Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Сирни заговезни си искаме прошка!

Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка. Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него - от утре, започва Великият пост. На Сирни заговезни - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба. На Неделя сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават. Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират семействата и техните синове, дъщери, внуци, за да заговеят с млечни храни. На Сирни заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове. Веселието по време на вечерта е най-голямо при т.нар. хамкане. Най-характерен обичай за празника е запалването на празнични огньове, наричани Сирнишки. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Модернизират детската градина в Стефан Караджово

Детската градина в село Стефан Караджово ще бъде изцяло обновена с финансовата подкрепа на Държавен фонд „Земеделие“. По проекта ще бъдат реализирани енергоспестяващи мерки, включващи: основен ремонт на  покрива, подмяна на старата дограма, изграждане на..

публикувано на 20.06.25 в 17:31

Пожар пламна в Сакар, няма опасност за хората

Голям пожар пламна днес следобед в Сакар. Гори между селата Васково Момково и Йерусалимово.  Огънят е тръгнал от житен масив до село Момково. По предварителна информация в пламъци се обхвани стотици декари. Над нивата има далекопровод, но все още не е..

публикувано на 20.06.25 в 17:14

Връчват награда "Европа ностра" в първия ден на "Бедечка фест: На зелено“

Стара Загора е домакин на третото издание на фестивала „Бедечка фест: На зелено“. От днес до 22 юни са предвидени много събития на две сцени в парк „Бедечка“ с музика, спорт, кино, пърформанси, граждански дискусии, симпозиум по дървопластика, лов за..

обновено на 20.06.25 в 16:58

Областният управител на Стара Загора награди участници в ученическа олимпиада по статистика

За поредна година Областна администрация Стара Загора бе домакин на тържествена церемония по връчване на награди на учащи от областта, взели участие на Европейската олимпиада по статистика за ученици.  Представители на област Стара Загора бяха..

публикувано на 20.06.25 в 16:31

Община Гурково подписа три споразумения за финансиране на инфраструктурни проекти

Кметът на община Гурково Кънчо Папазов и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов подписаха три споразумения за финансиране на обекти по инвестиционната програма за общински проекти. Общата стойност на договорите възлиза на..

публикувано на 20.06.25 в 15:33

В Стара Загорa бе открит реновираният двор на Центъра за подкрепа на деца с увреждания

Четиримата зам.-кметове на Община Стара Загора Павлина Делчева, Надежда Чакърова, арх. Мартин Паскалев и Светослав Колев присъстваха на тържеството, с което Дневният център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства (ДЦПДУТС) отпразнува своя..

публикувано на 20.06.25 в 14:40

Проучват нагласите на старозагорци за новите модели за управление на отпадъците

Какви са нагласите на хората относно новите модели за управление на отпадъците - това питане отправя Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Проучването ще продължи до 30 юни, в него могат да участват и старозагорци, а анкетата е..

публикувано на 20.06.25 в 14:36

В област Стара Загора 152-ма седмокласници не се явиха на НВО по математика

2699 е общият брой на седмокласниците в област Стара Загора, които са били допуснати до Националното външно оценяване по математика.  От тях  152-ма не са се явили, съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Милена Йолдова и..

публикувано на 20.06.25 в 14:29

Сигнализират за критично ниски нива на река Тунджа край Ямбол

Кметът на Ямбол Валентин Ревански изпрати официално писмо до министъра на околната среда и водите Манол Генов с настояване за реакция и за спешни мерки във връзка с тревожно ниските нива на река Тунджа, преминаваща през града. През последните..

публикувано на 20.06.25 в 14:04
д-р Таня Перчемлиева

Четири случаи на лайшманиоза са регистрирани в Старозагорско

В област Стара Загора от началото на годината са регистрирани четири случаи на болестта висцерална лайшманиоза, съобщи д-р Таня Перчемлиева от Регионалната здравна инспекция. Тя обясни, че инфектирането настъпва при ухапване от насекомо...

публикувано на 20.06.25 в 14:01