Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости при скритите съкровища в Държавна опера Стара Загора

10
Снимка: Държавна опера Стара Загора

Знаете ли, при какви условия живеят черно-белите снимки, записи, скици, плакати, награди, афиши, дневници на артистите, дискове, книги, касети и всички запазени документи, свързани с достолепната история на първата, извън столицата, опера в България?  Имате ли представа, че тяхната изолирана, от чужди погледи, участ прилича на състоянието, в което сме изпаднали в момента, че и те се нуждаят спешно от строга хигиена и дезинфектанти?

Всеки ден сме свидетели на нарастването на заболелите и регистрираните случаи на COVID-19. Затягането на мерките затвори, за посетители, културните институти. На повечето от тях стоят надписи "Влизането на чужди лица ЗАБРАНЕНО!!!". За тези от вас, които сега стоят смирено в къщи, четат списания, прелистват отдавна закупена, но непрочетена книга, търсят онлайн отворени галерии и музеи, предлагаме разказ за скритите, в хранилището на Държавна опера Стара Загора, веществено- документални съкровища. 

Настоящото ръководство на ДО Стара Загора заслужава адмирации, че цялата, оцеляла през годините, архивна документация, свързана с историята й, има дом и грижовен стопанин в лицето на главен асистент, д-р по Музикознание и Музикално изкуство, в Института за изследване на изкуствата при БАН, Емилия Жунич.

Разказът на Емилия Жунич е записан, преди обявяването на извънредно положение в България!     


В служебните ни компютри са заложени какви ли не програми. Без съмнение те улесняват работата ни, помагат ни в бързото търсене и намиране на достоверна информация. Версиите им бързо остаряват и непрекъснато се подобряват, но в архивите на първият оперен театър в провинцията, преди повече от половин век, един човек е намерил вярното решение, как да бъде записвана историографията на постановките, движението на артистите и задачите на всеки ангажиран в спектаклите. Правил го е с ясното съзнание, за документална памет и историческа значимост. Кой е той?

Изискването, да си останем по домовете, ако не сме на работните си места или не сме отскочили до магазина и аптеката, за покупки, е подходящо за подредба и пролетно почистване. То е време и за размисъл, как се отнасяме към вещите, книгите, снимките, облеклото и паметта на предците си, защото, все по- често, минавайки край контейнерите за смет виждаме изхвърлени на боклука веществено- документални свидетелства... 

Архивите, подобно на хората в страната, днес се нуждаят от здравословна грижа и ефективни дезинфектанти, за да се съхрани историята. А дали сме я записали, опазили и съхранили правилно, това ще оценят поколенията, след нас.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Безкраен разговор" с... цветята

В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя,  от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..

публикувано на 03.04.25 в 07:34
Вокална група

Ден на детската книга - прочит от вокална група "Светлина"

На 2 април отбелязваме  Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател  Ханс Кристиан Андерсен, роден през  1805 г.  Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди  Международен Златен медал на името на Андерсен,..

публикувано на 02.04.25 в 17:29

Поетесата Живка Барова представя книгата си "Намигване" с хумористични разкази

    Поетесата Живка Барова ще изненада тази вечер своите почитатели и приятели с първата си книга с разкази  „Намигване“.  Представянето е от 18:00 ч. в Изложбена зала "Байер".  След няколкото стихосбирки, за първи път авторката се обръща към..

публикувано на 02.04.25 в 17:07

Наградиха отличените във Втория Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня

Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..

публикувано на 31.03.25 в 09:55

Мелани Панайотова: всичко започва с Вяра, дори и тя да е колкото синапено зрънце

Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от  мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18  години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции.  Трудностите не са..

публикувано на 31.03.25 в 08:55

Най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат представени в Стара Загора

В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04.  Банскофилмфест е..

публикувано на 30.03.25 в 12:39

ХГ Казанлък представя творби на първата българска художничка

Художествена галерия Казанлък представя ретроспективна на Елена Карамихайлова . Една от най-изтъкнатите художнички от следосвобожденската ни епоха е определяна за първата жена с ярко присъствие в историята на българското изобразително изкуство...

публикувано на 28.03.25 в 15:16

Държавен куклен театър Стара Загора вади изпод „Голямата шапка“ красиви послания

„Голямата шапка“ е премиерното заглавие на старозагорския куклен театър, с което малките зрители ще преминат моста между България и Япония. Спектакълът е по мотиви от японската народна приказка „Химе и голямата шапка“. „Голямата шапка“ е..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Десет спектакъла ще бъдат представени на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ в Ямбол

Десет спектакъла ще бъдат представени по време на 24-ия Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“, от 22-ри до 26-и април в Ямбол. Това съобщи за Радио Стара Загора Елена Дойчева, директор на ямболския Държавен куклен театър (ДКТ)..

публикувано на 26.03.25 в 16:37

150 "Чудонемирчета" ще усмихнат в събота публиката на едноименния конкурс в Казанлък

150 деца на възраст от 4 до 14 години са подали заявление за участие в конкурса "Чудонемирчета" в Казанлък, съобщи за Радио Стара Загора Теодора Георгиева, директор на общинска библиотека "Искра".  Конкурсът  е част от Чудомировите празници,  посветени..

публикувано на 26.03.25 в 09:00