръжение над р. Йерусалимовска при 82-и км на АМ „Марица“, в района на Любимец, като се..
Започва ремонт по пътя Стара Загора-Казанлък в 5-километровата отсечка от областния град до отбивката за село Змейово. Първо ще се обнови платното за Стара Загора, а след това и другото, посочват от Агенция „Пътна инфраструктура“. Предприетите..
Ден на отворените врати е обявен днес в авиобаза "Безмер по случай Международния ден на детето 1 юни. Между 9:30 и 14:00 часа малките любители на авиацията ще имат възможност да се запознаят отблизо със самолетите Су-25, стрелково въоръжение, летателна..
Стотици потомци на тракийски бежанци от Одринска Тракия се включиха и тази година в Националния тракийски християнски събор „Спасовден" в местността Бакаджиците край Ямбол. В страната се организират над 30 срещи и събори, като целта е да се пази..
827 жители на населените места от община Стара Загора ще празнуват утре своя личен празник, тъй като техните родители са избрали да ги кръстят на римска светица, живяла през четвърти век. Св. Емилия е обявена за блажена, а православната ни църква я..
През 2025 г. събитията на Държавна опера – Стара Загора са посветени на вековния ѝ юбилей като първа извънстолична оперна трупа. На 30 май /петък/ от 11,00 ч. за първи път ще се състои спектакъл на операта „Травиата” от Дж.Верди с лектория от Алина..
С много радост, песни, танци и усмивки Детска градина № 5 "Мечо Пух" отпразнува своя 10-годишен юбилей, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора. В празнично украсения двор малките възпитаници, съпровождани от любимия си герой Мечо Пух, представиха..
Кметството на село Казанка, НЧ „Съзнание-1900“ и местният пенсионерски клуб, със съдействието на Община Стара Загора организират традиционен събор. Тържеството ще се състои на 8 юни 2025 г. от 11.00 ч. на централния площад на селото. В празничния ден е..
Общинското дружество превозвач на Стара Загора апелира хората да не се поддават на измама с абонаметни карти, която се разпространява в социалните мрежи. Единствено общинското дружество „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД издава абонаментни карти..
Задържан за притежание на наркотици почина в болнично заведение, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора. На 28 май в Районно управление - Казанлък е получена информация за притежание на наркотици. В тази връзка около 14:00 часа са предприети..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net