Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Карастоянов: Историографията върви след победителите

2
Христо Карастоянов
Снимка: БГНЕС

За трети март винаги търсим отговор на трудни въпроси, даваме трибуна на историци, изследователи, учени, потомци на опълченци, но факт е, че именно писателите, а не летописците, са авторите на научената от нас история. 

В навечерието на празника, с писателя Христо Карастоянов, разговаряме доколко основателни са споровете, за датата на  националното ни освобождение, за следите в историята, за неразказаните уроци, за поуките и сенките върху документалната истина.

Писателят споделя, че края на XIX век не са неговите години. "Моите години са 20 страшни български години на XX век, затова не бих могъл, по никакъв начин, да си позволя да се намеся в спорове, дали датата трети март не е инвазия на Руската империя или Освобождение, но друго искам да кажа. Миналата пролет бях в Елена. Моите нови приятели, тъй като за първи път бях там, ме разведоха из този град. Показаха ми страхотните къщи на еленските търговци, на чорбаджиите, заведоха ме в даскалоливницата, която в крайна сметка означава място за създаване на даскали и внезапно си помислих, че чорбаджийската класа, ако това е класа, последното нещо, което е искала е въстание. Те са знаели прекрасно, че едно въстание ще потопи земите ни в кръв. Лудите глави обаче вдигат това въстание и нашите земи се потапят в кръв. И ако не е бил манифестът на Александър II, година по- късно, през август 1878, вероятно българите като етнос щяха да изчезнат от балканските земи. В крайна сметка Армения ни е доста конкретен пример, но войната се обявява! Идва трети март. и на този Трети март България като име влиза в световните документи! Оттам нататък, България започва отново да съществува! Името България го има в документите и в картите на света! На трети март България се ражда след 500 години. Така, че за мен това е Трети март!"

Христо Карастоянов припомня старата максима, че победителите пишат историята, но я приема с уточнението, че когато я пишат оставят бели петна."Историците се сърдят на твърдението, че българинът познава своето минало не от историографията, а от художествената литература. Те нямат право да се сърдят, защото е точно така! Ние знаем повече за историята на XIX век от отците на българската литература. Знаем за Батак, от написаното от дядо Вазов. Съгласен съм, че всичко което се пише от един автор е субективно и то не е историография, но авторите не са виновни, след като историографията върви след победителите."

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

14 родни производители представиха България в един от най-старите търговски панаири за храни, напитки и селскостопански стоки

България взе участие за 34-ти път в най-голямото световно изложение за храни, напитки и селскостопански стоки - "Зелена седмица Берлин 2025". То се проведе от 17 до 26 януари в немската столица и събра участници от над 60 страни.  България взе..

публикувано на 30.01.25 в 15:17
Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50