Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. Щерев: Природата абсорбира над 2,5 пъти повече въглероден диоксид от емитирания в страната

Само със "зелена" енергетика се връщаме в каменната ера, смята бившият директор на "Мини Марица-изток"

| обновено на 22.01.20 в 08:13
Снимка: БГНЕС

Към днешна дата България е постигнала 55% намаление на въглеродния диоксид спрямо базовата 1990 година, припомни пред Радио Стара Загора енергийният специалист и бивш директор на "Мини Марица-изток" инж. Щерьо Щерев. Според него това е основание страната ни не само да запази комплекса „Марица изток“ до 2030 година, но и да не плаща квоти за въглеродни емисии. Вместо това обаче правителството фатално е изпуснало дори срока за защита на „студения“ резерв на ТЕЦ-2.

Зелените ни поля и гори абсорбират над два пъти и половина повече въглероден диоксид, отколкото емитират битовият сектор, централите на въглища и индустрията, каза още Щерьо Щерев, който недоумява защо този факт не се коментира нито в чужбина, нито у нас.

„Защо  мълчим и се съгласяваме. Заради тези квоти електроенергията у нас от 2009 година до сега е поскъпнала с 30%. Ако преди 10 години един мВтч е струвал 67 евро, то в края на 2019 цената му е била 88 евро. Квотата за тон въглища е три пъти по-скъпа, отколкото цената на енергийната суровина. Представяте ли си какво убийство е това не само за тецовете, но и за индустрията, която ползва тази електроенергия“, каза специалистът и илюстрира с цифри съотношението между тон въглища, който струва 9 евро, и цената на тон въглероден диоксид, която миналата година се е движела между 22 и 27 евро.

Запасите от лигнитни въглища в района на комплекса „Марица изток“ според инж. Щерев биха стигнали за още 50 години. „Това, са над 2 млрД. тона въглища, които могат да бъдат добити и превърнати в електроенергия“, каза той и припомни, че трите ТЕЦ-а в комплекса произвеждат 45% от електроенергията в страната, а коефициентът на полезно действие на фотоволтаиците е едва 15-17%.

„Колко такива трябва да бъдат изградени, за да заместят топлоелектрическите централи и как ще се отрази това на цената на тока“, попита инж. Щерев и прогнозира, че привържениците на зелената енергия след централите на въглища ще решат да затворят и централите на газ. „Те отиват и по-далеч – оставят ядрената енергетика извън всякакви сметки и на доизживяване. На какво ще разчита България? Индустрията, откъде ще получава ток и на каква цена? Та ние се връщаме в каменната ера, смята инж. Щерьо Щерев.

Цялото интервю с него може да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първо издание на Празник на лавровото дърво събира певчески и танцови групи в с. Малка Верея

Към дългия списък с любопитни, кулинарни, фолклорни и забавни празници на старозагорските села се прибавя още един със своя дебют в неделя, 29 септември 2024 г. Това е Празникът на лавровото дърво, ароматите и лечебните билки, който ще се проведе в..

публикувано на 27.09.24 в 18:15

Адвокатските колегии предвиждат стачни действия срещу ветото на президента по закона за адвокатурата

Всички 27 председатели на адвокатски колегии в България са се обединили в единно становище, в което подробно са разяснили защо не са съгласни с ветото на президента по закона за адвокатурата и какви са техните съображения. Това съобщи председателя на..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Защо фондация може да остане без финансиране за проект

Стотици деца от уязвими групи в старозагорско могат да останат без социалната подкрепа, която получават от фондация „Мисия Криле“ . Причината е отказ на Правната комисия на Общинския съвет  на Стара Загора да финансира дейността на мобилни екипи,..

публикувано на 27.09.24 в 16:41

В четири общини в Старозагорско не са назначени секционните комисии

Секционните избирателни комисии в област Стара Загора са назначени, с изключение на тези в общините Стара Загора, Раднево, Николаево и Братя Даскалови.  Причината е, че там са представени по две предложения за поименния състав на комисиите от двете..

публикувано на 27.09.24 в 16:24

Първо издание на Празник на лавровото дърво в с. Малка Верея

Към дългия списък с любопитни, кулинарни, фолклорни и забавни празници на старозагорските села се прибавя още един със своя дебют в неделя, 29 септември 2024 г. Това е Празникът на лавровото дърво, ароматите и лечебните билки, който ще се проведе в село..

публикувано на 27.09.24 в 16:22

50 години от основаването си чества НУМСИ „Хр. Морфова“

Тържествен концерт с участието на оркестъра на Държавна опера – Стара Загора ще бележи официалното честване на 50-годишнината от основаването на Национално училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“.  Събитието ще се проведе на 1..

публикувано на 27.09.24 в 16:03

Факултет „Техника и технологии“ тържествено отбеляза 60 години висше образование в Ямбол

С пъстра празнична програма Факултет „Техника и технологии“ – Ямбол отбеляза 60 години висше образование в града. Празничният ден започна в заседателната зала на факултета, където бяха връчени грамоти за принос в развитието и утвърждаването на..

публикувано на 27.09.24 в 15:56

Старозагорски криминалисти иззеха предмети с белези на културно-исторически ценности

На 25.09.2024г. полицейски служители от сектор "Противодействие на криминалната престъпност" при ОДМВР-Стара Загора са извършили проверка в къща, в с. Християново, обитавана от двама мъже на 39 и 37 години.  Намерени и иззети са медальон от бял метал и..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Под надзора на Районна прокуратура-Стара Загора се извършва разследване за държане на наркотици и неизпълнение на полицейско разпореждане

Районна прокуратура-Стара Загора наблюдава досъдебно производство за извършени четири престъпления – за държане на високорисково вещество – метамфетамин, за отказ от извършване на полицейска проверка, за управление на нерегистриран мотоциклет и..

публикувано на 27.09.24 в 15:42

Най-новият и роботизиран завод на "Арсенал" отваря врати в Стара Загора

С ден на отворените врати и редица прояви казанлъшката оръжейна "Арсенал" отбелязва 100 години в Казанлък и 146 години от съществуването си. Заводът остава най-големият работодател в област Стара Загора . Над 10 000 души работят сега в дружеството, а по..

публикувано на 27.09.24 в 15:06