Български изследователи откриха нова лекарствена молекула, която може да лекува пациенти, заразени с опасния щам COVID-19, поразил света през последните седмици. До научното откритие стига мултидисциплинарен екип на биотехнологичния стартъп „Микар Иновейшън“. Молекулата действа на принципа на новите анти-ХИВ лекарствени средства чрез блокада на рецептора CCR5. Медикамент на сходен принцип се тества за коронавирус клинично в САЩ, но лекарственото средство, разработено от нашите учени, взаимодейства и със сходни рецептори, което го прави много по-ефективно, обясни Димитър Димитров, управляващ съдружник в компанията и съпредседател на Биотехнологичен и здравен клъстер България. Новата лекарствена молекула вече е тествана и валидирана в световноизвестни лаборатории във Франция и САЩ.
„Има генетична мутация, която позволява да бъде лекуван пациент, диагностициран с COVID-19. Това са нашите предположения. Целта е да стигнем до малка молекула във вид на хапче“, разясни Димитров. Пътят на един медикамент е дълъг и скъп. Само за предклиничния етап са необходими 3 млн. евро, сподели още той.
За четири години в лабораторията на „Микар Иновейшън“ са изолирани 15 нови лекарствени молекули в седем терапевтични области, между които онкология, неврология и имунология. На финалната права са преговорите им за пет от тези молекули с водещи фармацевтични компании. „Микар Иновейшън" е единствената българска компания, която попада в световни класации за разработка на лекарствени молекули.
Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..
Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..
Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..
Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..
Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..
Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..
Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..
Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..
Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...
Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net