Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес организацията обединява десетки наши и чужди компании

БРАИТ лансира мерки в борбата с COVID-19 у нас

Бъдещето е в иновациите

Иван Михайлов, председател на Управителния съвет на БРАИТ

Наскоро учредената Българска работодателска асоциация „Иновативни технологии“ (БРАИТ), обединяваща компании от водещите индустрии в страната,  разпространи становище, в което предлага мерки за по- бързо излизане от задълбочаващата се икономическа криза, предизвикана от разпространението на пандемията от COVID-19. Документът е изпратен до премиера, министри, председателя на Народното събрание и председателя на Парламентарната комисия по бюджет и финанси. Асоциацията оценява високо усилията, които правителството и Националният оперативен щаб за борба с коронавируса полагат, за да ограничат разпространението на пандемията, се казва в съобщение до медиите.  

БРАИТ изразява  притеснение от публикувана на сайта на Министерството на икономиката информация, според която средствата за иновации по Оперативна програма „Иновации и Конкурентоспособност 2014-2020“ ще бъдат пренасочени изцяло към борбата с COVID-19. „В условия на тежко икономическо възстановяване и редица трансформационни процеси в регионалната и световна икономика като „Зелената сделка“, „Индустрия 4.0“, очакваната нова енергийна революция, фин-тек реорганизация на финансовия сектор, трансформацията и автоматизацията на търговията на дребно и свързаната дистрибуция, въвеждането на автономни превозни средства както за лична, така и за индустриална употреба и продължаващия възход на IT сектора, създаващ следващо поколение изкуствен интелект. Всеки друг път, дори и да предлага ръст в номинално отношение, неминуемо ще доведе до изоставане в сравнително отношение както в сравнение с водещите, така и с възникващите икономически сили“, се посочва още в документа.

От Асоциацията призовават за определяне на стратегически важните сектори за икономиката и запазване на действащите програми за европейско стимулиране, включително Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК). Убедени са, че българската икономика може да продължи възхода си от последното десетилетие само по пътя на иновациите.  За това предлагат пренасочване на средства от програми с по-нисък мултипликаторен ефект към борбата с COVID-19, както и преосмисляне  управлението на ресурси, които към момента не са показали достатъчна ефективност.

Очакванията им са в списъка със засегнатите индустрии освен туризъм, ресторантьорство, развлекателна индустрия, услуги и други браншове да бъдат включени също и компаниите, представлявани от БРАИТ - секторите Аутомотив, Биотехнологии, IT, Енергетика, Мехатроника, Рудодобив и много други производства. В подкрепа на това визират опита на страни от Европейския съюз, които вече приеха мерки за запазване на възнагражденията – между 60 и 90% при преминаване дори и в условия на намалено работно време.

От бизнес организацията изразват опасения „хоризонтът на планирането да се скъси до борбата с ежедневните здравни предизвикателства и по този начин да игнорираме възстановяването на нашата икономика и общество след справянето с текущата криза. Сигналите от нашите партньори в Европейския съюз и по света подсказват, че това възстановяване ще бъде едно от най-големите икономически предизвикателства в следвоенния период. По всяка вероятност то ще се случва в условията на изключителна международна конкуренция, която далеч надхвърля познатите търговски борби и инвестиционни съревнования от последните 10 години“.

От БРАИТ лансират седем български проекта на технологии и продукти, които могат да допринесат за по-бързо овладяване на кризисната ситуация, ограничаване на негативните последствия за здравето на населението и бизнеса. Предприятия от Асоциацията вече пренасочат капацитет към производството на медицински предпазни изделия, които подпомагат медиците на „първа линия“.

Работодателската организация апелира и за учредяване на Съвет за възстановяване на икономическата активност, като декларира готовност да се включи в подобен орган със своята експертиза.

БРАИТ консолидира наши и чуждестранни компании, които произвеждат около 20% от БВП на страната.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Овладяха транспортния хаос към индустриалната зона на Сливен

В Сливен е овладян транспортният хаос, който бе причинен от експериментален светофар на т.нар. "Стъклено кръстовище" в посока към индустриалната зона на града. Според полицията и общината промяна във времетраенето на светлинните сигнали е дала..

публикувано на 12.12.24 в 17:12

Отново откриха полицейски участък в Братя Даскалови

С полицейски участък и 12 служители разполага отново от днес Братя Даскалови. Те ще отговарят за общинския център и още 22 населени места.  Участъкът беше открит от директора на Областната дирекция на МВР – Стара Загора ст. комисар Красимир..

публикувано на 12.12.24 в 16:11
Първа копка на новия училищен салон в Хасково

Започна строителството на нов физкултурен салон в Хасково

С церемония по първа копка започна строителството на нов физкултурен салон в хасковското училище „Н. Й. Вапцаров“. Очакванията са, че учениците ще започнат да тренират в него от следващата  учебна година. Близо милион и половина лева ще струва..

публикувано на 12.12.24 в 16:03

60 договора по "Развитие на човешките ресурси" са сключени в област Стара Загора

60  договора са сключени по Програма Развитие на човешките ресурси за програмен период 2021 – 2024 г. в област Стара Загора. Те са на обща стойност близо 16 млн.и половина лева. Екипът на Областен информационен център – Стара Загора представи напредъка..

публикувано на 12.12.24 в 16:01
Общинският съвет в Сливен заседава днес.

Увеличиха такса смет в Сливен

Общинския съвет в Сливен вдигна такса смет за следващата година. Вдигнат бе и данъка за масовите автомобили – Евро1,2 и 3, което е до 10 лева на година, уточни кметът Стефан Радев след заседанието. Промените според него са продиктувани от стремежа на..

публикувано на 12.12.24 в 15:40

Мариана Кукушева: Ако нулевото ДДС падне, най-евтиният хляб ще струва 2 лева

Ако нулевата ДДС ставка на брашното и хляба падне и не се направи изменение в Закона за ДДС, това означава от 1 януари най-ниската цена на хляб в България да бъде 2 лева, допусна Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите..

публикувано на 12.12.24 в 15:08

Намаляват сватбите в Стара Загора

436 са бракосъчетанията в Стара Загора от началото на годината. В оставащите до края на декември дни са заявени още 11 церемонии, каза за Радио Стара Загора Антония Иванова от отдел „Гражданско състояние“ на общинската администрация. И през..

публикувано на 12.12.24 в 15:04

"60 минути повече политика" - Шенген, политически преговори, загуба за Русия и Иран в Сирия

Новината на 12 декември - България и Румъния бяха приети пълноправно в Шенген. 14 годишната цел, която българските власти си поставиха, най-накрая беше реализирана. След като първата стъпка по влизане в шенгенското пространство на ЕС беше направена в..

публикувано на 12.12.24 в 14:54
Гарата в Казанлък

Пътнически влак престоява в Казанлък заради инцидент на жп линията

Заради инцидент с блъсната жена на железопътните релси временно е спряно движението на влакове по Подбалканската линия през град Казанлък. Пътници ще бъдат превозвани с автобуси.  Пътническият влак от Карлово до Дъбово престоява в гара Казанлък,..

публикувано на 12.12.24 в 14:24

Помощта за пострадалите от градушката надхвърля 1,7 млн. лева, но все още не е получена

Все още има хора, които не са подпомогнати след опустошителната градушка през юни. Поисканата помощ за пострадалите домакинства надхвърля 1,7  млн. лева, каза за Радио Стара Загора кметът на Нова Загора Галя Захариева. "Това, което сме направили е..

публикувано на 12.12.24 в 13:56